Jste zde

Samovyšetření a masáž prsou

Samovyšetření a masáž prsou

Nejčastějším nádorovým onemocněním žen se v posledních desetiletích stala rakovina prsu. Základem úspěšného vyléčení každého nádorového onemocnění je především včasná diagnostika onemocnění. Cílem samovyšetření - zdravotní prevence, je chorobu zjistit včas a hlavně včas zahájit léčbu. Prevence v životním stylu a pravidelná kontrola prsou je tou správnou cestou pro každou ženu.

Prevence zdravotním problémům prsou

Jedná se o tu nejjednodušší a přitom základní prevenci proti zdravotním problémům prsou. Tuto techniku samovyšetření prsou si může provádět žena sama. Důležité je kontrolu provádět pravidelně, každý měsíc, nejlépe druhý nebo třetí den po skončení menstruace. V této době jsou už prsa ženy bez napětí a jakékoli změny je možné snadněji rozeznat. Jedině při pravidelně prováděné kontrole prsou je možné rozpoznat změny ve tkáni, zjistit hrudky, změny ve tvaru nebo nalézt sekret na bradavkách. Každá žena by měla provádět tuto kontrolu alespoň jednou za měsíc. Samovyšetření je vhodné provádět k klidu, bez stresu a nejlépe po relaxaci po koupeli nebo osprchování teplou vodou. Tělo bude relaxované, prsa bez napětí, pokožka uvolněná a vláčná.

Na co se při samovyšetření zaměřit

  • bulky a hrudky ve tkáni prsu
  • cysta (uzavřený váček tkáně, naplněný tekutinou), 
  • fibroadenom (pevná a nebolestivá hrudka)
  • absces (nahromadění hnisu nebo zánět)
  • výtok z bradavek (zvláště pak hnědý či krvavý)
  • stažení kůže, defekty na kůži
  • nebolestivé zarudnutí kůže
  • změny na kůži - defekty vzhledu kůry pomeranče

Nejlepší doba k provedení samovyšetření se doporučuje dva nebo tři dny po menstruaci. Odezní změny, které menstruaci provázení a prsa jsou v této době už méně citlivá na dotek a na tlak. Pokud při samovyšetření pohmatem zjistíte nějaké hrudky, nemusí to být hned zhoubné nádory. Obvykle to není nic vážného - bývá to zapříčiněné předmenstruační syndromem nebo změnami po odeznění menstruace. Může to však být také cysta (uzavřený váček tkáně, naplněný tekutinou), fibroadenom (pevná a nebolestivá hrudka) nebo absces (nahromadění hnisu nebo zánět).

Odborné vyšetření zajistí průkazní výsledky. Nejčastěji se provádí test pohmatem, a samozřejmě mamografické vyšetření. Dalšími testy jsou testy laboratorní. Test z cervikální sekrece nebo sekrece bradavky je postup, který umožňuje včasnou detekci jakýchkoli abnormálních buněk (nádorových buněk). Test se provádí laboratorním zkoumáním sekrece bradavky nebo odběrem sekretu z děložního hrdla. Pokud zjistíte nějakou anomálii, pak hlavně nepropadejte panice, Zůstaňte v klidu, ale co nejdříve navštivte svého lékaře, gynekologa nebo mamologa. Nemusíte se bát. Je mnohem lepší se poradit, než se mít strach z toho, že máte nějaký nádorový problémem.

Zdravotní automasáž prsou: video naleznete ZDE nebo ZDE.

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)