Jste zde

První milování

První milování

Volné pokračování článku "O lásce a sexu".

„Sex je dědičný. Jestliže jej vaši rodiče nikdy nezažili, je docela pravděpodobné, že vy také ne.“
(Autor neznámý)

Když je něco poprvé, vždy to v nás vzbuzuje nejen zájem, ale také obavu. Na mnoho okamžiků si již určitě nevzpomeneme, ale první milování patří mezi ty, které jsou vzpomínkou na celý život.

Většinou je představa prvního milování spojena se ztrátou panenství u ženy nebo panictví u muže. Takto je na první milování obecně nahlíženo, ale pro někoho může být první milování i taková událost, při kterém prožije první vyvrcholení s někým, koho miluje (nebo možná ne...).

Nemusí přitom nevyhnutelně dojít k penetračnímu sexu! Vyvrcholení mohou partneři, kteří jsou doposud panna nebo panic, zažít i milostné předehře ve formě neckingu a pettingu, tedy praktikách nepenetračního sexu.

Dále se však budeme držet obecné představy, že první milování je spojeno s prvním penetračním sexem.

Při první penetraci se dívka stává ženou a kluk mužem. I když to zní jako definice, něco pravdy na tom skutečně je. Ve chvíli, kdy mužův penis pronikne do pochvy ženy nedochází pouze k fyzickému aktu, ale také k uvědomění si, že nyní už již jsme jiní. Najednou se cítíme dospěle. Začínáme novou životní etapu, spojili jsme svá těla, svou mysl, své prožitky. Zahrnuje spoustu očekávání, napětí, úzkosti i strach z bolesti nebo selhání. Poprvé je jen jednou. Proto bychom k tomuto životnímu okamžiku měli přistupovat zodpovědně.

Každý člověk, který prožil první zamilovanost, první lásku, poprvé dotyk rukou, první polibek, první dotek a první sex, ví, jak významný životní okamžik to byl. Všechny tyto zkušenosti jsou pro náš život potřebné a vybaví se nám v pozitivním nebo negativním smyslu v určitých životních situacích.

Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.
(Kurt Cobain)

Zahájení sexuálního života je prvním krokem dlouhého a kontinuální učení, které je součástí celého osobního zrání. Pokud se sexem začnete příliš brzo, ze zvědavosti nebo jen pod vlivem okolí, může dojít k psychologickému zafixování sexu jako tělesného prožitku bez lásky a to je pro život málo. Pokud na sex nebo sexuální chování partnera nejsme připraveni, můžeme začít reagovat jinak, než jsme očekávali. Někdy první milování provází výčitky o správnosti takovéhoto rozhodnutí z pohledu víry nebo v důsledku nedostatku správně podaných informací, například na základě rodinné výchovy, kulturních a náboženských hodnot. Není to něco, co se dá vrátit, ignorovat, vytěsnit z mysli i života. Mohou se dostavit pocity úzkosti, strachu, stresu, paniky a další, emoce. Je nesmírně důležité vybrat si pro první sex vhodného partnera a nic neuspěchat.

Pro většinu žen je první milování a ztráta panenství spojená více s obavami, se strachem a bolestí, než s rozkoší. Muži pak často prožívají obavy ze selhání a strach z toho, že se ztrapní.

Prožitky při prvním milování bychom však neměli podceňovat, ani přeceňovat. Je logické, že přemáháme přirozený strach z nepoznaného a neznámého, že poznáváme vlastní i partnerovo tělo, obáváme se bolesti, nechtěného těhotenství. Zároveň přitom prožíváme touhu, vzrušení, stud i obavy.

Rozumná míra obav, velká míra opatrnosti a zodpovědnost je rozumný kompromis. Z prvního milování není potřeba mít přehnaně velké obavy. Krásně to vyjádřil Ray Bradbury:

"Skoč, křídla roztáhneš cestou."
(Ray Bradbury)

Panenství a panictví

Těm, kteří ještě nikdy neměli sex se říká panic nebo panna. Tento termín se vztahuje na chlapce a dívky, kteří ještě neměli pohlavní styk. To by však znamenalo, že ten, kdo provádí pouze orální a anální sex by byl technicky ještě je "panna". Dnešní názor je ten, že ten, kdo provádí tyto praktiky již začal sexuální život. Začátky milostného a pohlavního života jsou pro mladistvé to největší lákadlo. Tělesně je k sexu připravena většina dívek i chlapců již ve 13 až 14 roce života. Biologicky jsou ženy a muži od puberty připraveni k reprodukci, tedy i k zahájení sexuálního života. Avšak rozhodně se nejedná o dobu vhodnou k prvnímu pohlavnímu styku. Tělo sice schopné a připravené je, chybí však především emocionální vyzrání. Vedle sociálních, ekonomických, kulturních a náboženských faktorů má hlavně emocionální dozrání zásadní vliv na zahájení sexuálního života každého jednotlivce.

Dnes se první sexuální zkušenost bohužel odehrává stále více předčasně. Mladiství začínají praktikovat svůj sexuální život jako důsledek různých tlaků a vlivů v době, kdy ještě nejsou dostatečně připraveni na takovouto životní změnu. A dopady většinou nejsou pozitivní.

Období dospívání připravuje mladé lidi na cestu do světa erotiky. Sexuální život je ještě před nimi a tak své představy většina z nich ukájí v onanii. Tělesně by se mohli milovat, ale většina z nich ještě není duševně zralá tak, aby byla připravena nést i odpovědnost za vztah a důsledky sexuálních aktivit. Představa sexu je většinou omezená na vlastní uspokojení prostřednictvím partnera. Odpovědnost vůči druhému a především milostný cit, vzájemná náklonnost a láska jsou spíše omezené nebo zcela chybí.

Nejkrásnější je, když je touha po prvním milování vzájemná.

Poprvé však může být i výsledkem nátlaku a naléhání. Mnohdy jsou to ženy, které chtějí dopřát sex svému milému, chtějí mu vyhovět, když on to tak strašně chce.... Nemyslí při tom na sebe. Statisticky je dokázáno, že ženy (dívky) začínají se sexuálním životem dříve, jak muži (chlapci). Je to právě důsledek toho, že starší chlapci mají touhu po sexuálním životě a jejich partnerky jsou většinou mladší a podléhají naléhání chlapce. Nechtějí ho ztratit, tak mu raději vyhoví, když po tom tak touží... Nezanedbatelný tlak je samozřejmě za strany kamarádek, které se již "staly ženou". Barvité líčení zážitků těch "zkušených" způsobuje u těch "nezkušených" pocity méněcennosti a beznaděje, že ona se snad nikdy nedočká. Do toho mnohdy vstupují mladí muži, kteří již za sebou mají nějaké zkušenosti se sexem a považují za svoji "povinnost" svoji dívku zasvětit do rozkoší sexu. Považují se už za zkušené a připadá jim naprosto normální, že dívka vyhoví jeho přáním, když už spolu chodí. Nejde pak dívky odsuzovat za to, že podlehnu. Ze strany rodičů je potřeba na takovéto situace dívku i chlapce připravit, dopředu s nimi o problémech vztahů a tedy i o sexu mluvit. jedině tak budou připraveni na situace do kterých se mohou dostat a kdy rada od mámy nebo táty může mít cenu zlata.

První milování je v životě každého člověka závažný okamžik. Jinak k němu přistupují muži a jinak ženy. Je to ovšem okamžik nevratný a proto je vhodné si najít čas několik zásadních otázek. Žena by si mohla položit například otázky jako: „Má mne opravdu rád? Nechce jen mé panenství? Nejde mu jen o sex? Opravdu to chci i já? Chci to právě s ním? Známe se už dostatečně dobře? Kdybych otěhotněla, chci aby to byl otec mých dětí? Chci s ním v budoucnu žít?.....“. Mnohdy si v dané situaci popravdě odpovíte NE nebo si nebudete až tak jisti. Pak ale není povinností jen vyhovět. Možná se tak do budoucna vyhnete výčitkám, zklamání a trápení. Není to lehké rozhodnutí pro ženy, ale ani chlapci a muži to nemají jednodušší. I oni by k tomuto rozhodnutí měli přistupovat stejně zodpovědně a se stejnými otázkami, jaké by si měly položit ženy. Někdy i oni mohou být "svedeni" ze "zištných důvodů" zkušenější partnerkou. Odpovědi na otázky typu "Nejde jí jen o sex?", "Nejde mi jen o její panenství?", "Co kdyby otěhotněla - chci být otcem jejich dětí?" a další, vám o vašem vztahu hodně řeknou. První milování by prostě mělo být takové, aby jste se k němu mohli ve vzpomínkách rádi vracet.

Povídají si dvě babičky v domově důchodců: "O panenství jsem přišla v sedmdesáti letech." - "A jaké to bylo?" - "Nic moc. Ještě že jsem s tím příliš nespěchala..." 

I na první milování je potřeba se připravit

Většinou se předpokládá, že první milování je automatická jednoduchá záležitost, která se nějak podaří. Příroda je mocná čarodějka a vždy si uměla poradit, tak čeho se obávat? Pokud se sejde někdo kdo již má sexuální zkušenosti s pannou nebo panicem, pak je to většinou snadnější. Zkušenější partner svým způsobem zná cestu, jak první milování provést. Zkušený partner však není zárukou, že první milování proběhne zrovna tím nejohleduplnějším způsobem. Velice záleží na přístupu muže k ženě, na jeho ohleduplnosti, pozornosti a snaze být něžný a jemný. Mnohdy první milování s člověkem zkušeným, který myslí jen na sebe může být přímo odstrašujícím příkladem sobeckosti a egoismu.

Připravil jsem několik článků, ve kterých je uvedeno několik poznámek, které vám pomohou překonat obavy nebo strach z prvního milování.

Poprvé může přinést trochu bolesti i kapku krve

Před prvním milováním trpí dívky kvůli strachu z očekávání pocitu bolesti při prvním pohlavním styku. Poprvé pro dívku tento okamžik znamená i fyzickou změnu v jejím pohlaví. Panenská blána (hymen) se zavedením penisu do pochvy většinou jen rozšíří nebo případně protrhne – a tímto okamžikem žena přichází o panenství. Okamžik, kdy dojde k protržení panenské blány penisem se nazývá deflorace. Ta je provázena mírnou bolestí a občas také větším nebo menším množstvím krve. Ne každá žena prožívá při prvním pohlavním styku bolest, stejně jako ne každá žena krvácí. Čím více bude uvolněnější a vzrušená, tím je pravděpodobnější že bude bolest mírnější nebo žádná. Krvácení může být různé intenzity nebo k němu vůbec nedojde. Je vhodné mít pro jistotu připravený papírový kapesníček, vlhčené intimní ubrousky nebo vložku. Co se týká bolesti pak hodně záleží na na tvaru, síle a poloze panenské blány. Pocit bolesti první milování nejčastěji provází nedostateční lubrikace při malém vzrušení nebo méně často kontrakce vaginálního svalstva. Nedostatečná lubrikace se dá vyřešit snadno - stačí při prvním milování použít trochu lubrikačního krému. Jen výjimečně se stává, že deflorace je více bolestivá. Příčinou však nemusí být samotná deflorace, ale někdy je na vině i gynekologický problém, například zánět pochvy, otoku nebo prasklinky na kůži a sliznici. V takovém případě je rozhodně nutné navštívit gynekologa. Podrobnější informace najdete v článku "První milování může přinést trochu bolesti i kapku krve".

Dívka by si měla k prvnímu sexuálnímu styku především vybrat partnera, kterého miluje. V žádném případě nepodléhejte názorům, že "odpanění" je jen technická záležitost a může je provést prakticky kdokoli, nejlépe někdo zkušený.

Antikoncepce a ochrana proti nákaze

Samozřejmě nesmíte zapomenout na vhodnou antikoncepci. Ochrání vás nejen před nežádoucím těhotenstvím, ale i před možností nákazy pohlavními chorobami. Pověry, že při prvním pohlavním styku se nedá otěhotnět jsou naprosto mylné a řada dětí "napoprvé" by o tom mohla vyprávět. Muži někdy přistupují k sexu a k ochraně před početím dost lehkovážně. Mnohdy je to dáno představou, že ochrana je věcí ženy. Jenže to je zásadní chyba a přinesla již mnoho starostí a neštěstí do poklidné představy, že sex je jen o radosti a pohodě. 

Otěhotnět nebo nakazit se pohlavní chorobou je možné samozřejmě už při prvním pohlavním styku.

Rozhodně nepodléhejte nátlaku milovat se bez ochrany pokud nechcete mít dítě. Už z prvního milování si můžete odnést kvasinky, záněty, kapavku nebo dokonce AIDS. Ochrana je prostě nutnost a v dnešní době snad i povinnost. Žádná ochrana není stoprocentní, ale chcete-li se cítit v relativním bezpečí, použijte alespoň prezervativ. Ten nejen sníží možnost oplodnění, ale také může zabránit přenosu případných pohlavních chorob.

Jaký je nejlepší věk pro první milování?

Asi nejde doporučit nejlepší věk pro zahájení sexuálního života. Někteří lidé hledají příklady v rodině, nebo mezi přáteli. Jiní preferují radu odborníků pro získání získání správné představy a pro vyjasnění pochybnosti o sexu. Ve většině evropských států platí, že mladí lidé mají svůj první pohlavní styk obvykle mezi 14 a 20 lety, průměrně okolo 17. roku. Podle výzkumů z ČR je průměrný věk prvního pohlavního styku okolo 18 let. Začínat se sexuálním životem by se mělo až několik let po pubertě, nejlépe mezi 17 a 20 rokem. Začínat později nepředstavuje problém ale začínat dříve je opravdovým rizikem. Bližší informace naleznete v článku "Kdy je nejlepší věk pro první milování?".

Orgasmus ženy bývá u prvního styku velmi vzácný

Největší problémy s dosažením orgasmu při prvním milování mají ženy. Stává se však, že orgasmus neprožije i muž. Naopak muži mají problém spíše s předčasnou ejakulací, která jim pak zabrání v další penetrační stimulaci ženy.

Dovolil jsem si na internetu najít rámcové informace o tom, jak lidé prožili svůj první sex. Tyto informace asi nebudou dokonale přesné, ale pro představu jsou dostatečně vypovídající:

  • (80 %) lidí zažilo svůj první pohlavní styk se svým dlouhodobějším přítelem či přítelkyní
  • 10 % s kamarádem/kamarádkou
  • 5 % se známým
  • 5 % s náhodnou osobou.

Negativní pocity z prvního styku má podle průzkumů

  • 55 % děvčat a 35% chlapců.

Příjemný první sex zažilo podle průzkumu

  • 50 % chlapců ale pouze 30% dívek.

Orgasmu dosáhlo

  • 60 % - 85 % chlapců ale pouze 8 - 30 % dívek.

Na možnost prožití orgasmu má velký vliv také věk, ve kterém k prvnímu pohlavnímu styku došlo. Čím mladší je věk prvního milování, tím menší je šance na prožití orgasmu. Proto je uváděn tak velký rozsah úspěšného završení sexuálního styku orgasmem. Důvodem proč se prožitek orgasmu nedostavil bude určitě strach, nepřipravenost na zahájení sexuálního života a celková nezralost a nezkušenost. V neposlední řadě je to i malá zkušenost se stimulací vlastního těla masturbací a neznalost reakcí těla na podněty. Také stud je velmi silnou brzdou vzrušení. Nezapomínejme také na to, že při milování nejde jen o orgasmus, ale i projev lásky, který si partneři navzájem poskytují. Absence orgasmu při prvním milování není důvodem pro deprese!!! Partneři se musí vše společně učit a k tomu potřebují čas a získat zkušenosti.

K prvnímu milování se rozhodujte až se budete cítit připraveni fyzicky i psychicky. Prožijte tuto novou fázi vztahu v soukromí, v atmosféře důvěry a náklonnosti mezi oběma partnery.

Zkušenosti prvního milování později litovalo 26 % dotázaných, zvláště tehdy, pokud byla učiněna po posilnění alkoholem. Důvodů, proč se první sexuální zkušenost může během okamžiku proměnit v trauma, bývá hned několik. Většina z nich je výhradně psychického rázu. Především dívky si první milování vysnívají jako dokonalý a úžasně krásný prožitek. Realita, kterou pak prožijí může být jiná, že se pro ně stane těžkým zklamáním. Dalším šíření iluze o dokonalosti prvního milování vzniká proto, že dívky se s prožitou realitou nechtějí smířit a tak si ji v představách znovu upraví. Především pro kamarády si musí vytvořit pozitivní příběh, který pak dále barvitě líčí. Často se stává, že prožitou realitu zkreslí do super zážitku a ten pak dále šíří. Pozadu nezůstanou ani chlapci a tak se z příběhu stává oslava úspěchu dokonalosti zážitku. Kamarádky i kamarádi příběh přebírají jako fakt, vytváří si své představy o tom, jaké to bude a ty pak kultivují ve svých snech ...

Důvody zklamání z prvního milování mohou být od příliš nízkého věku na první sex až po nevhodně zvoleného partnera.

V každém případě je nutné seznámit se ještě před zahájením sexuálního života s účinnými metodami kontroly početí jako je antikoncepce, použití barierové ochrany (Kondomu, Femidomu) a další. Je to jediná cesta jak zabránit nežádoucím důsledkům neplánovaného otěhotnění.

Absence orgasmu při prvním milování není problémem. Opravdový problém mohl být spíš spojen s úspěšným oplodněním v případě, že o ně neusilujete.

 

Na zamyšlení

,,Ženy potřebují mít důvod na sex, muži potřebují jen místo."
(Billy Crystal)

Pro zasmání:

Syn přijde domů a hlásí tátovi: "Táto, měl jsem dnes první pohlavní styk."
Táta na to: "Tak si sedni, promluvíme si o tom."
Syn povídá: "Nemůžu, ještě mě bolí zadek!"

Lze oplodnit v běhu ženu?
Ne. Je však vědecky dokázáno, že žena se zvednutou sukní běží třikrát rychleji,
než muž se spuštěnýma kalhotama.

 

Lesbické vztahy

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

(AK)(Z)(L)

Štítky: