Jste zde

Sexuální vzrušení

Sexuální vzrušení

Sexuální vzrušení člověka je souhrn projevů, ukazujících na připravenost k pohlavnímu styku. Tyto projevy jsou jak fyziologické, tak psychické povahy. Projevy sexuálního vzrušení nejsou z velké části ovladatelné vůlí. Stav sexuálního vzrušení je výsledkem kombinace podnětů z erotogenních zón ženy a erotogenních zón muže (zpracovaných v prodloužené míše) a signálů z šedé kůry mozkové (rozumové vyhodnocení situace na základě zkušenosti či fantazie. Z mozkových struktur odpovídá za sexuální vzrušení čtverohrbolí ve středním mozku a zřejmě i tuber cereneum na spodině III. mozkové komory.

Sexuální vzrušení u muže i ženy se projevuje prohloubeným dýcháním, zrychlením tepové frekvence a zvýšením systolického krevního tlaku. V důsledku těchto změn se projevuje zrůžovění pokožky, optické zvětšení objemu a vybarvení rtů, lesk v očích. Další změny se projevují na prsních bradavkách a na genitálu.

Klasické čtyři fáze vzrušení

 • excitace - fáze milostné předehry a vzrušení. První fáze vzrušení dochází ke hromadění sexuálního napětí.
  • MUŽ - zvýší se jeho srdeční frekvence, rychlost dýchání, krevní tlak a erektilní tkáně penisu se naplní krví, následkem čehož dojde k erekci penisu.
  • ŽENAje-li stimulována, cévy v oblasti její vagíny a klitorisu se naplní krví a jejich tkáň se prokrví. Zvýší se její srdeční frekvence, rychlost dýchání, krevní tlak, erektilní tkáně na celém těle (bradavky, rty, ušní boltce, stěny nosních dírek) se prokrví, naplní krví, zvětší a dvorce bradavek ztmavnou.
 • plató - druhá ​fáze vzrušení - udržení vzrušení a u muže dostatečné erekce. Tato fáze předchází vyvrcholení. Není fyziologicky výrazně odlišná od první fáze vzrušení. Jedná se o období stabilizace vzrušení, které se ustálí na vysoké úrovni a postupně narůstá. Fázi plató je možné prodlužovat a "kultivovat" tak prožitek vzrušení. Ve fázi plató se sexuální napětí přibližuje až ke hranici po jejímž překročení dochází k orgasmu. Právě fáze plató je nesmírně významná pro prodloužení sexuálního aktu. Cílem technik oddalování vyvrcholení je prodloužit fázi plató po co nejdelší možnou dobu a to s prožitkem blízko prahu vzrušení, za kterým dochází k spontánnímu vyvrcholení. Těsně před nástupem vyvrcholení dochází ke zvýšení napětí svalů břicha, stehen, rukou i nohou. Celé tělo se dostává do napětí, dýchání začíná být nekontrolovatelné a většinou nerovnoměrné, prohlubují se fáze zatajeného dechu...
 • orgasmus - třetí fáze - prožívání orgasmu. Třetí fáze je to, co většina lidí považuje za vyvrcholení. Orgasmus je vlastně intenzivní fyzický a psychický prožitek, je to prudká reakce spojená s vyvrcholením a následnám uvolněním sexuálního napětí.
  • MUŽ - u muže dochází k ejakulaci
  • ŽENA - u ženy dochází k orgasmickým křečím.
  • Oba prožívají slastné chvíle spojené s uvolněním hormonů a napětí svalů.
 • uvolnění - čtvrtá fáze - zklidnění.
  • MUŽ - pro muže je to doba, kdy odeznívá erekce penisu a muž jí pak následně po nějakou dobu nebude schopen.
  • ŽENA - u žen je tato fáze složitější. Ve skutečnosti, pro některé ženy je první orgasmus jen začátek jejich orgasmického prožitku. Řada žen první orgasmus vnímá jak velmi silný prožitek po kterém vzrušení sice poklesne, ale další stimulací opět vzrioste a podstatně snadněji následně přejde do dalších orgasmických prožitků. Takto se to může opakovat po dlouhou dobu. Nejsilnější multi-orgasmické prožitky mají ženy tehdy, když se dostaví prožitek, kterému se v tantře říká "Jízda na vlnách rozkoše". Po odeznění vyvrcholení se žena musí zklidnit, což není proces tak rychlý jak bývá u muže. Ideální je, když partneři po odeznění vyvrcholení ještě chvíli zůstanou v obětí a společně odpočívají, případně usnou.

Projevy sexuálního vzrušení u ženy a u muže se zabývají články:

Podněty sexuálního vzrušení se zabává stejnojmenný článek

​Gurmánská erotika - spojuje v jeden celek zrakové, čichové, chuťové a erotické podněty.

Gurmánská erotika - spojuje v jeden celek zrakové, čichové, chuťové a erotické podněty.
Článek dále pokračuje "Podněty sexuálního vzrušení".

Několik poznámek:

Muži se vzruší podstatně snadněji než ženy. K tomu, aby se zdravý muž vzrušil, stačí někdy překvapivě málo. Někdy jen představa, vzpomínka, vůně, dotek, pohled na ženu a dokonce i prostředí, ve kterém například onanuje.

Kdoví proč vzniklo přísloví:
"Když se penis postaví, mozek se zastaví."

Ženy to mají oproti mužům se vzrušením mnohem složitější. K dostatečnému vzrušení potřebují mnohem více podnětů a hlavně dostatek času. Ženy navíc ke vzrušení potřebují i cit, něhu a "duši".

Tak to byla teorie. Prakticky to vypadá takto:

„Naučit se tak používat pouhých devět slov a dost lidem by to obrátilo sexuální život k lepšímu.
Ta slova jsou nahoru, dolů, doprava, doleva, víc, méně, rychleji, pomaleji a dobrý.“
(Dr. J. Richard Cookerly)

Článek dále pokračuje "Podněty sexuálního vzrušení".

Pro zasmání

"Lékařská věda velmi pokročila.
Když jsem byla mladší, při každém vyšetření jsem se musela úplně vysvléct.
Dneska stačí, když vypláznu jazyk."

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)