Jste zde

Senzuální partnerská masáž

Senzuální partnerská masáž

Hlavní téma: "Umění doteku".
Volné pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Ze slovníku cizích slov se dovíme, že význam slova senzuální, nebo sensuální je smyslový. Znamená to tedy, že při masáži budeme vnímat podněty všemi smysly.

Senzuální masáž (prožitková masáž), je velmi jemná masáž celého těla, zaměřená na správné proudění životní (tedy i sexuální) energie. Dochází při ní nejen k fyzickému, ale i k psychickému uvolnění. Používají se jemné masážní techniky a uvolňuje napětí i v oblasti pánevního dna a pohlavních orgánů. Může dojít ke vzrušení, které může, ale nemusí, vystoupat až k celotělovému orgasmu. Orgasmus však není (nemusí) být cílem této masáže.

Jedná se o velmi příjemnou a hluboce relaxační masáž. Masáž prohlubuje vztah člověka k sobě samému a k jeho intimitě a probouzí vzájemné vnímání všemi smysly. Není jen o vzrušení, je především o vzájemné lásce a sounáležitosti. Masírovat se můžete i vzájemně. Pokuste se ale role dávajícího a přijímajícího oddělit a prožívejte jaké to je, když můžete jen přijímat, nebo jen dávat. Příště si role vyměňte.

Senzuální masáž se líbí jak mužům, tak ženám. Protože masáž může poskytovat muž ženě, žena muži, ale i muž muži a žena ženě, budeme dále pro zjednodušení říkat partner.

Co budeme k masáži potřebovat?

 • masážní stůl nebo matraci
 • deku na postel nebo matraci
 • prostěradlo
 • polštářek pod hlavu
 • 2 – 3 malé polštářky pod kolena
 • pohankový polštářek na sezení u postele
 • deku na přikrytí
 • masážní olej a ohřívadlo
 • ručníky
 • sametovou rukavičku, kožešinovou rukavičku nebo delší jemné peří
 • jemná štěteček
 • ...

Kde masírovat?
K senzuální masáži potřebujeme teplo. Proto musíme vybrat místnost, kde bude teplota okolo 25 °C. Naprosto ideální je, když máte možnost využít masážní stůl nebo lehátko, jaké používají profesionální maséři. Dají se dnes sehnat i ve specializovaných prodejnách i obchodních centrech se sportovním zbožím. Cenově jsou celkem dostupné. Pokud masážní stůl nemáte, stačí k pohodlné masáži dobré lůžko a dostatek prostoru. Matrace nemá být příliš měkká, jinak se pod vámi bude houpat, masírovaný bude jak na vlnách a vaše doteky nebudou mít dostatečný tlak.

Příprava na masáž.
Vytvořte si příjemné prostředí s tlumeným osvětlením, vonnými svíčkami, aroma lampou a vhodnou relaxační hudbou. To vše dohromady vytvoří vhodnou atmosféru a navodí uvolnění. Hudbu vyberte spíše meditační a relaxační, pokud možno orchestrální. Masážní stůl, postel či matraci zakryjte teplou dekou a položte na ni prostěradlo. Prostěradlo ochrání postel od kapiček oleje, který by postel zamastil. Připravte si ještě polštářky pod hlavu a pod kolena a přikrývku, do které po masáži partnera zabalíte. Potřebovat budete také osušku nebo ručníky, kterými přikryjete části partnerova těla, které právě nebudete masírovat. Několik menších polštářků využijete k podložení těla. Když masírujete u postele budete u chvílemi klečet, oceníte polštářek, nebo měkkou podložku pod kolena. Na pohankovém polštářku se dá i sedět. U masážního stolu je to jednodušší - stačí židle, ale většinou budete stát.  

Vhodné masážní oleje  techniky.
Jako základ masážních olejů se nejvíce osvědčil olej olivový a to takový, který neobsahuje mnoho minerálních a esenciálních látek a dobře se roztírá.

K senzuální masáži se používají esenciální oleje. Esenciální oleje se používají především na ruce, krk a hrudník. V žádném případě nejsou vhodné na pohlavní orgány muže ani ženy.

K oblíbeným masážním olejům v BIO kvalitě patří olej

 • olivový
 • avokádový
 • mandlový
 • z jader broskví
 • z jader meruněk
 • z jader vinných hroznů

Lze je aplikovat přímo na pokožku, nebo můžete přidat ještě několik kapek éterických olejů které se používají při aroma-terapeutické masáži. Ideální je zakoupit hotové masážní oleje, které připravují renomované firmy například s jasmínem nebo směsí éterických olejů. Jedná se o testované oleje určené pro masáže, se kterými nebudete mít dermatologické problémy. Pokud víte, že partner má pokožku, která je příliš citlivá a alergická na použití olejů, lze je nahradit masážním mlékem, které je možné zakoupit například v lékárně.

Olej si předehřejte. Nikdy nepoužívejte olej studenější, než je teplota těla. Můžete ho zahřát v dlaních, lepší je však jej předehřát v misce na aroma lampě. Pozor, aby olej pak nebyl naopak příliš horký. Mohlo by dojít k vašemu opaření nebo k opaření partnera. Pozor - pokud olej ohřejete v mikrovlnné troubě, může mít snadno rychle teplotu přes 100°C. I na aroma lampě ale může být jeho teplota vyšší, než budete očekávat!

Neméně důležitá je také technika roztírání masážních olejů po těle. Můžete to samozřejmě udělat tak, jak se vám to podaří. Nejspíš však velmi rychle sklouznete k improvizaci a od té je jen krůček ke "šmudlení"... Rozhodně doporučuji využívat postupy používané u ájurvédských masáží, které jsou popsány v článku "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Jak masírovat?

Při masírování budete vedle partnera stát, sedět nebo klečet. Volba polohy závisí na tom, kterou část těla masírujete. Musíte si pro sebe najít co nejpohodlnější polohu, protože masáž bude dlouhá a musíte při ní být uvolněni. Senzuální masáž má být příjemná pro oba, masírovaného i masírujícího.

Nikam nespěchejte, dejte si na všechno čas. Udělejte si masážní rituál, kdy položíte ruce na záda partnera a chvíli procítíte jeho tělo. Tím se oba zklidníte. Ruce by měly být teplé, jinak může být dotek nepříjemně chladivý. Pak začněte tělo pomalu natírat, nejdříve na horní polovině, pak celé. Nespěchejte, pohyby dělejte pomalu a lehce. Nezapomínejte na dostatek oleje. V této fázi jen natíráte - nemasírujete! Masáž celého těla dělejte pomalu, smyslně, nic nevynechávejte.

Pro masáž prsou můžete použít techniku "Senzuální masáže prsou. Pro celotělovou masáž doporučuji techniku "Ájurvédské celotělové olejové masáže".  Doteky by měly být hřejivé, hladivé, vzrušující i zklidňující. Masáž ukončete stejně pomalu, jak celá probíhala. Po masáži partnera přikryjte a nechte ho odpočívat. U partnerské masáže je ideální si lehnout vedle partnera, společně se přikrýt a odpočívat.

Senzuální masáž nemusí být sexuální, nemusí vést k orgasmu, ani souloži. Ale může....

Někdy masáž přejde v úžasně příjemný posilující spánek, jindy v povídání a společné hlazení. Nic si nevynucujte, nechte vše probíhat a plynout....

 

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)(L)