Jste zde

Genitalni HPV infekce

Genitalni HPV infekce

Volné pokračování článku "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby a článku "Lidský papiloma virus - HPV".

Genitální HPV infekce (human papillomavirus infection) je způsobena genitálním lidským papilomavirem (= HPV). Jde o nejčastější infekční sexuálně přenosné onemocnění. Existuje více než 40 typů HPV, které mohou infikovat genitální oblasti mužů a žen, stejně tak tyto typy HPV mohou infikovat ústa a hrdlo.

Genitální HPV infekce u žen - příznaky, projevy, symptomy

HPV může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně genitálních bradavic a některých druhů rakoviny. Není předem zjistitelné u koho problémy s HPV vzniknou a u koho ne. Ve většině případů HPV zmizí sám od sebe před tím, než způsobí nějaké zdravotní problémy a většina lidí, která je infikována HPV ani o své infekci neví.

Ženy, které jsou těhotné, mohou HPV nakazit své dítě. Ženy s genitálními bradavicemi během pozdních fází těhotenství mají větší pravděpodobnost, že jejich dítě bude mít bradavice v krku. Tento stav se nazývá opakující se respirační papilomatóza (onemocnění způsobené HPV, projevuje se jako benigní nádorky na kůži a sliznicích, které mohou vzhledem připomínat květák). Neexistuje žádná léčba pro virus samotný, ale existuje léčba pro zdravotní problémy, které HPV mohou způsobit. Genitální bradavice léčíme pouhým odstraněním a použitím lokálních přípravků.

Rakovina děložního čípku je léčitelná, pokud je diagnostikována a léčena včas. Moderní prevence spočívá v očkování mladých dívek nejlépe před započetím sexuálního života.

Příznaky

  • Genitální bradavice
  • Genitální bradavice mohou pro pacienta znamenat výrazné omezení sexuálního života. Jejich výskyt je často provázen odporem k sexu ze strany partnera a depresemi.
  • Malé hrbolky nebo skupiny nerovností v oblasti genitálií.
  • Malé nebo velké deformace tkáně ve tvaru květáku.
  • Způsobují nepříjemné pocity a svědění.
  • Rakovina děložního čípku se obvykle neprojevuje, dokud se nedostane do pokročilého stádia.
  • Ostatní rakoviny způsobené HPV (nádory vulvy, pochvy, penisu, konečníku a hrtanu) nemusí mít příznaky, dokud nejsou pokročilé.
  • Pokud se vyskytují bradavice v krku, blokují dýchací cesty, což způsobuje chraptivý hlas nebo potíže s dýcháním.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)