Jste zde

Pupínky nebo defekty na penisu

Pupínky nebo defekty na penisu

Hlavní téma: "Sexuální problémy souvisí s problémy zdravotními".
Volné pokračování článku "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby

Mnoho, především mladých mužů, v období dospívání i později v období zahájení sexuálního života, řeší nejrůznější pupínky nebo defekty na svém penisu. Jsou v obtížné situaci, protože není koho se zeptat, protože něco podobného je příliš intimní problém. Jen málokterý mladý muž navštíví lékaře aby se s ním poradil. Důvodem je především stud a obavy aby se informace o jeho problémech nedostala "ven"... Tyto obavy však jsou rozhodně zbytečné. Včasná návštěva lékaře je rozhodně správným řešením, protože stres a obavy které mladí muži prožívají za to nestojí. Lékař zjistí o jaký problém se jedná a doručí optimální řešení. Většinou se nejedná ani o léčbu, ale o vysvětlení toho, co mladého muže vlastně trápí.

Pokud chlapec nebo mladý muž ještě nezačal se sexuálním životem, nehrozí, že by jeho problém mohl patřit do kategorie sexuálně přenosných infekcí, nemoci, pohlavních chorob. Ale i tehdy, když už začal sexuálně žít, bývá většina těch problémů které muže trápí "od mala" spojena spíše s tím, že dříve je neřešil a nezdály se mu tak "akutní" jako v okamžiku, kdy má dívku a za své problémy se stydí.

Nejčastěji se jedná o různé pupínky a deformace, které mladý muž nalézá na svém penisu nebo v jeho okolí. Těchto pupínků může být několik druhů a každý může mít jinou příčinu.

Klasickým problémem jsou pupínky na těle, penisu nebo na žaludu penisu. Vypadají jako pupínky a obsahují bělavou mazovou náplň, která svádí k tomu, aby se vytlačila... Někdy se také tlakem opravdu vytlačit dá, ale to je velká chyba, protože do vzniklé ranky se velmi snadno zanese dodatečná infekce. Tento typ "pupínků" se odborně nazývá "Hirsuties papillaris penis", "Papillae coronae gladis", "Pearly penile papules", nebo "bradavkovitá ježatost penisu".

Tyto "pupínky" jsou na penisu mužů velmi časté a jejich závažnost je nepatrná. Bohužel i možnost jejich léčby není nijak výrazná, ale ta vlastně ani není potřebná. Četnost výskytu takovýchto "pupínků" je podobná asi jako výskyt projevů akné. Princip jejich vzniku je obdobný a je spojen se zvýšeným maštěním kůže. Dobrou informací je, že postupem času dochází k jejich samovolné úpravě a vymizení nebo ke snížení četnosti jejich výskytu. Podrobněji se tímto problémem zabývá článek "Hirsuties papillaris genitalis".

Protože další možné, tentokrát už nákazy, patří do kategorie sexuálně přenosných infekcí - pohlavních chorob, je potřeba je řešit s lékařem. Některé jsou relativně málo nebezpečné, ale některé jsou svou infekčností zdrojem závažných přenosů mezi partnery, zvláště mezi partnery promiskuitními.

Většina dalších "pupínků" nebo deformací penisu je spojena s kontaktem s osobou, která takovouto chorobou trpí. Proto je nezbytné se o jiných formách "pupínků" poradit s lékařem. Ten většinou odebere vzorek postižené tkáně a nechá ho vyšetřit. Na základě laboratorních výsledků pak rozhodne o další léčbě.

Mezi nejčastější virová onemocnění, která se jako "pupínky" nebo výrůstky projevují na penisu, u žen na vulvě a u obou pohlaví v oblasti konečníku, jsou "Venerické bradavice - Condylomata accuminata". Ty patří k sexuálně přenášeným infekčním virovým onemocněním, netvoří shluky, tvoří se náhodně na různých místech pohlaví a těla. Kromě genitálu často bývá postižena i oblast konečníku. Podrobněji tento druh onemocnění řeší článek "Condylomata accuminata". Jedná se však již o zdravotní problém který většinou souvisí s pohlavním stykem nebo sexuálními aktivitami mezi partnery.

Velmi rozšířeným onemocněním pak bývá virové onemocnění Herpes simplex (etiologie Herpes virus l, 2, obecně opar), který se projevuje typickými kožními, neurologickými, urologickými, gynekologickými symptomy podle lokalizace výskytu. Forma Herpes virus l (Hrubá orientace klasifikace je typ 1) se nejčastěji vyskytuje v horní polovině těla. Závažnější forma Herpes virus 2 (Typ 2), způsobuje infekci převážně v perigenitální krajině. Více zásadních informací naleznete v článku "Herpes genitalis" nebo na webu http://www.herpesgenitalis.cz/, ze kterého uvedený článek vychází.

Závěrem

Pokud máte obavy z toho, zda je Vás penis v pořádku, zbytečně se nestresujte a navštivte lékaře. Je to to nejrozumnější, co můžete udělat!!! Nebojte se "prozrazení" informací o Vašem problému nebo zdravotním stavu. Lékař o Vašich obavách rozhodně nebude s nikým dalším hovořit. Ušetříte si spoustu obav, stresu i nervů... Prostě zajděte k lékaři a poraďte se se ním.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje: