Jste zde

Polohy "Na koníčka"

Polohy "Na koníčka"

Hlavní téma: "Sexuální polohy".
Volné pokračování článku "Polohy pro penetrační vaginální sex".

Sexuální poloha, která patří mezi pět nejoblíbenějších milostných poloh.

Poloha "Na koníčka" patří mezi nejznámější sexuální polohy ve kterých je "Žena nahoře", "Tváří v tvář" a na muži sedí nebo klečí. Poloha "Na koníčka" patří mezi sexuální polohy ve kterých ženy nejsnadněji dosahují vyvrcholení. Má více variant, ale v západních zemích tak moc oblíbené nejsou, zejména pro dominantní roli ženy. Zato v indické a obecně orientální představě o dokonalém milování je tato poloha, co se oblíbenosti u žen týká, na prvních místech. V těchto zemích jsou polohy, u kterých je možné využit tantrické techniky práce se sexuální energií, považovány za základní.

Uspokojení ženy je pro muže určitým závazkem a proto se muži nebrání tomu, aby ženy převzaly při sexu aktivitu za muže.

V orientu je při sexu žena vnímána jako "božská bytost" a její dominance při sexu není chápána jako dominance nad mužem. Žena, která převezme za své vzrušení odpovědnost a vede sex tak, aby při něm prožila orgasmus je považována především za zkušenou ženu, která dovede uspokojit nejen sebe, ale přitom muži dokáže poskytnout nevšední vzrušení. Tyto polohy jsou mezi ženami velice ceněny a mnohé při nich dosáhnou vaginálního orgasmu. Mužům poskytují velkou škálu pocitů hlubokého spojení se ženou a umožní jim prožívat i opravdu výjimečné okamžiky vzrušení v případech, kdy žena ovládá techniky masáže penisu pomocí vaginálních svalů. Více naleznete v článku "Kámasútra a polohy při kterých je žena nahoře".

Jak může tuto polohu žena zaujmout

 • Hned na počátku spojení při milování žena zaujme některou polohu při které je "žena nahoře" a bude v ní aktivní po celou dobu milování.
 • Hned na počátku spojení při milování žena zaujme některou polohu při které je "žena nahoře" a bude v ní aktivně provádět některé techniky, především pro probuzení energie Kundaliní Shakti a pak předá aktivní roli muži, který ji za důsledné kontroly svého vzrušení dovede až k orgasmu.
 • Zahájení milování a tedy i spojení bude probíhat podle představ muže v poloze, kterou zvolí. Pak partneři přejdou do polohy, kdy je "Žena nahoře" a milování bude dokončeno pod dominantním přístupem ženy.
 • Zahájení milování bude probíhat podle představ muže v poloze, kterou zvolí. Pak partneři přejdou do polohy, kdy je "Žena nahoře" a milování bude pokračovat pod dominantním vedením ženy, která bude aktivně provádět některé techniky, především pro probuzení energie Kundaliní Shakti. Na závěr aktivní roli převezme muž, který ženu za vědomé kontroly svého vzrušení dovede až k orgasmu.

Doporučované spojení v poloze "Na koníčka"

Muž leží na zádech a žena sedí na jeho lingamu v hlubokém spojení s joni. Sedí, spíše dřepí zády k mužově tváři a opírá se noha o podložku, její tělo je vzpřímené. Tato poloha dává ženě velký prostor a svobodu projevit své představy o milování. Je při ní možné možné experimentovat s různými úhly pronikání a se stimulaci vnitřní části joni. Uvnitř joni jsou místa, která muž jen těžko dokáže najít a nedokáže naplno odhadnout jejich význam pro vzrušení ženy. Žena nejlépe vnímá, co je jí nejpříjemnější a co nejvíce probouzí její vzrušení.

Místa uvnitř joni, která při stimulaci vyvolávají vzrušení a emoce, každá žena vnímá jinak a s jinou intenzitou. V polohách "Žena nahoře" má žena možnost soustředit se více na své pocity a prožívat nejkrásnější emoce a vlny vzrušení. Emocí však nemusí být jen "klasické" sexuální vzrušení. Mohou mít zcela jiný, nový charakter, průběh a intenzitu a až překvapivě silně se mohou podílet na dotváření celkového prožitku ze spojení a milování.

Polohy, kdy žena přímo kontroluje a řídí své vzrušení, jí umožňují lépe poznat svou vlastní sexualitu.Umožní jí hledat takovou vnitřní stimulaci, která jí dovolí poznat pocity intenzivního vaginálního vzrušení, při spojení joni s lingamem. To pak může vystoupat až k dosažení vaginálního vyvrcholení. Takovouto možnost u jiných sexuálních poloh, kdy je v dominantním postavení muž, žena většinou nemá.

Polohy těla ženy nad mužem

 • Žena nahoře klečí čelem k muži
  • Muž má nohy natažené - žena snadno udržuje penetraci a může ji kdykoli měnit od mělké po velmi hlubokou. Může se více naklonit a opřít ruce o mužovu hruď. Naklonění může přerůst až v obětí, což ale omezí rozsah pohybů pánví. Pohyby však muže převzít muž a to hlavně nahoru - dolů. Zato se partneři mohou objímat a líbat. V sedě má poloha má silnou vizuální složku pro erotickou stimulaci pro muže. Oční kontakt a hlazení prsou jsou příjemné oběma partnerům. Žena i muž mohou stimulovat klitoris.
  • Stimulace a vzrušení obou partnerů se ještě zvýší, pokud žena z kleku přeje do varianty "dřep - sed na bobku". Tato varianta je ideální pro doplňkovou stimulaci klitorisu mužem nebo pro masturbaci klitorisu ženou.
  • Muž má nohy pokrčené - žena se může opřít vzadu o jeho kolena. Udržení a hloubka penetrace je omezenější. Muž má nádherný výhled a může ženě rukou stimulovat klitoris. Stimulaci klitorisu může provádět i žena. Toto je ideální poloha pro dosažení orgasmu ženy za spojení s mužem. Ideální pro páry, které cestou stimulace klitorisu chtějí prožívat orgasmus ženy při vzájemném spojení. Ideální pro muže který neovládá techniky oddalování orgasmu.
  • Poloha, při které se žena přitiskne svou hrudí na hruď muže, je někdy nazývána "Poloha Amazonky". Ten název je údajně odvozen od toho, že v podobné jezdecké poloze jezdily Amazonky na svých koních.
    
 • Žena nahoře klečí zády k muži
  • Muž má nohy natažené - žena snadněji udrží penetraci, ale nemá se moc o co opřít. Penetrace může být snadno měněná od mělké po velmi hlubokou. Když se žena více nakloní, pak může opřít ruce o mužova stehna nebo o podložku, což jí usnadní a prodlouží výdrž v poloze. Muži poloha omezí vstřícné pohyby pánví proti ženinu nasedání. Pro ženy, které mají rády hlazení zad, boků, zadečku a konečníku je tato poloha přímo ideální. Také pro muže, kteří se na ženu rádi dívají zezadu a rádi ji hladí na zádech a zadečku, je velmi vzrušující. Zvláště ve variantě, kdy se žena ohne k mužovým nohám tak hluboko, že si na ně lehne, je muži její zadeček snadno přístupný nejen pro hlazení a doteky, ale i vizuálně. Při této variantě je také pro muže snadné ženě provádět masáž "Třinácté komnaty" - konečníku a hráze.
  • Muž má nohy pokrčené - žena se může opřít o jeho kolena, ale udržení a hloubka penetrace je omezenější. Hlazení zad a zadečku je možné. Chybí možnost vzájemného pohledu, ale muž může ženu obdivovat zezadu a hladit ji. Žena může může hladit na varlatech za současné stimulace klitorisu. Je to zajímavý pocit a mnoho mužů jej ocení.
 • Žena nahoře v dřepu čelem k muži
  • Muž má nohy natažené - žena udržuje penetraci a může ji měnit od mělké po velmi hlubokou. Předpokladem je, že žena má dostatečně silné svaly nohou, aby pohyby byla schopná vykonávat. Může se více naklonit a opřít ruce o mužovu hruď. Naklonění může přerůst až v obětí, což ale silně omezí rozsah pohybů pánví. Tehdy však může vypomoci muž a pohyby bude provádět za ženu. Vizuální složka, hlavně ve vzpřímené poloze je velmi silná, partneři se mohou na sebe dívat a líbat se. Muž může hladit ženě prsa. Tato varianta je ideální pro doplňkovou stimulaci klitorisu mužem nebo pro masturbaci klitorisu ženou. Masáž prsou může žena provádět společně s mužem nebo i sama. Podrobněji v článku Poloha "Žena nahoře", "Na koníčka", základní "Tváří v tvář".
  • Zvlášť vhodná je varianta, kdy žena sedí ve vzpřímené poloze v klidu. Tehdy její váha tolik nezatěžuje svaly nohou a pomocí masturbace ve spojení s mužem může dosáhnout klitoridálního orgasmu. Toto je ideální poloha pro páry, které chtějí prožívat orgasmus ženy při vzájemném spojení. Ideální je i pro muže který neovládá techniky oddalování orgasmu. Ocení ji i muži, kteří mají potíže s udržením erekce. Stačí, když "přijatelnou erekci" udrží do nastoupení orgasmu ženy...
  • Muž má nohy pokrčené - žena se může opřít vzadu o mužova kolena. Udržení a hloubka penetrace je omezenější. Muž však má nádherný výhled a může ženě rukou stimulovat klitoris. Stimulaci klitorisu může provádět i žena. Toto je ideální poloha pro dosažení orgasmu ženy za spojení s mužem. Ideální pro páry, cestou stimulace klitorisu chtějí prožívat orgasmus ženy při vzájemném spojení. Ideální pro muže který neovládá techniky oddalování orgasmu.
    
 • Žena nahoře v dřepu zády k muži
  • Muž má nohy natažené - žena udrží snadněji penetraci ale nemá se moc o co opřít. Penetrace může být snadno měněná od mělké po velmi hlubokou. Může se více naklonit a opřít ruce o mužova stehna, což ale omezí jeho vstřícné pohyby pánví proti ženině nasedání. Žena se může na mužovy nohy skoro položit. Pohyby pánví budou velmi malé, ale poloha je ideální pro ženy, které mají rády hlazení zad, boků, zadečku a konečníku. Zvláště ve variantě, kdy se žena ohne k mužovým nohám tak hluboko, že si na ně lehne, je muži její zadeček snadno přístupný nejen pro doteky, ale i vizuálně. Ideální poloha pro masáž "Třinácté komnaty". Podrobněji v článku "Na koníčka", základní, "Zády k muži", odvrácená varianta".
  • Muž má nohy pokrčené - žena se může opřít o mužova kolena ale udržení a hloubka penetrace je omezenější. Muž může omezeně pomáhat vstřícnými pohyby pánve proti nasedání ženy. Chybí možnost vzájemného pohledu, ale muž může ženu obdivovat zezadu a hladit ji. Žena může může hladit na varlatech za současné stimulace klitorisu. Je to zajímavý pocit a mnoho mužů jej ocení.
    
 • Žena nahoře v sedí na muži, zády k muži

Muž si sedne na pohovku nebo taburetek a žena se posadí obkročmo na něj, zády k němu. Tím, že se žena může opřít nohama o podlahu, získá stabilitu a bude se cítit jistější. Při této variantě nejsou kolena a nohy nijak zatíženy a i proto je poloha pro ženu mimořádně pohodlná. Muž se může na pohovce zezadu opřít o podložku a získá lepší stabilitu těla a lépe bude zvládat i přenos váhy od na něm sedící ženy. Žena má volné ruce to jí dovoluje masturbaci klitorisu, která nakonec může být hlavním zdrojem vzrušení a dovede ženu až k vyvrcholení. Muž může ženu zezadu objímat, hladit ji a laskat její tělo i prsa. Může se podílet i na stimulaci klitorisu. Ženě tato varianta dovoluje maximální koncentraci na pocity od pronikání penisu, dráždění klitorisu a hlazení prsou a hýždí. Muž je, co do pohybů pánví, naprosto pasivní.

Kopulační pohyby ženy

Pohyby při souloži řídí a kontroluje žena.

 • nahoru - dolu - zvedání a spouštění - jsou velmi náročné na fyzičku, unavující a někdy hrozí vyklouznutí penisu z pochvy. Důležité je se při nich uvolnit a nastavit pánev do takového úhlu, aby docházelo ke střídání pocitů hlubokého a mělkého proniknutí. Některé ženy cíleně vyhledávají i úplné vysunutí údu z pochvy z důvodu intenzivního dráždění stydkých pysků a poštěváčku při novém úplném zasunutí. Takováto technika vyžaduje jistou zručnost a opatrnost. Odměnou je střídání pocitů a intenzivní dráždění.
 • dopředu - dozadu - jedná se o pohyby pohyby pánví dopředu a dozadu. Je možné je provádět při úplném nasednutí nebo částečně nadzvednutá, kdy průnik je menší a dráždění spíše v přední části pochvy. Pohyby dozadu-dopředu se dají dobře kombinovat s kroužením. Tato technika pohybů je vhodná i pro jiné varianty polohy "Na koníčka", kdy žena mění záklon těla přes vzpřímenou polohu až do polohy, kdy na partnerovi leží a objímá ho.
 • krouživé - kroužením ženiny pánve dochází k dráždění celé vagíny a pocity proniknutí údu mohou být mnohem "plnější" a "hlubší".
 • aktivitu pohybů převezme muž - což je celkem příjemná změna. Žena se mírně nadzvedne (jako kdyby seděla v sedle) a vytvoří tím muži prostor pro pohyby pánví směrem nahoru a dolů. Muž může ženu držet za zadeček a nadzvedáváním pánve zespoda pronikat podle své potřeby, (může sám zvolit optimální frekvenci, rychlost i hloubku průniku). I pro ženu to je příjemná změna pocitů a dráždění oproti variantě "Na koníčka", kdy pohyby pánví řídí žena.

Role muže v polohách "Žena nahoře"

Aby si mohla žena opravdu naplno prožívat všechny slasti, které jí forma vaginálního spojení dovoluje, musí být muž připraven na intenzivní prožívání podnětů ze spojení lingamu a joni. Žena využívá mužův lingam pro stupňování svých prožitků a emocí. Muž jí musí být schopen lingam poskytovat tak dlouho, až žena prožije svůj orgasmus, případně další orgasmy ať již vícenásobné, nebo rozšířený orgasmus který přerostl v "Jízdu na vlnách rozkoše" - stav rozšířeného orgasmu. Muž tedy musí ovládat techniky oddalování orgasmu nebo techniku prožívání orgasmu bez ejakulace. Tato technika již byly vysvětlena na jiných místech a tak jen zdůrazním, že v okamžiku, kdy muž vnímá nastupující orgasmus, musí ženě naznačit, že je potřeba přestat s pohyby pánve nebo masáží lingamu uvnitř joni a zůstat úplně v  klidu. Dechová cvičení a zaměření pozornosti do oblasti srdce nebo "Třetího oka" uprostřed čela pak pomohou transformovat a rozvést nahromaděnou sexuální energii z pánevní oblasti do křížové oblasti a po páteři nahoru do hlavy. Po odeznění akutního vzrušení může žena pokračovat v pohybech nebo technikách stimulace joni.

Tyto techniky mohou pár posunout k prožitku a dosažení stavu hluboké sounáležitosti při milování, při kterém páry zažívají stavu "jednoho těla a jedné duše" a stanu vnitřní blaženosti. Tento stav vnitřní pozornosti a blaženosti usnadňuje pochopení složitého procesu změny sexuální energie v setkání s něčím vyšším.

Jak je stimulovaný lingam uvnitř joni

Následující informace se týkají všech poloh při kterých je žena nahoře, v polohách "Na koníčka".

 • U varianty "Tváří v tváři" pro intenzivnější stimulaci oblasti bodu G, se žena může zaklonit mírně dozadu a lingam pak bude dráždit spíše přední stranu vaginální stěny s bodem G. Zaklonění může být tak velké, že se žena úplně položí na mužovy nohy a zůstane v klidu . Tehdy bude tlak na přední stěnu a oblast bodu G největší. Pohyby sice mohou být jen velmi omezené, zato emoční složka s tlak lingamu na přední stěnu bude maximální.
 • Varianta "Tváří v tvář", kdy se žena předkloní na mužovu hruď, dojde k velmi hlubokému průniku lingamu do joni a to až do oblasti děložního čípku, kde tlak a tření vyvolá pocity naplnění joni a jiná, neméně intenzivní vzrušení. Pro stimulaci děložního čípku, může žena použít techniku vaginálních stahů a vypuzování a nasávání lingamu do joni. Za hluboké penetrace pak bude stimulována přesně ta oblast pochvy, která ženě poskytne ty nejhlubší pocity ze spojení.
 • U varianty "Zády k muži" opačná změna polohy ženina těla - tedy předklonění k mužovým nohám, bude naopak znamenat velmi hluboký průnik lingamu do joni a to až do oblasti děložního čípku, kde tlak a tření vyvolá pocity naplnění joni a jiná, neméně intenzivní vzrušení.
 • Pro stimulaci děložního čípku, může žena použít techniku vaginálních stahů a vypuzování a nasávání lingamu do joni. Za hluboké penetrace pak bude stimulována přesně ta oblast pochvy, která ženě poskytne ty nejhlubší pocity ze spojení.

Všechny uvedené techniky mohou vést k prožitku hlubokého vaginálního orgasmu.

Polohy "Na koníčka" z pohledu doteků a dráždění

 • Fyzicky - pro ženu náročnější, pro muže relaxační, zůstává víceméně pasivní
 • Proniknutí - hluboké, žena může poměrně snadno měnit hloubku průniku
 • Klitoris – více možností dráždění - rukou muže nebo ženy, kořenem penisu, vibrátorem
 • Bod G – intenzivní dráždění
 • Emoční prvek- velmi silný pro ženu, partner zastává více pasivní roli, má však nádherný výhled ... 

 

Jak se líbí mužům?

Poloha "Na koníčka" je jedna z nejoblíbenějších poloh žen, ale i velké části mužů. Přesto se najdou muži, kteří jsou v ní lehce nejistí. Vnímají, že v této poloze jsou až příliš v roli, kdy žena je vůči nim v dominantní poloze a že nad spojením nemají kontrolu. 

Je to odpočinková poloha pro muže, kteří snesou být pod ženou, dopřejí ženě maximální volnost a přitom si bezpečně užijí. Nabízí nádherný výhled na ňadra a přináší pocit hlubokého proniknutí až na maximum. Nevyžaduje od muže skoro nic, kromě dostatečné erekce. Žena si sama volí rychlost a úhel proniknutí a tak je na její tváři dobře poznat, kdy se jí to líbí. Žena musí být ale hodně vlhká, jinak muže brzy dovede k vyvrcholení. V případě nedostatečné lubrikace může muž zažívat pocit příliš silného přetahování předkožky třením o stěnu pochvy, zvláště pokud žena nasedne plnou váhou a zasune úd do maximální hloubky. Tento pocit může být až bolestivý a může vést i k odeznění erekce. Proto je při malém přirozeném zvlhnutí vhodné použít lubrikační krém.

Zvláštní pozornost si zaslouží "sexuální tornáda" s nadváhou nebo příliš vášnivé ženy, které nad sebou při vyvrcholení ztrácí kontrolu. Muži hrozí "fraktura" penisu a u nadváhy možná i fraktura pánve. Řada mužů má proto podvědomou obavu, že když se žena příliš rozvášní, mohou přijít k úrazu...

Jak se líbí ženám?

Polohy "žena nahoře" jsou ženami velmi ceněné. Vyhovují především dominantním ženám, protože jim dávají možnost přizpůsobit průběh milování jejich potřebám. Žena si může sex naplno vychutnat, protože je to ona, která určuje pravidla soulože. Rády ji však mají skoro všechny ženy, jen si o ni někdy neumí říci. Při milování muže a ženy není tak úplně samozřejmé, že by žena mohla "kontrolovat a řídit" svůj prožitek a vzrušení podle svých představ.

Pokud je v dominantní roli muž, žena vlastně prožívá to, co jí muž vědomě či nevědomě poskytuje.

 • Žena se může zaměřit na stimulaci oblasti bodu G, případně zkoumat rozdíl v dráždění oblasti děložního čípku. Některé ženy mohou mít citlivější i jiné oblasti pochvy, případně mohou reagovat na tlak nebo kombinaci tlaku a tření lingamu o stěnu pochvy.
 • Při drážděním citlivých míst uvnitř pochvy může prožít hluboký vaginální orgasmus, případně v kombinaci s podněty dráždění od oblasti děložního čípku. Tato varianta orgasmu je považována za nejhlubší tantrický prožitek, který může při milování žena prožít.

Pro ženu z hlediska vyniknutí postavy je tato poloha vhodná když:

 • chce ukázat: prsa
 • chce skrýt:    větší zadeček
 • je to "ideální poloha" pro feministky

Dává ženě prosto maximálně možnost využít mužovy erekce. Vzhledem k hloubce nasednutí je to optimální poloha pro případy, o kterých muži říkají, že na velikosti přece nezáleží. Žena muži ukazuje svoje vnady a muž může ocenit její krásu, vynalézavost a smyslnost. Vše řídí žena a také si to ovšem musí sama "odpracovat". Každá žena se může naučit si tuto polohu příjemně prožít a vychutnat. Muž sice moc aktivní být nemůže, ale poskytuje ženě prostor pro naplnění její představy o souloži. Je však nutné na muže brát ohled a dát si pozor, aby muž dlouho vydržel a poskytl ženě dostatek času pro maximální vzrušení. Nejhorší varianta je, že vyvrcholí zrovna v okamžiku, kdy ho žena bude ještě chvíli potřebovat!

Polohu "Na koníčka" nepreferují ženy:

 • které mají problémy se sebevědomím nebo
 • které mají obavy z nedokonalosti svého těla, především pak prsou. Poloha totiž muži dovoluje při sexu ženu "odkrytě" pozorovat.
 • které je nepovažují za nejpohodlnější
 • kterým nevyhovuje při milování "dominance" nebo "pocit zodpovědnosti" za výsledek...
 • jsou v této poloze nejistě a mají obavy z toho, zda v ní budu "dokonalé milenky"...

POZOR - v poloze "Na koníčka" může dojít k úrazům!!!

Obvykle, při jiných polohách, si muž řídí rychlost, úhel a směr zasouvání údu sám, v polohách "Žena nahoře". mezi které poloha "Na koníčka" patří, ale na svůj úd a jeho pohyby v pochvě nemá celkem žádný vliv. Vzhledem k tomu, že kopulační pohyby většinou provádí žena a ta se samozřejmě řídí především svými pocity a vzrušením, může dojít k vyklouznutí mužova údu z pochvy nebo k jeho příliš velkému namáhání rázy při nevhodném úhlu zasouvání. Žena proto musí být k mužově údu ohleduplná, aby při prudkých pohybech pánví a nešťastném úhlu jeho zasouvání nebo zaseknutí, nedošlo ke zranění mužova penisu ("zlomení údu").

Kdy poloha není vhodná?

 • Poloha není vhodná především pro těhotné ženy. Penetrace je příliš intenzivní a žena svou váhou naléhá na penis a ten pak může dráždit tlakem na dělohu. Pro těhotnou ženu nejsou polohy s velkou penetrací vhodné především ve vyšším stádiu těhotenství. Tehdy je lépe použít polohy, které hlubšímu proniknutí penisu spíše brání a spojení je při nich přirozeně mělké.
 • Pro ženy, které mají gynekologické problémy. Průnik penisu je intenzivní, hluboký a často dochází až ke stimulaci zadní stěny pochvy a děložního čípku. V případech, kdy má žena nějaké problémy s děložním čípkem, je lépe se takovémuto dráždění raději vyhýbat.
 • Pro ženy, které se stydí a mají v dominantní roli problém se soustředit na své vzrušení.
 • Nejsou vhodné ani pro příliš hmotné ženy. Jejich velká váha příliš zatěžuje mužovu pánevní oblast a ten pak mnohdy ani neví, jak moc je ještě vzrušen...
 • Ženy, které mají příliš vyvinutý zadeček nebo příliš silná stehna mohou mít problém dosáhnout dostatečně hluboké penetrace s muži, kteří mají kratší penis. Kratší penis pak kvůli velkým tukovým vrstvám hýždí nemusí pronikat dostatečně hluboko a "vypadává".
 • Poloha není příliš vhodná ani pro ženy, jejich muži mají příliš velký a hlavně dlouhý penis. Při nasednutí ženy na něj může dojít k příliš velkému zatížení a nepřiměřenému tlaku na zadní stěnu pochvy a příliš intenzivnímu dráždění děložního čípku. To může některým ženám způsobovat nepříjemné pocity až bolest.

Poznámka:

Většinu poloh lze použít jak pro vaginální, tak pro anální penetraci.

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)(L)