Jste zde

Sex v průběhu těhotenství

Sex v průběhu těhotenství

Hlavní téma: "Těhotenství a mateřství".

V mnoha ženách vzbuzuje obavy hodně rozšířený názor, že sexuální akt v průběhu těhotenství, může způsobit ohrozit nebo poškodit dítěte. Pro tvrzení, že by ženy neměly mít sex během těhotenství přitom není žádný pádný důvod. Tedy samozřejmě, pokud se jedná o těhotenství, které probíhá bez komplikací.

Někteří lidé si myslí, že sex během těhotenství může být nebezpečný, že je nevhodný, nezodpovědný, neestetický nebo špatný. Pro jeho odsouzení jsou mnohdy schopni najít i velmi hloupé důvody. Přitom odsuzovat nebo se bránit milování v období těhotenství je úplně zbytečné. Naopak - je to zcela normální partnerská aktivita pro jakékoli období partnerského života. Navíc je to jediné období plodného života, kdy nemusíte mít strach z nežádoucího otěhotnění. Můžete se sexu mnohem víc věnovat bez obav a ochrany proti početí. Pro muže je to mnohdy velmi silné období naplněné nezvyklými prožitky například při opakovaném sexu zakončeném orálním uspokojením ženy.

Těhotenství a sexuální touha

U některých žen se v prvním trimestru jejich sexuální touha může snížit. Je to zcela individuální a každá žena toto období prožívá trochu jinak. Většinou je to však způsobeno únavou a nevolností. V tomto období ale často nemá chuť ani na jiné aktivity, které se sexem vůbec nesouvisí. Podvědomě se může vyhýbat i jídlu a pití. Rozhodit ji dokáží vůně i pachy. Prostě je jí občas špatně a nemá náladu na nic.... Některé ženy prožívají úvod těhotenství s představou, že sex si už ani nemohou dovolit, protože se pro těhotnou ženu nehodí. Je potřeba dát ženě čas, nenutit ji. Vždyť v jejím těle vzniká a rozvíjí se nový život. Mnoho žen se kvůli rostoucímu bříšku a změně postavu stydí za svou nahotu. Mají pocit, že již nejsou pro muže přitažlivé a žádoucí. Tady by měl muž být velice pozorný a podporovat svoji ženu a ujišťovat ji, že je v těhotenství opravdu krásná, že ji miluje a těší se na miminko... Psychické odmítání sexu je problém, který většinou sám ustoupí.

Každá žena je úplně jiná a jinak své těhotenství prožívá a snáší. Některé ženy se z počátku těhotenství sexu spíše vyhýbají, jiné naopak pociťují neodolatelnou touhu po vzrušení a orgasmu. Mnohdy právě v tomto období prožívají milování mnohem silněji, jak kdy předtím. Je to způsobeno nárůstem hladiny hormonů v krvi. Žena má vyšší sexuální touhu, snadněji se vzruší a dříve dosáhne vyvrcholení. Nejvíce vždy záleží na momentálním fyzickém stavu a psychickém rozpoložení těhotné ženy. Muž by měl mít pro těhotnou ženu velké pochopení a spíše ponechat četnost sexuálních styků na ženě. Někdy trochu něžností a pochopení stačí k tomu, aby žena zatoužila po sexu i bez velkého přemlouvání.

Sexuologové i gynekologové sex v těhotenství schvalují ale zároveň nabízejí určitá vhodná pravidla, která by partneři měli při sexu dodržovat:

  • Volit takové sexuální polohy, při kterých není zatěžováno zvětšující se bříško ženy.
  • Doporučované jsou polohy zezadu nebo když žena leží na boku.
  • V případě zdravotních komplikací se vždy o možnosti sexuálního života poraďte s vaším lékařem.
  • Pokud má žena rizikové či komplikované těhotenství, nepoužívejte jakékoli formy penetrace. Pro vzájemné sexuální uspokojení můžete využít orální sex v mnoha jeho podobách.
  • Pokud při pohlavním styku dojde ke krvácení, ihned styk přerušte a obraťte se na vašeho lékaře.
  • Pokud lékař doporučí chránit ženu před jakoukoli infekcí, pak soulož provádějte s užitím kondomu.

Vhodné sexuální aktivity

Pokud lékař ze zdravotních důvodů ženy nebo rizikového těhotenství sexuální aktivity nezakáže nebo nedoporučí, pak je sex v těhotenství možné považovat za naprosto bezpečný. Je však nutné vybrat pro ženu polohy ve kterých se bude cítit pohodlně. Existuje celá řada poloh pro snadnou a bezpečnou penetraci.

Počítejte s tím, že milování v těhotenství je logicky trochu jiné. Zvýšená ohleduplnost muže k žene musí být naprostou samozřejmostí! Oba musíte být mnohem víc opatrní a své sexuální aktivity musíte podřídit stupni těhotenství, ve kterém žena je. S pokročilostí těhotenství se zvětšuje i ženino bříško a omezuje se i rozsah vhodných technik. V případě, že ženě není dobře, nebo je těhotenství rizikové, pak raději sex omezte, nebo ho nahraďte bezpečnějšími nepetračními aktivitami. Mezi sexuální aktivity nepatří jen soulož a z tohoto pohledu je jasné, že orální sex a vzájemná masturbace by neměly činit potíže i ve vysokém stupni těhotenství. V těhotenství rozhodně není vhodné při souloži využívat hluboké a razantní průniky penisu do pochvy nebo dráždění zadní stěny pochvy a už vůbec ne děložního čípku. Vynechejte sexuální praktiky při kterých dochází ke vnikání vzduchu do pochvy, podobně do pochvy nesmíte foukat nebo provádět techniky, které by mohly vést ke stlačení vzduchu v pochvě. To ženě může za nepříznivých okolností způsobit vzduchovou embolii.

Nejlepší sexuální polohy pro toto období jsou polohy zezadu, v podřepu a zboku.

Při normálním, zdravém průběhu těhotenství by sex neměl způsobit ani komplikace a už vůbec ne potrat. Možná si právě v tomto období uvědomíte, že i při jemném a něžném laskání si můžete užít nádherného milování.

Může sex poškodit dítě?

Některé ženy se obávají, že soulož nebo orgasmus mohou spustit porod. Po orgasmu mají většinou pocit tvrdšího bříška, není to však problém, který by vedl k předčasnému porodu. Sex nemůže vyvolat porod, pokud se dítě nechystá na svět. Ohleduplný sex nemůže poškodit nenarozené dítě. Dítě je chráněno před tlaky okolí plodovou vodou, ve které v děloze plave. Před infekcí zanesenou do dělohy je chráněno hlenovou zátkou v hrdle dělohy. Aby se zabránilo jakékoli běžné infekci v pochvě, je naprosto nezbytná zvýšená hygiena nejen u ženy, ale především u muže vstupujícího do ženy. Proto se nedoporučují žádné velké experimenty se sexuálními pomůckami nebo extrémní sexuální praktiky.

Velkým rizikem zavlečení infekce do rodidel ženy je samozřejmě i střídání sexuálních partnerů.V případě bezproblémového těhotenství, může mít sexuální vztahy až do porodu. U rizikového těhotenství se vyhýbejte jakýmkoli sexuálním praktikám při kterých dochází k penetraci. Někdy je nutná i sexuální abstinence. To se ale dá vydržet, když odměnou bude dítě na které jste tak dlouho čekali.

Těhotenství nechrání před přenosem sexuálně přenosných pohlavních chorob! 
Je potřeba si uvědomit, že v případě, že bude žena nakažena právě v období těhotenství, není již ohrožena sama, ale ohroženo je i doposud nenarozené dítě. Léčba těhotné ženy je pak mnohem složitější a nebezpečnější. Mnohdy léčba nenávratně poškodí dítě. Dochází však i k situacím, že žena se vyléčí, ale dítě si nákazu přinese do života. Zvláště nebezpečné jsou nákazy hepatitídou a samozřejmě virem HIV. takto nakažené dítě je již od prvopočátků života odsouzeno k osudu lidí nakažených virem HIV, u kterých je vysoká pravděpodobnost vzniku nemoci AIDS.

Na co je potřeba pamatovat

V období těhotenství prochází žena řadou fyzických a psychických změn To se samozřejmě projeví nejen na její postavě, ale i na vnímání pocitů i vzrušení. Každá žena reaguje jinak. Pokud by se vám však stalo, že bude ženě něco nepříjemné, nebo ji něco způsobí bolest či jiné hraniční pocity, okamžitě přestaňte s jakoukoli další stimulací a raději milování omezte nebo ukončete. V období těhotenství jsou pohlavní orgány ženy mimořádně citlivé na podráždění. To může být spouštěcím mechanismem pro vznik infekcí, mykóz, výtoků a dalších komplikací... Proto až úzkostlivě dbejte na zvýšenou hygienu pohlavních orgánů a snažte se zabránit odření sliznice pochvy vlivem nedokonalé lubrikace. Jako prevence zanesení infekcí raději při pohlavním styku používejte kondom. Neslouží jako antikoncepce, ale jako barierová ochrana proti zavedení infekcí...
Pokud při nebo po milování žena zaznamená křeče, bolestiví stahy dělohy, krvavý výtok nebo jiné anomálie zdravotního stavu, pak okamžitě vyhledejte pomoc lékaře.

Ohleduplnost muže, jemné sexuální techniky, pozornost a láskyplná něžnost při milování by měly být považované za samozřejmost.

Návrat k sexuálnímu životu po porodu

Vrátit se k sexu po porodu můžete po období doporučovaného šestinedělí nebo jak to ženě bude příjemné. O tom se více dočtete v článku "Sex po porodu".

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)