Jste zde

Intimní hygiena

Intimní hygiena

Aby se obecně zabránilo vzniku jakéhokoli onemocnění, je nezbytné, aby se osobní hygiena pohlavních orgánů stala denní záležitostí.

PRO MUŽE:

Hygiena: denní koupele nebo sprchy. Neobřezaný penis vyžadují zvláštní pozornost, pokud jde o předkožku, je nutné zabránit hromadění sekrece. Při jakémkoli příznaku změn sekretu, je lepší jít k lékaři.
Samovyšetření: pravidelně provádějte pohmatem kontrolu svých vlastních varlat. Rakovina varlat u mladých mužů, včas diagnostikovaná, má úspěšnost vyléčení až 90%. Nejvhodnější doba k provedení samovyšetření je po koupeli nebo sprše, protože kůže šourku je uvolněná. Promněte každé varle mezi palcem a ukazováčkem, pomalu pohybuje pokožku a dotýkejte se se celého povrchu varlete, hledejte změny ve struktuře, velikosti a hmotnosti. Můžete mít pocit, že nadvarlata (která jsou na zadní straně varlete, v nichž jsou spermie) jsou příliš tuhá na dotek, to ale neberte jako problém.

PRO ŽENY:

Hygiena: Doporučuje se umývat oblast genitálií pravidelně a často, aby se zabránilo působení bakterií, které mohou způsobit genitální infekce. Není vhodné používat příliš mnoho mýdla na genitálie, protože to může způsobit podráždění tkáně pochvy. Během menstruace jsou doporučené pravidelné koupele, nebo sprchování. Nepoužívejte však vaginální výplachy nebo deodoranty, kromě těch, které byly předepsány lékařem. Po sexu jsou vaginální výplachy jako antikoncepční metoda nejen neúčinné, ale také se nedoporučují, protože ničí vaginální flóru, čímž se zvyšuje riziko zavlečení infekce. V případě výtoku jakýchkoliv neobvyklých sekretů je to rozumné navštívit odborného lékaře.
Samovyšetření: při pravidelné kontrole prsu je možné zjistit hrudky, změny ve tvaru nebo sekret na bradavkách. Každá žena by měla provádět tuto kontrolu jednou za měsíc. Nejlepší doba k provedení samovyšetření je dva nebo tři dny po menstruaci, protože prsa jsou méně citlivá. Po menopauze, by ženy neměly provádět samovyšetření prsou vždy ve stejný den v měsíci. Pokud při vyšetření z jistíte pohmatem hrudky, nemusí to být hned zhoubné nádory. Obvykle to není nic vážného - bývá to zapříčiněné předmenstruační syndromem. Může to však být také cysta (uzavřený váček tkáně, naplněné tekutinou), a fibroadenom (pevné a bezbolestná hrudka) nebo absces (akumulace hnisu). Test z cervikální sekrece nebo sekrece bradavky je postup, který umožňuje včasnou detekci abnormálních buněk v děložním hrdle.

Pokud zjistíte změny, je lépe se ihned poradit s lékařem. Každá sexuálně aktivní žena by měla zajít k lékaři na kontrolu jednou za tři roky. Kontrola cervikální sekrece je nezbytná u lidi s genitálním herpesem, protože je to onemocnění spojené s vysokou pravděpodobnost vzniku rakoviny. Pro každou ženu, která měla nahodilý pohlavní styk s mužem, který měl na genitáliích vředy, je důležité udělat opakovaný test každý rok během celého dalšího jejího života. Takovýto styk vždy přináší zvýšené riziko vzniku rakoviny děložního hrdla.

 

(AK)(Z)