Jste zde

Panenská blána

Panenská blána

Volné pokračování článku "Pohlavní soustava ženy".

Panenská blána nebo též hymen je slizniční řasa, která zcela nebo částečně překrývá poševní vchod (poševní předsíň, poševní otvor) žen. Slovo hymen pochází z řeckého slova znamenající membránu nebo blánu. Protržení panenské blány se nazývá deflorace.

Vývoj a sexuální aktivita

Během časných stádií vývoje plodu žádný otvor do pochvy ani neexistuje. Tenká vrstva tkáně, která pochvu ukrývá, se obvykle před narozením částečně rozdělí a vytvoří panenskou blánu s jedním nebo několika otvory, které umožňují menstruaci. Prostupnost otvoru (otvorů) v panenské bláně je značně individuální. Velikost otvoru, přes který přes panenskou blánu odchází menstruační krev většinou bývá tak velikosti špičky prstu, ale někdy by otvorem "prošel" celý prst. V pubertě se vlivem hormonu estrogenu panenská blána stává velmi pružnou. Díky tomu je obvykle možné, aby dívky mohly používat menstruační tampóny, aniž by se o svou panenskou blánu musely zásadně obávat. Používání menstruačních tampónů však může, i přes maximální ohleduplnost při jejich zasouvání a vyjímání z pochvy, panenskou blánu postupně roztahovat a může tak dojít i k jejímu poškození nebo úplnému odstranění. Proto by dívky, které ještě neměly pohlavní styk a cení si svého panenství, měly pro intimní hygienu raději používat menstruační vložky. Biologickým účelem panenské blány je pravděpodobně alespoň částečné zamezení vniknutí infekce do těla skrze pohlavní orgány.

Protože první sexuální aktivita obvykle panenskou blánu naruší, její přítomnost byla ve společnostech, kde se panenství cení, pokládána za jeho důkaz. Nicméně panenská blána není dokonalým důkazem panenství, protože může být protržena nebo výrazně omezena při masturbaci, manipulaci s tampónem nebo i nesexuální aktivitou (třeba při cvičení), aniž by žena měla pohlavní styk. Na druhou stranu je možné i to, že žena s neporušenou panenskou blánou už pohlavní styk měla.

Typy panenských blan

Velikost a tvar otvorů v panenské bláně je u každé ženy jiný. Běžné podoby pak jsou:

  • Kruhová - blána tvoří prstenec okolo poševního otvoru.
  • Přepažená - blána tvoří jeden nebo více pásů napříč poševním otvorem.
  • Dírkovaná - blána překrývá celý poševní otvor, ale obsahuje několik dírek.
  • Po porodu - blána po porodu zcela chybí, zbyly z ní pouze masité zbytky po obvodu poševního otvoru.

Hymenotomie

Některé ženy se narodí zcela bez panenské blány, jiným panenská blána zcela uzavírá poševní otvor, takže je nutno ji jednoduchým řezem chirurgicky narušit. Panenská blána pak může být i docela silná, takže ženy mohou požádat gynekologa, aby ji raději porušil chirurgickým řezem a zabránil tak bolesti během prvního pohlavního styku. Tomuto zákroku se říká "hymenotomie". V dnešní době však některé ženy požadují i chirurgickou opravu panenské blány, aby mohly předstírat panenství. I z tohoto důvodu nemůže být přítomnost nebo nepřítomnost panenské blány důkazem zachovaného nebo ztraceného panenství.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

 

(AK)(Z)(L)