Jste zde

Středa, Duben 7, 2021

Celý den
 
 
Před 01
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Druhy ženské obřízky

Druhy ženské obřízky

Druhy ženské obřízky

Hlavní téma: "Ženská obřízka".
Pokračování hlavního článku.

Potlačování tradice ženské obřízky není boj, který by byl veden s konkrétním protivníkem nebo viníkem. Většinou se jedná o boj s mýty, předsudky, náboženským výkladem tradic a zvyklostním právem v některých částech světa. Tradice ženské obřízky je silně zakořeněna především v afrických zemích, Súdánu, Mali, Sieře Leone, Somálsku, Etiopii a dalších. Přesto že mnohé země oficiálně ženskou obřízku zakazují, navzdory těmto zákazům a sílící osvětě je denně obřezáno několik tisíc holčiček a dívek. Všechny rituální obřízky ženu více či méně fyzicky i duševně mrzačí. Doživotně ji připraví o sexuální prožitky a způsobí i nemalé zdravotní problémy.

Klasifikace ženské obřízky podle WHO 

Světová zdravotnická organizace uvádí čtyři typy FGM:

  • Typ I, klitoridektomie: částečné nebo úplné odstranění poštěváčku, výjimečně jen jeho předkožky.
  • Typ II, excize: částečné nebo úplné odstranění poštěváčku a malých stydkých pysků, jen někdy též odstranění velkých stydkých pysků.
  • Typ III, infibulace: zúžení poševního otvoru vytvořením kryjícího uzávěru tím, že se naříznou a přemístí velké nebo malé stydké pysky, někdy doprovázené odstraněním klitorisu.
  • Typ IV, další: všechny ostatní škodlivé zásahy do ženských pohlavních orgánů propichování, piercing, nařezávání a vyškrabování, rovněž kauterizaci ženských rodidel.

Jiná klasifikace

  • Sunna cirkumcize

Jedná se o arabskou tradici, při níž by měla být odstraněna pouze předkožka klitorisu. Takto provedený zákrok má jako jediný nárok na název obřízka a pokud je proveden v původním smyslu a malém rozsahu, lze u něj jako u jediného připustit i možné zlepšení sexuálního prožitku obnažením glans při ztopoření. Většinou však při tomto zákroku dojde k odstranění špičky (glans) klitorisu, takže žena poté neprožívá tolik vzrušení, jako při celistvé konfiguraci klitorisu. Odstraněním jen špičky poštěváčku nemusí dojít k absolutní ztrátě prožitku při ztopoření pahýlu, avšak mnohdy si dívky stěžují, že jakoby to „tam bubřelo a není kam“. Z toho pak mohou nastat traumatické situace, avšak to ještě není to nejhorší, pokud je odřezání „čisté“, tzn. celistvě ošetřené. Pokud je obřízka tohoto typu provedena jako infibulace, tak je odřezaný celý volný klitoris, tj. přeťata crura těsně za vazy ke stydké kosti. Pak jej dívka necítí, jen jej má v paměti zafixován. Bývají problémy s masturbací, neboť vjemy jsou jako by ho tam měla, avšak nedohmátne ho.

  • Klitoridektomie

Při tomto zákroku dochází k odstranění klitorisu a někdy i malých stydkých pysků.

  • Faraonská obřízka

Nejtěžší infibulace. Při tomto zákroku dochází k odstranění malých i velkých stydkých pysků a klitorisu. Rána je pak sešita tak, že po odhojení zůstane jen malý otvor pro močení a menstruační krev. Pokud je zákrok proveden před pubertou, můžou kromě uvedených nastat ještě následné komplikace při záhájení menstruačních cyklů. Při svatební noci je pak žena naříznuta.

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

St, 07/04/2021 - 20:59