Jste zde

Zdravotní rizika při orálním sexu

Zdravotní rizika při orálním sexu

Volné pokračování článku "Orální sex".

Jedná se o velmi častou otázku, kterou si pokládají zodpovědnější lidé, kteří se rozhodují pro sexuální vztahy s novým partnerem. Překvapivě asi nejčastějším je pak dotaz na možnost nákazy nemocí, která lidem nahání největší strach a to "Mohu se při orálním sexu nakazit virem HIV nebo kapavkou či sifilisem? Přitom si ani neuvědomují, že těch možných nákaz pohlavní chorobou je mnohem víc a někdy jejich následky jsou s virem HIV srovnatelné.

Nejdříve odpovím obecně a pak se budeme zabývat tím, co při orálním sexu reálně může hrozit.

Ano, můžete se nakazit v podstatě většinou pohlavních chorob. Riziko orálního sexu je samozřejmě, ve srovnání se análním nebo klasickým sexem, podstatně menší. Nakazit se můžete v obou situacích, tedy když partnera nebo partnerku uspokojujete ústy vy, i když partner nebo partnerka uspokojují vás. O možnosti nákazy pohlavní chorobou při orálním sexu se proto hovoří jako o obousměrné hrozbě. Do pochvy ženy se může přenést infikovaná krev z ranky v ústech. Naopak při uspokojování nakaženého muže ústy, může infikované sperma přenést virus přes malou ranku v ústech do těla člověka, který orální sex poskytuje.

Existuje nebezpečí, které si málokdo uvědomuje

Většina lidí za riziko orálního sexu považuje nákazu pohlavní chorobou. To riziko je samozřejmě reálné, velmi významné a závažné. Existuje však riziko orálního sexu, které zná málokdo a přitom je možná ještě reálnější, než jiné... Orální sex je velice vzrušující a mnozí muži při něm prožívají přímo euforii. A ve víru vášně pak mohou velice snadno cíleně zaměnit techniky sání, laskání, stimulace jazykem a ústy za techniku, které je pro ženu opravdu nebezpečná. Jedná se o fouknutí vzduchu do pochvy. Sání, nebo podtlak, který sáním vyvoláte například na klitorisu nebo při sání stydkých pysků, je běžnou součástí orálního sexu. Jenže leckterého muže napadne, že když má takový úspěch se sáním, co to asi se ženou teprve udělá, když přiloží ústa k vulvě a silou foukne vzduch do pochvy. Může se domnívat, že se stane něco podobného jako při sání, tedy že to ženu vzruší. OMYL!!! Nejenže to ženu nevzruší, ale může se stát, že přetlak od fouknutí vzduchu z úst do pochvy překoná zátku hlenu, která ochraňuje vstup do dělohy a tlakový vzduch pronikne do ní. Může se dostat až do vejcovodů a dalších částí pohlavního ústrojí ženy. Následky mohou být pro ženu nedozírné. Jedním z těch, které mohou nastat, je vzduchová embolie a ta může mít nevyspravitelné projevy a následky. Možná se nemusí stát celkem nic, existuje však i reálné nebezpečí, že žena může po takovém silném fouknutí do pochvy i zemřít nebo bude mít zdravotní následky, které se dají těžko odhadnout. Takováto okamžitá chyba z neznalosti může pro ženu dopadnout velmi špatně.

Proto si pamatujte, že fouknout vzduch do pochvy se prostě NESMÍ!!! Chybou je, že se na toto nebezpečí poukazuje velmi málo a proto o něm většina mužů, ale i žen vůbec neví.

Riziko nákazy sexuálně přenosnou infekcí

Jakákoli sexuální aktivita, která zahrnuje kontakt s tělesnými tekutinami jiné osoby obsahuje riziko přenosu sexuálně přenosných infekcí. Sperma samo o sobě je zdravotně nezávadné a nepředstavuje žádná zdravotní rizika. Pokud se dostane na sliznice nebo kůži nebo se dostane i do zažívacího traktu například polknutím, nepředstavuje žádné ohrožení. Riziko však přináší nebezpeční nákazy "dárce" spermatu mnoha sexuálně přenosnými nemocemi, které mohou využít právě sperma pro své další šíření. Sperma tak patří mezi "potenciálně infekční materiál" a je nutné k němu také tak přistupovat.

Začneme nejčastějšími sexuálními mýty, které orální sex provázejí.

  • Někde jsem se setkal s názorem, že pohlavní choroby se přenášejí pouze pohlavním stykem, jinak by se jim přece neříkalo pohlavní choroby! Jedná se o velmi nebezpečný názor, který je až životu nebezpečný.
  • Podporuje ho i další mýtus a to že případné viry nebo bakterie, které pohlavní choroby přenášejí a vyvolávají, dokáží sliny zneškodnit a s čím si neporadí sliny, to zničí žaludeční kyseliny...
  • Často se domnívají, že pokud u muže nedojde k ejakulaci, nemůže dojít ani k přenosu pohlavních chorob. To však není pravda, k přenosu infekce může dojít i preejakulační tekutinou, která je z penisu vylučována před ejakulací.

Detailně se pohlavními chorobami a jejich přenosem zabývá část webu nazvaná "Pohlavní choroby" v poradně lékaře. Orální sex je sexuální aktivita, která nákazu sexuálně přenosnými chorobami umožňuje. Nejedná se ovšem jen o nákazu těmito chorobami, v úvahu přichází i celá řada jiných nemocí přenosných kontaktem dvou lidí. Orální sex je přitom možné chápat jako velmi intenzivní kontakt dvou lidí.

Orální sex je především mezi mladými lidmi jako sexuální kontakt využívaný častěji než klasická soulož. Necking i Petting patří mezi nejbezpečnější druhy sexu, přičemž Neckink je více rizikový. Při těchto technikách mazlení a laskání nedochází k přímému pohlavnímu styku (k výměně sekretů) a při opatrnosti tak nehrozí ani riziko těhotenství nebo přenos pohlavních chorob. To však neplatí pro nejvyšší stupeň pettingu, který již obsahuje orální sex. Nezáleží na tom, kdo je dárcem a příjemcem orálního sexu. Nákaza je přenosná obousměrně a tak z pohledu přenosu pohlavních chorob petting spojený s orálním sexem již nelze považovat za bezpečnou techniku. Přitom naprostá většina lidí při této sexuální praktice nepoužívá kondom, protože se domnívá, že při orálním sexu nebezpečí nákazy nehrozí.

Bohužel při orálním sexu dárci i příjemcem orálního sexu hrozí kapavka, HPV, herpes, chlamydie, či genitální herpes. Nakazit se však můžete i virem HIV, i když v tomto případě je riziko přenosu menší než u vaginálního či análního sexu. Stačí však i malé  drobnému poškození povrchu sliznice pohlavního orgánu nebo jazyka či dutiny ústní a tím se může otevřít brána přenosu viru HIV. Pokud se domníváte, že žádné poškození sliznice ani kůže nemáte, pak je dobré si uvědomit, že i při opatrném sexu může dojít k odření nebo zranění tkáně, třeba už jen škrábnutím zubu. Ranka přitom nemusí být nijak výrazná ani bolestivá. Pro přenos infekce však postačuje.

U pohlavního onemocnění typu herpes nebo u většiny forem hepatitidy je riziko nákazy velmi vysoké.

Hygiena dutiny ústní

Říká se, že základem veškeré prevence je hygiena. Ne jinak je to s hygienou dutiny ústní. Hygiena před sexem nebo vůbec před jakoukoli sexuální nebo intimnější aktivitou mezi partnery, by měla být samozřejmostí za jakýchkoli okolností. Zdravotní problémy se mohou přenášet mezi partnery obousměrně. Když si představíte, kolik je v dutině ústní za normálních okolností bakterií, asi si pak dokážete představit i to, kolik se jich při orálním sexu z úst přenese do vagíny nebo do močové trubice. Problémy se zánětem močové trubice nebo urogenitálního systému se pak mohou týkat jak žen, tak i mužů. Pokud má muž nebo žena problém se zuby, trpí zánětem dásní nebo má zubní kaz, pak je to s zánětlivými bakteriemi v ústech ještě o poznání horší. Zubní kaz je možné považovat za otevřenou ranku, kterou se mohou naopak bakterie z pochvy nebo penisu dostat do těla. Toto nebezpečí je naprosto srovnatelné s otevřenou krvácející rankou v dutině ústní. To jsou samozřejmě krajní meze problému. Orální sex vyžaduje čistotu dutiny ústní a proto je jejímu ošetření potřeba věnovat zvýšenou pozornost. To nejsnadnější, co můžete udělat před orálním sexem (jakoukoli sexuální aktivitou) je, že si důkladně zubním kartáčkem s kvalitní zubní pastou vyčistíte zuby a jazyk. Určitě je vhodné navíc použít i kvalitní ústní vodu. Budete mít svěží dech a čisté svědomí, že jste pro čistotu svých úst a ochranu partnera nebo partnerky udělali maximum.

Zdravotní rizika ejakulace na tvář

Rizika vznikající při poskytování a přijímání spermatu v průběhu sexuálního aktu při ejakulaci na obličej se výrazně liší. Pro muže, který ejakuluje tato praktika nepředstavuje skoro žádné riziko. Pro přijímajícího partnera, je však riziko velmi vysoké. Potenciálně infikované sperma může přijít do styku s porušenou kůži nebo se může dostat do kontaktu se sliznicí očí, rtů, úst nebo krku při polknutí spermatu. Riziko nákazy infekčním onemocněním je pak velmi vysoké a ochrana je prakticky nemožná.

Alergické reakce

Ve vzácných případech se stává, že lidé mohou prožít alergickou reakci na semennou tekutinu. Jedná se však o opravdu ojedinělé případy přecitlivělosti na některé látky, které sperma může ve stopovém množství obsahovat. Většinou se to však týká alergické reakce na konkrétní látku a rozhodně ne na spermie nebo sperma jako celek. V takovémto případě je potřeba problém řešit s lékařem, neboť alergická reakce se pak netýká jen orálního sexu nebo ejakulace na tělo, ale i ejakulace do pochvy a na pohlavní orgány. Příznaky mohou být buď lokální nebo i celotělové. Projevují se svěděním, zarudnutím potřísněného místa, otokem, puchýřem a to většinou zhruba do půl hodiny po kontaktu se spermatem. V opravdu výjimečných případech se mohou přidat i projevy kopřivky i potíže s dýcháním. Alergické reakce na sperma jsou opravdu okrajovým problémem ve srovnání s nebezpečím nákazy pohlavními chorobami.

Možnosti léčby při alergii na sperma je nutné řešit s lékařem!!!!

Ochrana při orálním sexu je rozhodně vhodná

Základní odranou je věrnost a bezpečný sex. Pokud se však seznamujete s novým partnerem, nemůžete na věrnost příliš spoléhat. Partnera nemůžete ještě dobře znát a jeho ujištění, že je naprosto bez problémů není pro vás ochranou. Vzhledem k tomu, že inkubační doba infekce HIV je 3–8 týdnů, po které se teprve objevují příznaky akutní infekce HIV, nemůžete si být zdravím relativně neznámého člověka jisti. Proto i při orálním sexu zůstává jedinou ochranou pro muže použití kondomu a u ženy použití tenké potravinářské folie na potraviny, přes kterou orální sex provedete. Plně chápu, že použít folii na překrytí vagíny je něco obtížně představitelného, je to však jediná forma ochrany, která je pro ženu při orálním sexu použitelná.

Poslední a zároveň nejbezpečnější zbývá pohlavní zdrženlivost...

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)