Jste zde

Umění tantrické masáže

Umění tantrické masáže

Hlavní téma: "Tantra".
Volné pokračování článků "Umění doteku" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Mnoho lidí zajímá jaké masáže mohou zažít. Já jsem přesvědčen o tom, že například Ájurvédské masáže mohou poskytnout vše, co člověk od technik masáží a doteku očekává. Pro ty, kteří chtějí "jít dál", za ájurvédské masáže, jsou tady již techniky spíše tantrické. Mezi ty úvodní je možné zařadit "Tantrickou meditaci "Posvátných dotek"" a "Tantrickou masáž Harmony". Tyto masáže a meditace zaměřené na hlazení je možné chápat jako přechod mezi Ájurvédským a Tantrickým přístupem k doteku. Pro ty, kteří chtějí ještě víc je tady Tantra.

Když se vysloví slovo tantra, většina lidí si vybaví spojení s pojmem tantrická masáž. Příznivci tantry však říkají, že sexualita a milostné umění, které jsou základem tantrické masáže, jsou pouze částí učení, zbytek je životní filozofie.

Tantra je formou umění meditace.
Tantra je obohacením intimního i běžného života.
Tantrické léčení dokáže pracovat s tělem a sexuální energií na úrovni psychoterapie. Dochází k uvolnění potlačených vzpomínek, neuzavřených prožitků a mnohdy i traumat.

Pravdou však nejspíš bude, že si mnoho lidí tantrickou masáž spojuje s erotickou představou, že ji prožívají s někým jiným, než s partnerem nebo partnerkou (manželem nebo manželkou). Tato představa prostě patří mezi erotické představy, které není nepříjemné snít... Přitom se prioritně nejedná o to, kdo Vám takovou masáž poskytne, ale především o to, jak ji dokážete přijmout a jak ji dávající dokáže poskytnout. Od partnera nebo partnerky je to samozřejmě nejpřirozenější a také nejintimnější. Jsou však lidé, kteří si myslí, že profesionálního tantrického maséra musí být masáž lepší a nedají si tento názor od nikoho vyvrátit ... Pravdou je, že tantrické masáže jsou v současnosti cíleně glorifikovány a medializovány a staly se výborným byznysem. Proto jsem si dovolil napsat názor na tantrické masáže v článku: "Je profesionální tantrická masáž lepší než partnerská?".

V tantře nalezneme celou řadu rituálů, při kterých se ze sexuálního vzrušení stává meditace nebo kdy meditaci provází sexuální vzrušení. Schopnost poskytovat "láskyplnou dobrotivost", radost, zklidnění, uvolnění, laskavý až láskyplný dotek a je důležitým cílem tantrického života. Je časté a přirozené, když tyto techniky provází vzrušení, které může, ale nemusí vést až k vyvrcholení. Nejde však o vzrušení. Především jde o hluboký prožitek, uvolnění, o radost z doteku a uvědomění si sebe samotného. Proto je důležité dokázat takovéto energie bez obav přijímat a prožívat. Je to stejně důležité jako je umět dávat.

Tantrická masáž představuje nejrozšířenější a nejsnáze pochopitelný a přijatelný tantrický rituál v dnešní době. Je těžké si představit, že západní společnost má tolik tantrických mistrů a mistryň, kolik jich můžeme najít v inzerátech na zaručeně pravou a dokonalou tantrickou masáž. Ale i tak mají lidé, kteří hledají nové prožití své sexuality a probuzení svého těla možná první a možná nedokonalý, částečný, většinou však snahou zdobený prožitek spirituální erotiky.

Při tantrických rituálech nebo tantrických masážích se používá lehký tantrický oděv kterému se říká lunghi. Upevňuje se nejčastěji uzlíkem vytvořeným přímo na látce. Muži si lunghi upevňují okolo pasu, ženy přes ňadra. Ženy používají větší rozměr látky, muži kratší. Ženy si z lunghi uvážou šaty, muži sukni. Lunghi pak bezpečně zakrývá jejich pohlavní orgány. V lunghi se často procvičují tantrické techniky a provádí některé masáže při částečném zakrytí těla. Výborně se hodí k relaxaci a dá se v něm také pohodlně meditovat.

O tantrické masáži

Ještě než se začnu zabývat masážemi, musím upozornit na to, že aby jakákoli masáž byla příjemná, měla by být "hladká,", jemná a "klouzavá"... Nejsnadnější cestou, jak toho docílit, je používat při masáži vhodné masážní oleje. Při tantrických a ájurvédských masážích se používá olej teplý, který dokáže navodit ty nejpříjemnější pocity už tím, že je příjemně zahřátý... Ale olej sám o sobě na psychické a fyzické uvolnění nestačí. Při těchto masážích se používají techniky nanášení oleje které je možné přirovnat až k určitému masážnímu rituálu. Vlastní masáže pak používají techniky ájurvédských masáží, které jsou doporučené pro masáže které mají člověka ponořit do klidu, pocitů a když se to podaří, i do stavu meditace.

Nejčastěji se při seznamování s tantrou setkáte s pojmy:

Masáže zaměřené na hlazení a meditace

Pokud máte rádi opravdu hluboce relaxační masáže, pak dříve než začnete uvažovat o masážích tantrických, prožijte "Ájurvédské masáže". Seznámíte se s masážními postupy a technikami, které Vám dovolí prožít mnoho krásných pocitů, stavů hluboké meditace ve kterém můžete prožít to, co od meditačních masáží očekáváte. "Ájurvédské masáže" Vás mohou "dostat" až do "stavu změněného vědomí", tedy za předpokladu, že jste schopni do takového fyzického a psychického stavu vstoupit. Zkušenost z Ájurvédských masáží je ideální pro rozhodování, zda vyzkoušet tantrickou masáž nebo ne.

Za ájurvédské masáže je možné zařadit "tantrickou meditaci "Posvátných dotek"" a "Tantrickou masáž Harmony". Tyto masáže a meditace zaměřené na hlazení je možné chápat jako přechodovou techniku mezi ájurvédským a tantrickým přístupem k doteku.

Celotělové tantrické masáže ženy nebo muže

Joni a Vajra jsou sanskrtské výrazy používané pro ženské a mužské pohlavní orgány. V některých jazycích se jim říká orgány rozkoše a v tantře mají posvátný význam. Většina evropských jazyků, včetně češtiny, nemá pro popis těchto orgánů k dispozici jiné pojmenování, než medicínskou terminologii (vulva, penis),  nebo zástupná či vulgární pojmenování.

Masáže ženy

Masáže muže

Tantrické léčení

Každá tantrická masáž má několik úrovní působení:

Většinou se o účincích a působení tantrické masáže mluví a píše tak vzletně a "duchovně", že mnoho lidí od ní skoro očekává, že její absolvování vyřeší všechny problémy na které si vzpomenete. Popravdě tomu tak není... a ani být nemůže... Musíme vycházet z toho, že skutečná tantrická masáž si neklade žádné cíle. Lidé však mají mnoho očekávání a většina z nich si tantrickou masáž automaticky spojuje s představou vzrušení, které musí být zakončeno vyvrcholením. To však není pravda. Žádná tantrická masáž nemusí být zakončena vyvrcholením a to například proto, že vyvrcholení je něco definitivního, něco, po čem už nemusí být vůbec nic... Veškerá nahromaděná léčebná sexuální energie se při vyvrcholení spotřebuje a tím se vyčerpá. V tantře proto vyvrcholení není cílem tantrické masáže, je to pouze jedna z forem zakončení tantrické masáže.

Tantrická masáž bude mít takové účinky, jaké dokážete přijmout. Není možné mít očekávání a přitom se nechtít uvolnit, nechtít změnit svůj přístup k lidem a hlavně sám k sobě nebo naplno důvěřovat a odevzdat se tomu, kdo Vám masáž poskytuje.

Musí to však být důvěra zasloužená, ne automatická, nekritická a bezmezná... Je však někdy problém takového člověka najít... Proto ne každá masáž, které se říká tantrická, jí opravdu musí být...

Úrovně působení tantrické masáže

Možná si řeknete proč jsou úrovně působení seřazeny právě v tomto pořadí? Pokud by jste si je seřadili jinak a pak je tak ve svém pořadí chápali a při masáži uplatňovali, nebude to tantrická masáž. Vzhledem k tomu, že by byl článek o "umění tantrické masáže" příliš rozsáhlý, je každá úroveň popsána v samostatném článku.

Článek pokračuje: "Tantrická masáž je jiná než jiné masáže".

Poznámka:

  • Joni je ženský pohlavní orgán, uctívaný jako posvátné místo ženy.
  • Vajra je název pro mužské pohlaví - penis. Někdy se také používá název lingam, který je sanskrtským názvem pro mužský pohlavní orgán, obvykle ve stavu erekce.

Západní kultura sexuální rozkoš dlouho nepovažovala za něco, čím by se měli slušní lidé zabývat. Sex byl chápán především jako prostředek pro dosažení reprodukce. Dogmata a odmítavý přístup vedly ke stavu, že lidská sexualita zaujímala podřadné místo ve společenských vědách i medicíně. Teprve v posledních letech se přístup k lidské sexualitě mění a východní filosofie a tantrický přístup k sexu a prožívání těla získává stále více příznivců.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)