Jste zde

Klitorismus - stav dlouhotrvající bolestivé erekce

Klitorizmus - stav dlouhotrvající bolestivé erekce

Volné pokračování článku "Priapismus - stav přetrvávající bolestivé erekce".

Klitorizmus (z řeckého kleitoris+ismos) je ženská obdoba priapismu. Jedná se o dlouhodobou a bolestivou erekci klitorisu. Toto slovo je také používáno k popsání abnormálního zvětšení klitorisu.

O priapismu jako dlouhotrvající bolestivé erekci, se hovoří nejčastěji ve spojení s muži. Tento stav přímo ohrožuje zdraví muže a v některých případech vede až k následné impotenci. Podobný problém ovšem může postihnout i ženy. Klitoris je tvořen topořivou tkáň a za nepříznivých okolností může dojít k podobnému stavu jako je trvalá erekce penisu u muže. Stav, kdy žena trpí dlouhodobou erekcí tkáně klitorisu je velmi bolestivý, nepříjemný a podobně jako u muže je pro ženu nebezpečný a musí být léčen.

Klitorismus většinou nesouvisí se vzrušením

Je dobré vědět, že nechtěná, dlouhodobá, bolestivá a někdy až trvalá erekce topořivé tkáně klitorisu (u žen) či penisu (u mužů) většinou nesouvisí se vzrušením. Není to tedy nic, po čem bychom mohli toužit... Při klitorismu dojde k samovolnému nechtěnému zduření topořivé tkáně klitorisu. Žena zažívá nepříjemné pocity přerůstající až v bolest v oblasti klitorisu a není schopná tento stav změnit.

Podobně jako není známá příčina priapismu, není příčina zcela známa ani u klitorismu. Většinou tento stav souvisí s užíváním některých léků nebo požitím nevhodných léků (například na erekci nebo povzbuzení sexappealu...). Jedná se o nepříznivý vedlejší účinek léku, která přitom naprosté většině žen žádné podobné komplikace nepůsobí. Je těžké konkretizovat léky u kterých se tento stav vyskytuje. Obecně se jedná například o léky na vysoký krevní tlak a antidepresiva. Jako komplikace se však může vyskytnout i při infekcí pohlavního orgánu ženy, u rakoviny nebo při nemocech oběhové soustavy. Provází i stav, kterému se říká klitoromegalie - zvětšení klitorisu.

V případě, že žena pozoruje příznaky klitorismu, musí vyhledat lékaře. Bez lékařského vyšetření a okamžitého zahájení léčby se stav samovolně nezlepší a nevrátí k normálu! Většinou se po vyšetření zahájí chlazení tkáně klitorisu ledem a podají se léky na tišení či antidepresiva, které zklidní psychiku a případně utlumí podněty, které by k erekci klitorisu mohly vést. O vhodné léčbě však musí rozhodnout lékař. Může se stát, že léčba bude vyžadovat i hospitalizaci, případně budou potřeba další vyšetření a testy. Klitorismus je léčitelný a většinou bez dalších následků a komplikací. Léčba však musí být zahájena včas!!!

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)