-A A +A

Jste zde

Vztahy mezi lidmi

Vztahy mezi lidmi

Motto:

Planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí.
Planeta zoufale potřebuje víc mírotvorců, léčitelů, restaurátorů, vypravěčů a milujících všeho druhu.
(Dalai Lama)

V minulém století to bylo ve vztazích a i těch sexuálních podstatně jednodušší. Lidé spolu chodili, pak se vzali a žili v manželství. Lidé, kteří žili sami byli svobodní mládenci a staré panny. Ženy s nemanželským dítětem byly svobodné matky. Nemanželské vztahy byly považovány za nevěru, lehká děvčata za prostitutky. Veřejné domy byly pro pobavení a pro uspokojení sexuálních potřeb mužů a žen. Prostituci prováděly prostitutky a gigolové. Gayové a lesby se stýkali potajmu a měli své komuny a bary, které byly určeny pro uzavřenou společnost. Prostě bylo to tak jak po staletí dříve. Jak vtahy vypadají v dnešní době, co se změnilo a jak dnes vypadají vtahy mezi lidmi a napříč generacemi?

"Seznámila jsem se s perfektním chlapem.
On měl peníze a já zkušenosti.
A jak to dopadlo?
Teď mám já peníze a on zkušenosti."

Starší generace si velmi dobře pamatují na dobu ještě před několika desítkami let, kdy se už jen pozvání na rande považovalo za začátek vážného vztahu. V dnešní "moderní", pokrokové a emancipované době ani nejintimnější chvíle nemusí pro budoucnost dvojice znamenat vůbec nic.

Vztahy mezi lidmi se v podstatě odvíjejí od základní sexuální orientace jako je heterosexualita, homosexualita, bisexualita a asexualita. Přirozená sexuální orientace přitom vytváří předpoklady pro další dlouhodobé i krátkodobé vztahy mezi lidmi. Kromě přirozené sexuální orientace jednotlivých lidí však vztahy mohou zásadně ovlivnit i společenské nebo náboženské tradice v prostředí ve kterém žijí. Jako příklad bylo, je a zřejmě i bude možné použít předem uzavřené nebo dohodnuté vztahy. I v dnešní době tyto "ekonomické", "kapitálové" či "rodové" vazby mohou ovlivnit výběr partnera více, než přirozená touha jedince.

"Máte-li čas soudit lidi, nemáte čas je milovat."
(Matka Tereza)

Jak se budou partnerské vztahy udržovat nebo měnit v budoucnu? To je otázka na kterou se vlastně nedá ani moc dobře odpovědět. V každém případě budou jiné, než byly ty dřívější nebo dnešní. Před sto lety si lidé vůbec nemohli ani představit, to, co je pro nás samozřejmé. Ale rozhodně tím neříkám, že právě probíhající změny ve vztazích mezi lidmi, partnery, rodiči dětí příštích generací ... jsou vždy pozitivní. Naopak si myslím, že mnohé změny v chápání partnerství, manželství nebo i rodičovství jsou dnes více jak problematické.

Asi nejrozumnější názor na odhad budoucnosti týkající se nejen vztahů mezi lidmi, má hollywoodský filmový magnát Samuel Goldwyn:

Předvídání je neobyčejně obtížné, zvláště pak, jde-li o budoucnost.
(Samuel Goldwyn)

Dlouhodobé vztahy

Manželství a partnerství je možné považovat co se vztahů týká za rovnocenné. Rozdíl spočívá především v právním vyjádření takovéhoto společného života, kdy manželství užívá vyšší stupeň právní ochrany jak manželů, tak i jejich dětí a také i majetku. Rozdíly jsou i v přístupu k informacím a dědickém právu.

Otevřené vztahy

Nepřijatelné vztahy

 

Motto na závěr

Máš pocit, že jsi každému lhostejný? Zkus tento rok nevyplnit daňové přiznání.

Na zamyšlení

"Nebuďme hrdí na to, jak statečně snášíme rány osudu,
zatím je to totiž jen nedostatek odvahy vzepřít se jim."
(Francois de la Rochefoucauld)

Není nutné se neustále zabývat lidmi, se kterými si nerozumím.
Oni budou žít v klidu beze mě a já zase bez nich...
(Rozumný nadhled...)

"Není-li tu ta, kterou mám tak rád, tak mám rád tu, která je tu."
(Jan Werich)

"Nedovedeme-li milovat nepřítele, buďme k němu aspoň spravedliví."
(T.G.Masaryk)

"Když mi bylo pět, máma mi říkala, že klíčem ke spokojenému životu je být šťastný. Ve škole se mě pak ptali, co chci v životě dělat. Když jsem odpověděl, že být šťastný, tvrdili mi, že jsem nepochopil zadání.
Opáčil jsem, že oni nepochopili život."
(John Lennon)

"Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada sice vaše problémy nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít."
(Jan Werich)

"Milostný trojúhelník může existovat jen tehdy, když je jeden úhel tupý."
(Miroslav Horníček)

Pro zasmání:

Žena přijde na policejní stanici: "Prosím vás pomozte mi, můj manžel se ztratil".
Policista založí papír do stroje a povídá: "Můžete nám ho popsat?"
"No měří asi 150 cm" začne žena "váží 95 kg, má pleš, velké břicho, falešné zuby...
Víte co? Zapomeňte na to a ani ho nehledejte."
 

I ženatý může být šťastný.
Jen se to nesmí dovědět manželka.
(Miroslav Horníček)

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)