Jste zde

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku

Hlavní téma: "Pohlavní soustava ženy".
Volné pokračování článku "Nejčastější intimní a gynekologické problémy žen".

Rakovina postihuje stále častěji i mladší populaci!

Rakovina je nekontrolovatelné bujení, množení nádorových buněk a jejich následné rozrůstání v organismu, kdy imunitní systém není schopen tyto buňky zničit. U žen je po rakovině prsů druhou nejčastější formou rakoviny rakovina děložního čípku.

Děložní hrdlo (syn. děložní krček, latinsky cervix, děložní čípek - latinsky cervix uteri) je nejspodnější část dělohy, která představuje bariéru mezi dutinou děložního těla a pochvou. Děložní čípek - latinsky cervix uteri - je hrdlo dělohy, které ústí do dělohy a zevně do pochvy. Je to jakýsi komunikační kanál mezi pochvou a dělohou, kdy od dělohy čípek odděluje tzv. vnitřní branka. Nachází se vzadu v pochvě a jeho průměr je asi jako průměr prstu. Děložní čípek uzavírá vstup do dělohy a plní tak funkci tzv. bariéry, kdy nečistoty a infekce nemohou proniknout do dutiny břišní. Děložní hrdlo má velmi silnou stěnu, která je tvořena hladkou svalovinou a velkým množstvím hustého kolagenního vaziva. Malý otvůrek (kanálek) v čípku však umožňuje pronikání spermie které se po ejakulaci muže nahromadily v pochvě. Pokud je vajíčko oplodněno a těhotenství se dostane do stádia porodu, tudy pak vychází dítě z dělohy. Aby se spermie mohly snadno dostat do pochvy, produkuje děložní čípek hlen, který vytváří vhodné prostředí pro pohyb spermií a díky tomu se mohou dostat k vajíčku. Hlen zároveň čípek hermeticky uzavírá proti pronikání nečistot a infekcí z pochvy do dělohy. Za normálního stavu, tedy bez zdravotních obtíží nebo jakýchkoliv změn, je čípek delší, tužší.

Rakovina děložního čípku je druhá nejčastější rakovina u ženské populace.

Na rozdíl od jiných forem rakoviny není geneticky podmíněná. Její příčinou je pohlavním stykem přenosný lidský papillomavirus - human papiloma virus - HPV typu 16-18. Tento virus se přenáší mezi lidmi pohlavním stykem nebo jiným kontaktem intimních partií. Promořenost HPV u mužské populace je značná a tak do třiceti let se s infekcí potká až 80 % žen. Díky imunitnímu systému , ale po nějaké době je nákaza až u 90 % žen potlačena.

Před klasickým karcinomem děložního čípku předcházejí různě dlouhá období tzv. prekancerózní léze (cervikální intraepitelové léze I-III). Viry napadají buňky děložního čípku a následně se spouští jejich nekoordinované množení. Pokud žena nechodí na pravidelná gynekologická vyšetření a tím pádem není pravidelně odborně vyšetřována svým gynekologem, většinou se příznaky objeví, až když je rakovina v pokročilejším stádiu. Proto je nesmírně důležitá pravidelná gynekologická kontrola doporučovaná za období 1/2 roku. Rodiče dospívající dcery, by se měli poradit s dětským lékařem a nechat ji očkovat ještě dříve, než zahájí sexuální život!

 

Příznaky rakoviny děložního čípku

  • krvavý zapáchající výtok
  • bolest v podbřišku
  • bolestivý pohlavní styk
  • jelikož rakovina prorůstá do okolních tkání a orgánů, mohou se objevit bolestivé obtíže při močení
  • únava, nechutenství, úbytek na váze

 

Diagnostika rakoviny děložního čípku

  • anamnéza
  • histologie
  • ultrazvukové vyšetření
  • rentgenové vyšetření
  • CT vyšetření
  • cytoskopie a rektoskopie
  • odběr krve
  • IVU - intravenózní urografie
  • vyšetření konečníkem

 

Prevence

Ochrana proti sexuálně přenosným nemocem a velká opatrnost v sexuálním životě je jako vždy nejdůležitější prevencí. Velmi ohroženi jsou především promiskuitní lidé. Nezáleží přitom na tom, kolik mají sexuálních partnerů. Riziko nákazy HPV se však s počtem partnerů výrazně zvyšuje. Pokud žena má partnera, u kterého je HPV prokázán, měla by se poradit se svým gynekologem a najít co nejvhodnější formu ochrany proti nákaze. Pravidelná gynekologická vyšetření jsou naprostou nutností!

Bohužel proti HPV ženu neochrání ani použití prezervativu, protože nákazu HPV může způsobit již jen dotek kůže HPV pozitivního muže. Nákaza se přenáší nejen přímým stykem, ale už i pouhým kontaktem s kůží v genitální oblasti.

Preventivní gynekologické prohlídky mohou prokázat nález, nebo vznik rakoviny ještě v počáteční stádiu. Důležité pro ženu je, aby pravidelně po půl roce chodila na preventivní gynekologické prohlídky při kterých lékař vždy provede stěry z děložního čípku a pošle je na histologické vyšetření. Vznik nemoci lze při dodržování pravidelnosti kontrol odhalit již ve stádiu prekancerózní léze.

Očkování je nejúčinnější u mladých dívek, které ještě neměly pohlavní styk a nemohou tak být HPV virem nakaženy. O vhodnosti očkování je nejlepší se poradit s gynekologem, který nabídne řešení očkování. U mladších dívek do 13-ti let je vhodné se poradit o očkování s jejich dětským lékařem. Očkování se podává ve třech dávkách, pro dívky ve věku 13 let je očkování hrazeno z veřejného zdravotnictví a pro ostatní většinou pouze jednu hradí pojišťovna.

 

Léčba rakoviny děložního čípku

Čím dříve se prokáže rakovina čípku, tím dříve je možnost zahájit kvalitní léčbu. Jakékoli poškození nebo odstranění části děložního čípku zhoršuje jeho funkci a následně zhoršuje vyhlídky na možnost bezproblémového otěhotnění a donošení dítěte až do úspěšného porodu!

  • Konizace - odstranění části čípku pomocí skalpelu nebo laseru. Nejrychlejší je konizace pomocí elektrochirurgické kličky, trvá několik sekund a dokonce některá pracoviště provádí tento výkon ambulantně.
  • Radikální léčba operací, při které se odstraňuje děloha i část okolních tkání
  • Chemoterapie - terapie cytostatiky v infúzní podobě do žíly. Touto metodou léky naboří cyklus buněk a tedy další nádorové bujení. Nevýhodou této metody je, že může postihnout i zdravé buňky. Nádor nemusí být na cytostatika citlivý. Třetí nevýhodou je, že pacientům způsobuje řadu nežádoucích účinků - silné nevolnosti, záněty, padání vlasů, úbytek bílých krvinek, alergie, poškození jater a ledvin...
  • Radioterapie - záření se používá ke zničení nádorových buněk a snaží se být šetrné k okolním tkáním
  • Konzervativní léčba dalších přidružených obtíží

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)