Jste zde

Sex po porodu

Sex po porodu

Hlavní téma: "Těhotenství a mateřství".

Narození dítěte je v životě ženy neopakovatelný jedinečný zážitek.
Dítě přináší do života ženy a rodiny nový rozměr. Je jasné, že tato životní změna se projeví i v sexuálním životě ženy. Teoreticky jsou ženy schopny udržovat sexuální vztahy již krátce po porodu. Pokud byl porod přirozený jsou ženy fyzicky připraveny k sexu po dvou nebo třech týdnech po porodu. Pokud byl porod veden císařským řezem může to trvat až šest týdnů, než bude žena připravena na sex. Většinou se hovoří o šestinedělí, ve kterém by měla mít žena čas a prostor na vyrovnání se s novou situací - mateřstvím.

Většina žen hned po porodu na sex nemá ani chuť ani náladu

Šestinedělí po porodu je dobou, kdy lékaři doporučují zdržet se jakýchkoli penetračních sexuálních aktivit. Praxe však ukazuje, že většina žen si období bez sexu raději prodlouží. Svůj vliv na tom má samozřejmě i zážitek porodu, který je provázený porodními bolestmi. Porodem bolest úplně neodezní a ještě nějakou dobu žena vnímá bolest spojenou s návratem porodních cest k normálu. také případná jizva po řízeném nastřižení hráze je citlivá a nějakou dobu i bolestivá (jako každá jiná rána).

To, že ženy nemají na sex po porodu zrovna chuť je však často spojeno více s psychologickými důvody než s fyzickými problémy. Po narození dítěte se život ženy změní. Dříve tu byl jen pár a najednou je zde i nová bytost, která má svůj prostor, který předtím patřil jen páru. S příchodem dítěte se tělo ženy poměrně významně změní. Zvýšení váhy získané během těhotenství může navodit pocit, že je pro partnera méně atraktivní, takže se někdy podvědomě vyhýbá sexuálnímu vztahu. Obavy týkající se fyzické změny jsou u ženy větší než u jejího partnera, který je více veden touhou po styku. Je důležité, aby se žena rozhodla, že se nadváhy za nějakou dobu zbaví. Starosti, úzkosti a malé sebevědomí se však může odrážet na dalším průběhu jejich společného života.

Bolest při prvních pohlavních stycích po porodu

Všem ženám (a hlavně mužům) se doporučuje dodržet bez sexu alespoň "šestinedělí". Je to nejen rozumné, ale hlavně nutné!!! Sexuální potřeba muže se přece dá v tomto období řešit masturbací nebo orálním sexem. I po šestinedělí však žena ještě nemusí být na sex dostatečně připravená a zregenerovaná. Mnohdy je pochva po porodu mnohem více stažená a neschopná uvolnění právě pod vlivem strachu z možné bolesti. Mnoho žen je po porodu porodníkem zašito, jak uvnitř pochvy, tak po nástřihu na hrázi. Pokud je pochva po porodu ještě citlivá na podněty a žena má při sexu pocit bolesti, bude lépe odložit sexuální praktiky s penetrací penisu do pochvy a řešit sexuální uspokojení orálně nebo masturbací. Zabráníte zbytečně bolestivým pocitům při styku i riziku infekce, mykózy nebo vzniku jizev. Léčba následků předčasného zahájení sexuálního života po porodu může být klidně delší, než původní šestinedělí!

Muž by si měl uvědomit, že je otcem. Z tohoto pohledu získal mnohem, mnohem, mnohem víc, než "ztrácel" sexuální absencí nebo omezením sexu. Měl by si toho vážit a dát ženě čas na to, aby se její tělo a hlavně psychika znovu dostalo do vyrovnaného stavu. Chtít po ženě aby se starala o dítě a ještě "vyhověla" potřebám manžela se pak může zdát tak trochu sobecké. Až se žena vyrovná se změnami, které porod a mateřství jednoznačně přineslo, sama dá muži signál, že touží po milování. Muž by si měl také uvědomit, že sex není jen o souloži a tomu by měl přizpůsobit i své chování. Více než sex v tomto období žena potřebuje mužovu přízeň, lásku a hlavně pomoc.

První pohlavní styky po porodu jsou z pohledu ženy hodně podobné tomu prvnímu, spojenému s deflorací.

Když už budete mít pocit, že pohlavní spojení je již možné, pak rozhodně postupujte opět velmi pomalu. Ze všeho nejdůležitější je zajistit milostnou předehrou dostatečnou přirozenou vlhkost nebo si pomoci lubrikantem. I zde je vhodné, aby se pochva nejprve uvolnila postupným zasouváním prstů a teprve potom pomalým zasouváním penisu. U mnoha žen bolest přetrvává i po šestinedělí. Je dobré vědět, že hojení rodidel trvá dlouho a že je možné mu napomoci například jemnou masáží nebo pomocí cviků posilujících pánevní dno.

Žena a dítě

Stává se, že žena, zejména v prvních měsících života dítěte zjistí, je tak jejich nový vztah intimní a jedinečný, že se prostě svého partnera tolik nepotřebuje. Pečuje o své dítě s tak velkým potěšením, že potlačí touhu i radost z pohlavního styku. Matka a dítě se navzájem doplňují, což ale může zasahovat do jejího vztahu s partnerem. Ten může mít pocit odmítnutí, což může vést až k odcizení jeho ženy. Jeho přístup by mohl v ženě posílit myšlenku že již pro něho není žádoucí a atraktivní. Tento druh postoje, končí tím, že se začnou vzájemně obviňovat z nedostatku lásky.

Fyzická zátěž je dalším prvkem, který může mít vliv na ženský sexuální život. Nová bytost vyžaduje péči dvacet čtyři hodin denně a odčerpá energii pro sex. A v těch několika málo zbývajících okamžicích volna k odpočinku, má žena ještě poskytovat sex? Najdou se také ženy, které mají velké obavy z jakéhokoli hluku a mají neadekvátní obavu, že by sexem dítě mohlo být rušeno. To vede k tomu, že pro sex nejsou moc nakloněny.

Mnoho žen je v mateřství plně šťastných, ale přesto je to jiné, jak dříve. Tím, že jsou svým způsobem vyčleněny z běžného společenského a pracovního života, prožívají všechny obavy více a jinak, než dříve. Nové návyky, trochu jiný druh vztahu s partnerem, málo osobního času, omezená svoboda, obavy z případné nezaměstnanosti přináší podvědomou nejistotu a odráží se v partnerském životě jako nedostatek sexuální touhy.

Sex po porodu může mít více podob

Nemělo by se zapomínat, že sexuální vztah není založen jen na vaginálním spojení. Vzájemné laskání může být velmi příjemné a žena se tak bude pravděpodobně cítit více v pohodě, než při pohlavním styku. Návratu do sexuálního života může být zcela pozvolný, postupně však k němu dojde. Potíže mohou nastat, pokud si dvojice nenajde trpělivost a prostor pro otevřený dialog v této fázi jejich života. 

Sex bez penetrace patří do normálního sexuálního chování a je většinou využívána po celý aktivní sexuální život. Období šestinedělí i případně následné období je tedy mimořádně vhodné právě pro takovéto naplnění sexuálních potřeb obou partnerů, především ale muže. Jednotlivé formy nepenetračních technik mohou vést k navození sexuálního vzrušení nebo mohou být využity až k dosažení vyvrcholení u muže i ženy bez použití penetrace. Naplní se tak asi nejvíce potřeby muže, pro kterého je období bez sexu složitější, jak pro ženu v období vrcholícího těhotenství, porodu a následného šestinedělí. Muži se uleví a žena se opět postupně začne vracet k normálnímu sexuálnímu životu. Nabízí se hned několik vhodných technik nepenetračního sexu v období šestinedělí:

  • Necking a petting - sexuální forma mazlení, laskání, hlazení nebo dotýkání se rukou či ústy partnera a zvláště jeho erotogenních zón od pasu dolů.
  • Masturbace - stimulační činnost zaměřená na vyvolání sexuálního vzrušení a případně vyvrcholení pomocí rukou.
  • Erotická masáž - tření nebo hlazení celého těla včetně pohlavních orgánu za pomoci oleje nebo i bez něj.
  • Footjob - stimulace pohlavních orgánů nohou nebo prsty na nohou.
  • Stimulace bradavek - stimulace bradavek, prováděná obvykle orálně nebo manuálně.
  • Kojení tatínků - neznám tatínka, který by nechtěl ochutnat mateřské mléko...
  • Soulož mezi prsy - partner tře penis mezi prsy partnerky.
  • Intercruralní sex - muž vloží penis mezi stehna partnerky.
  • Sumata - tření penisu o ruce, stehna nebo velké stydké pysky. Jedná se o typ stimulace mužského genitálu, kdy žena tře mužův penis o svá stehna a velké stydké pysky. V období šestinedělí spíše jen o stehna.
  • Femorální pohlavní styk - tření penisu o ruce, stehna nebo velké stydké pysky. Jedná se o typ stimulace mužského genitálu, kdy muž tře penis o stehna a velké stydké pysky ženy. V období šestinedělí spíše jen o stehna.
  • a další techniky sexu bez penetrace...

 

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)(L)