Jste zde

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
Nanášení oleje - zadní strana těla - nohy

Nanášení oleje - zadní strana těla - nohy

Nanášení oleje - zadní strana těla - nohy

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Předcházející technikou nanášení oleje při ájurvédské masáži poloviny těla nebo ájurvédská celotělové olejové masáži bylo nanášení oleje na hýždě. Před masáží nohou ze zadní strany musíme provést nanesení oleje na nohy. Masáž nohou pak bude mnohem příjemnější a plynulejší.

Několikrát jsem už uvedl, že nanášení oleje při ájurvédské masáži není masáž, ale určitá forma rituálu. Platí to samozřejmě i pro nohy. U nohou se jedná o kontakt v oblasti hned několika potenciálních erotogenních zón mužů a žen a toho by si ten, kdo masáž poskytuje, měl být vědomý. Nanášení oleje ani vlastní masáž nemají erotický podtext. Vzhledem k tomu, že pro mnoho lidí je kontakt ruky s hýžděmi, vnitřní stranou stehen i chodidel velmi příjemný až vzrušující, musí být masér "ohleduplný" a musí i k nanášení oleje přistupovat "ohleduplně"... Platí to jak pro ženy, tak také pro muže.

Jakse olej nanáší?

Masáž hýždí už proběhla a nějaký masážní olej na kůži ještě zůstal. Olej pro masáž nohou se nechá z dlaně ruky přes prsty po kapkách nebo v tenkém proudu stékat na podkolenní jamku, stehna a hýždě. Není ho potřeba mnoho, vystačíte si s jednou dávkou. Zbytek oleje zůstane na ruce a ten se pak samozřejmě také rozetře po kůži nohy. Oboustranně podkolenní jamky na kůži položte obě ruce a na okamžik se zklidněte. Potom od kolenní jamky olej roztírejte současně jednou rukou směrem k hyždi a druhou rukou směrem ke chodidlu nohy. Nespěchejte a plným pomalým dotekem olej rozetřete až na hýždě na prsty chodidla nohy. Pohyb rukou se opakujte 3x na horní straně, potom 3x na vnější straně nohy a nakonec 3x na vnitřní straně nohy. Většina lidí nejintenzivnější pocity prožívá při roztíraní oleje po vnitřní straně lýtka a stehen. Vždy začínejte na podkolenní jamce a na konci dráhy pohyb ukončete lehkým sejmutím ruky. Pocitově se jedná o velmi jemné a hladké hlazení nohy. Výsledkem je, že olej dokonale nanesete po celé ploše zadní části nohy a hýždí. Nesnažte se masírovat, pouze olej jemně roznášejte. Masírovaná(-ný) tuto podobu olejování bude prožívat na úrovni doteku i probouzení emocí.

 

Následuje masáž nohou zezadu a po ní

Tím končí ájurvédská masáž poloviny těla. Pokud bude masírovaná(-ný) chtít, může pokračovat ájurvédská celotělová olejová masáž.

Út, 04/02/2020 - 13:14
 
Rituály nanášení a roztírání oleje

Rituály nanášení a roztírání oleje

Rituály nanášení a roztírání oleje

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článků "Techniky ájurvédských masáží" a "Esenciální oleje a aromaterapie".

Nanášení oleje se dá (a má) chápat jako určitý, velmi významný rituál. Není to masáž, není to obyčejný dotek, je to opravdový rituál při kterém se na tělo masírovaného nanáší olej. Může to být olej základní, ale také to může být olej obsahující esenciální látky. Některé oleje jsou mimořádně vzácné, drah a také jejich účinky, především na na lidskou psychiku, jsou výjimečné.

Proto při práci s jakýmikoli oleji se snažte být v maximální pozornosti a při jejich aplikaci se plně soustřeďte na to co děláte.

Používáme teplý olej a proto je vhodné na ohřívadle olej ohřívat i v druhé misce. Jednu misku používáte pro nanášení oleje, druhá je na ohřívadle. Průběžný ohřev oleje ve dvou miskách bude plynulejší a nemusíte čekat na správnou teplotu oleje - bude "tak akorát"... Pokud by byl olej příliš horký můžete ho ochladit olejem ze zásobníku.

Připravený, ohřátý (ne horký) olej v misce si masér ponořením prstů do misky nanese na prsty jedné ruky, případně olej opatrně nabere do dlaně. Ruku s olejem umístí nad hrudník masírované a z konečků prstů ho nechá stékat na kůži hrudníku. Dávejte velký pozor na teplotu oleje a na to, aby olej na kůži nestékal příliš rychle. Ideální je, když kapičky teplého oleje stékají na kůži v tenkém proudu. Takto se na hruď nanese dostatečné množství oleje. Ruka maséra se teplým olejem prohřeje a je příjemně teplá. Masér položí ruku na hrudník masírované tak, aby prsty ruky byly spojené a společně s dlaní na hrudi vytvořily plný dotek. Prsty směřují ke krku, dlaň leží na hrudní kosti. Tento plný dotek teplou rukou je pro masírovanou nesmírně příjemný a navozuje pocit tolik potřebné důvěry.

Kontakt ruky s hrudníkem je bez jakéhokoli pohybu. Ruka pouze leží na hrudi, masér má zavřené oči a vnímá tělo masírované a to, jak dýchá. Doba tohoto klidného, plného a přitom přesvědčivého doteku by mohla být tak 5 sekund. Poté masér začne po horní straně hrudi roztírat olej, který tam předtím nechal ztéct z ruky. Roztírání oleje není masáž! Olej roztírejte pomalu a rozneste ho po celé horní straně hrudníku, na ramena i na boky prsou. Ideální je, když má masírovaná ruce trochu od těla, snadněji se pak olej nanáší i na boční stranu prsou. Nezapomínejte na ramena, šíji krku a klíční kosti. Buďte důslední a pomalu natřete kůži na celé horní straně hrudníku. Pokud bude oleje málo, klidně znovu do misky ponořte prsty ruky nebo olej lehce naberte do dlaně. Tato fáze - tedy roztírání teplého oleje po hrudníku, je nesmírně příjemná a pokud nebudete spěchat, navodí u masírované pohodu, klid a uvolnění napětí. Nejčastější chybou masérů (i masérek) je to, že spěchají. Často je to proto, si nejsou jisti sami sebou. Někteří se také stydí dotýkat hrudníku ženy a mají pocit něčeho nepatřičného. Tento neklid nebo nejistotu masírovaná žena pozná a znejistí... Pozor tedy na to, jak roztírání oleje provádíte a zda místo klidného pomalého roztírání oleje plochou celé ruky "nešmudlíte"...

 

Články o technikách nanášení oleje 

Články s podobnou tematikou

Út, 04/02/2020 - 13:29
 
Nanášení oleje - zadní strana těla - hýždě

Nanášení oleje - zadní strana těla - hýždě

Nanášení oleje - zadní strana těla - hýždě

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Rituál nanášení teplého oleje na hýždě před masáží hýždí se netýká pouze nohou. Stejně tak masáž hýždí se neprovádí pouze na hýždích, ale je také propojením horní a dolní zadní poloviny těla.

Nanášení oleje na hýždě se proto spojuje i s nanesením oleje na stehna až po podkolenní jamku. Pocitově se jedná o velmi příjemnou část masáže těla, která je většinou "klasických" masáží tak trochu opomíjená. Přitom ale znovu upozorňuji na to, že nanášení oleje na tělo není masáž, ale určitá forma rituálu. Většina lidí není zvyklá na lehký plný dotyk, navíc teplou rukou s teplým olejem, na hýždích. Po ájurvédské masáži si právě nanášení oleje na hýždě mnoho lidí vybaví jako jedny z nejpříjemnějších okamžiků masáže. Je to prostě tak a ten, kdo masáž provádí by si toho měl být vědom.

Jak se nanášení oleje provádí?

Není to ni složitého, dokonce se dá říct, že se jedná o naprosto samozřejmou a jednoduchou činnost. Aby to však byl jeden z ájurvédských masážních rituálů, musíme se na něj patřičně soustředit a provést ho tak, aby pocity, které přinese byly opravdu velmi příjemné. Základem je dostatek ohřátého masážního oleje a dostatek času. Nikam nespěchejte a veškeré pohyby ruky proveďte pečlivě, pomalu a s klidem.

Technika začíná na křížové části zad. Teplý olej nechte z ruky skapávat nebo stékat na křížovou část zad a na hýždě. Když nanesete dostatečné množství oleje, bude pravděpodobně po kůži ztékat. To však nevadí. Ruku, kterou jste nechali olej stékat na masírovanou, pomalu přiložte na křížovou oblast zad. Bude od oleje vyhřátá a také bude na dlani a prstech dostatečně "naolejovaná". Chvilku ji nechte lehce položenou a pak proveďte 6 nebo 9 kroužků na křížové oblasti a na hýždích.Je to takové lehké hlazení kůže při kterém olej rozetřete po větší části hýždě. Pak namočte ruku do misky s olejem a od podkolenní jamky bližší nohy plynulým pomalým tahem olej rozneste nejdříve po horní straně stehna, vnější straně stehna až na hýždě na nakonec po vnitřní straně stehna až na hýždě. Každý pohyb můžete opakovat 3x. Tím docílíte toho, že olej dokonale rozetřete po stehně a hýždích.

Když bude tato noha a polovina hýždě dostatečně naolejovaná, plynule ruku přetáhněte přes vzdálenější křížovou oblast zad a hýždě až ke kolenní jamce druhé nohy. Pak stejný postup opakujte i na druhé noze. Techniku můžete zakončit tam, kde začínala - na křížové oblasti zad. Bude stačit udělat 6 až 9 kroužků rukou a ruku na chvíli ponechat na v klidu na křížích.

Následuje masáž hýždí a po ní 

Tím končí ájurvédská masáž poloviny těla. Pokud bude masírovaná(-ný) chtít, může pokračovat může pokračovat poslední část ájurvédské masáže a to na přední straně těla, která z ní udělá ájurvédskou celotělovou olejová masáž.

 

Články s podobnou tematikou

Út, 04/02/2020 - 19:54
 
Nanášení oleje - přední strana těla

Nanášení oleje - přední strana těla

Nanášení oleje - přední strana těla

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Dostáváme se do třetí části "Ájurvédské masáže" kterou když dokončíme, provedli jsme "Ájurvédskou celotělovou olejovou masáž". Rozhodně Vás nezdržím, když si připomeneme, že tato olejová masáž celého těla má tři části:

 • uvolnění lymfatického systému, zklidnění, ztišení - již provedeno
 • uvolnění svalové a psychické - již provedeno
 • nabití, doplnění energie

Nyní se nacházíme v části, ve které může probíhat proces "nabíjení" a doplnění energie. Ájurvédská celotělová olejová masáž je velmi silnou masážní a relaxační technikou spojenou s hlubokými prožitky a emocemi. Nejhlouběji tyto pocity lidé prožívají právě ve třetí části masáže na kterou se právě připravujeme.

Protože je tato část prováděna na volné tělo, je potřeba na ni masírovanou ženu (muže) připravit. V celém průběhu předcházejících částí masáže bylo tělo masírovaného vždy přikrýváno ručníkem, který se postupně odstraňoval s postupujícími technikami masáže. Třetí část masáže se provádí na volné tělo a na to je potřeba určitá příprava. Všichni, kteří se rozhodli pro celotělovou masáž ví, že v této části masáže nebudou přikryti. Mají už zkušenosti se "Základní ájurvédská masáží" a poté s "Ájurvédská masáž poloviny těla". Pro celotělovou masáž jsou tyto zkušenosti skoro nezbytné.

Nejde jen o nanesení masážního oleje

V této úvodní, třetí části celotělové olejové masáže nejde jen o nanesení oleje na přední stranu těla. Olej budeme nanášet vždy před každou technikou masáže. Jde především o to, že je masírovanou ženu (muže) připravit na to, že už dále na stole krytí ručníkem nebudou. Dalo by se to samozřejmě udělat tak, že po "Ájurvédská masáž poloviny těla" by se jen otočila a nebyla by už přikryta. V zemích, kde jsou ájurvédské masáže domovem by tento problém vůbec nenastal. Už od počátku by masáž probíhala bez jakéhokoli zakrývání. V našich končinách je však většinu lidí na něco takového potřeba připravit. Doposud jsme zakrývali pokaždé, a odhalovali jsme ty části těla, které bylo potřeba odkrýt pro provedení masážních technik. Nyní ale potřebujeme mít volnou celou přední stranu těla a na to je vhodné člověka připravit. Odhalení těla spojené s nanášením oleje na přední stranu těla je tou nejrozumnější cestou, jak tak učinit bez toho, že by měla masírovaná žena (muž) pocit studu nebo obav. Proto je rituální a pomalé provedení této techniky nesmírně důležité pro další práci na celkové harmonizaci těla, duše i mysli. Když se bude člověk stydět, neuděláte s jeho uvolněním vůbec nic...

Moje zkušenost s touto technikou je taková, že i lidé, kteří se na počátku, v době, kdy se zeznamovali se "Základní ájurvédskou masáží" a poté s "Ájurvédskou masáž poloviny těla", styděli vůbec svléknout, poté co se rozhodli pro "Ájurvédskou celotělovou olejovou masáž", nahotu už vůbec neřešili. Bez zkušeností s nižšími stupni "Ájurvédských masáží" by to však opravdu nešlo...

Jak se nanášení oleje provádí?

Budu popisovat masáž ženy. Po dokončení "Ájurvédské masáže poloviny těla" ji vyzvěte aby se pomalu otočila. Důraz však dejte na to, aby se otočila pomalu a aby při tom nespadla z masážního stolu. Je potřeba na ni dát pozor, protože po "Ájurvédské masáži poloviny těla" bude nejspíš "někde jinde"... Po otočení jí podložte nohy pod koleny masážním válcem - uvolníte tak svaly břicha a ležení nastole pro ni bude podstatně příjemnější. Požádejte ji o to, aby mírně roznožila nohy. Pokud bude mít nohy úplně u sebe, jen obtížně se Vám podaří na ně později podaří nanést olej, rozetřít ho a provést jejich masáž. Proto ji o mírné roznožení požádejte nyní, když hledá polohu pro pohodlné ležení na stole. Pak bez větších průtahů masírovanou přikryjte delším ručníkem, který ji zakryje od ramen až po prsty nohou.

Poté, co masírovanou ženu přikryjete, si připravte teplý olej. Nemusíte spěchat - chvíle na masážním stole je po přikrytí vždy spojena s určitým očekáváním toho, co asi bude následovat. Pro některé je to období kdy jejich představy "běží naplno" a emoční vzrušení narůstá s očekáváním, se kterým lidé na masáž přicházejí.

Úvodní nanášení oleje na přední stranu těla v rámci třetí části celotělové olejové masáže se provádí nejdříve z jedné strany těla, potom z druhé. Zároveň s tím, jak nanášení oleje pokračuje se odhaluje i tělo masírované ženy nebo muže.

Zvolte si stranu masážního stolu a pomalu odkryjte bližší polovinu hrudníku. Ručník přeložte tak, aby nepřekážel, tak, aby jeho cíp byl přeložen na zbývající plochu ručníku. Nespěchejte a ručník pečlivě přeložte. Do pravé ruky naberte teplý až horký olej a pomalu ho nechejte ztékat na odhalenou kůži. Vyhnete se prsnímu dvorci a bradavce!!! Nechejte ho ztékat i na rameno a ruku. Rukou zahřátou od oleje přiložte na hrudní kost a to i za cenu, že ji podsunete pod ručník, pokud hrudní kost není dostatečně odhalena. Zůstaňte v klidu a nechte svou rukou horkou od oleje prohřát hrudní kost. Pak pomalým pohybem a plným dotykem rozetřete olej po odhalené části hrudi, po rameni, krku a ruce. Pohyb musí být pomalý a plynulý. Je to velmi příjemné a teplá ruka působí dokonale zklidňujícím dojmem.

Po rozetření oleje budeme pokračovat v odhalování těla. Ručník uchopte tak, aby sel přeložit po celé jeho délce přes polovinu těla. Odhalí se tak polovina bříška a celá pravá noha. Ručník pečlivě přeložte tak, aby neměl snahu sklouznout zpět. Když to uděláte bez zbytečného zaváhání, bude to profesionální a přesvědčivé. Odhalenou část poloviny těla lehce polévejte teplým olejem a ten pak rozetřete dlouhými pohyby ruky od žeber až k prstům nohy. Olej naneste i na chodidlo. Oleje by mělo být tak akorát, aby zbytečně nestékal po boku trupu a stranách nohy na masážní stůl. Dlouhý pohyb, při kterém olej roznesete prakticky po celé polovině těla několikrát opakujte. Při posledním tahu ruky od prstů nohy pohyb prodlužte až na prso, kde olej roznesete po celém jeho povrchu. Olej by měl být nanesen na celé prso, dvorec i bradavku. Pohyb ruky zakončete rozetřením oleje na ruce. Roztírání oleje ukončete tak, že ruku zastavíte na hřbetu ruky masírované a prsty své ruky kryjete její prsty. Po několika sekundách klidného položení ruky na ruku masírované, svou ruku jemně sejměte.

V jiných masážích než ájurvédských se olej na prsa nenanáší a masáž prsou se neprovádí. V ájurvédě je masáž prsou součástí celotělové olejové masáže. Masírovaná žena to musí vědět dopředu a proto je tato informace součástí popisu techniky i součástí poučení masírované ženy před zahájením celotělové olejové masáže. Nemusíte se toho obávat, celotělové olejové masáže se nikdy neprovádí jako první ájurvédská masáž v životě!!!

Přejděte na duhou stranu stolu a celý postup zopakujte na druhé polovině těla. Po celé délce těla zůstane složený ručník, který kryje tělo od hrudi přes celý trup a pohlaví. Ručník je složený do pásu širokého tak 5 až 10 cm. Aby se složení ručníku nerozpadávalo, je potřeba jeho skládání a překládání věnovat velkou pozornost.

Odkrývání těla pak dokončíte tak, že složený ručník uchopíte za konec který leží na masážním stole a pomalu ho stáhnete směrem k nohám. Pohyb ručníku zastavíte tak, aby konec ručníku kryl Venušin pahorek a pohlaví.

Teplý olej pak necháte z ruky stékat na hrudník a břicho v místech, které dříve byly kryty složeným ručníkem. Lehkým dotekem olej roznesete po hrudní kosti a kruhovým pohybem ve směru hodinových ručiček do rozetřete po břiše. Stačí několik kroužků dlaní pravé ruky. Dotyk ruky by měl být plná, vedený tak, aby současně s rozetřením oleje uvolnil napětí svalů břicha.

Celá technika nanášení oleje na přední stranu těla končí tím, že ručník, který nyní kryje už jen Venušin pahorek a pohlaví, jemně a pomalu stáhnete z těla pryč. Na celém těle je nyní z přední strany nanesen masážní olej a tělo je zcela volné...

Jen se ještě vrátím k tomu, že v zemích, kde jsou ájurvédské masáže domovem, se celá masáž už od počátku provádí bez jakéhokoli zakrývání. V našich končinách je odhalení těla spojené s nanášením oleje na přední stranu těla tou nejrozumnější cestou, jak tak učinit bez toho, že by měla masírovaná žena (muž) pocit studu nebo obav. Proto je rituální a pomalé provedení této techniky nesmírně důležité pro další práci na celkové harmonizaci těla, duše i mysli. Když se bude člověk stydět, neuděláte s jeho uvolněním vůbec nic...

 

Následuje:

Út, 04/02/2020 - 20:12
 
Nanášení oleje - přední strana těla - nohy - úvod

Nanášení oleje - přední strana těla - nohy - úvod

Nanášení oleje - přední strana těla - nohy - úvod

Přední strana těla

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článků "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

V první části ájurvédské masáže jsme se věnovali technikám, které dokáží člověka zklidnit, psychicky i fyzicky uvolnit.

Masér se přesune k nohám, pohodlně se posadí na připravenou židličku, zklidní se a začne tlaková masáž nohou.

Masírovaná je přikrytá ručníkem a její nohy je tedy potřeba obnažit. Ručník se skládá od kotníků až ke kolenům. Když kryje kolena, masér položí na kolena ruce tak, aby polovina dlaní rukou byla na ručníku a polovina na kůži kolenou. To je důležití proto, aby masírovaná věděla, že odkrytí nohou je jen částečné a že nohy od kolenou výše jsou přikryté. Vytváří se tak cenný pocit jistoty, že její stehna a pohlaví je chráněno před pohledy maséra.

Už v článku "Rituály nanášení a roztírání oleje" jsem upozorňoval na to, že masážní olej se používá proto, aby masáž byla příjemná a plynulá. U masáže nohou je navíc velmi důležitá teplota masážního oleje. Mnoho lidí má problém s tím, že jejich nohy jsou "studené" a nedostatečně prokrvené. Teplý olej má na nohy přímo blahodárný účinek. Nikde totiž příjemná teplota masážního oleje nevyvolá takový pocit "blaha", jako na nohách a speciálně na jejich chodidlech.

Připravený, ohřátý (ne horký) olej v misce si masér ponořením prstů do misky nanese na prsty rukou, případně olej opatrně nabere do dlaně. Při nanášení oleje si masér ruce prohřeje a přitiskne je na chodidla nohou. Teplý olej a prohřáté ruce předají teplo, což je nejen uklidňující pocit, ale také velmi příjemný pocit. Pak masér přikryje jednu nohu cípem podkladového prostěradla nebo malým ručníkem. Noha, která nebude masírovaná jako první tak zůstane v teple. Na druhé noze začne od nártu olej nanášet a roztírat směrem ke kolenům.

Roztírání oleje není masáž! Olej roztírejte pomalu od kotníků až po koleno. Rozneste ho po celé ploše chodidel, nártů, lýtek až po kolena. Roztírání oleje provádějte plynulým pohybem od chodidla až po kolena tak, že směrem nahoru (k srdci) jemně tlačíte a zpět jemně hladíte. Takovýto pohyb pomůže rozproudění lymfatického systému nohou.

Pak následuje tlaková masáž nohou na jedné noze. Poté, co masáž dokončíte namasírovanou nohu přikryjte ručníkem nebo cípem podkladové plachty.

Sejměte ručník nebo plachtu z nenatřené nohy a pokračujte v nanášení oleje na druhou nohu z přední strany těla. Technika je stejná, jak jsme si před chvílí popsali. Po rozetření oleje pokračuje tlaková masáž druhé nohy.

Po masáži nohou pokračuje závěrečná technika současné masáže obou nohou až po kolena. Popsána je v závěru článku tlaková masáž nohou.

Mnoho lidí při masáži nohou usíná nebo se "ztrácí". Je to vlastně ten nejsilnější z pocitů, které masáž nohou může poskytnout

 

Následovat bude druhá část ájurvédských masáží - masáž zadní strany těla. Nanášení oleje se střídá s masáží.

Út, 04/02/2020 - 20:48
 
Nanášení oleje - přední strana těla - břicho

Nanášení oleje - přední strana těla - břicho

Nanášení oleje - přední strana těla - břicho

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Technika nanášení oleje na břicho není o moc odlišná od těch, které jsme dělali doposud. Připravený, ohřátý (ne horký) olej v misce si masér ponořením prstů do misky nanese na prsty jedné ruky, případně olej opatrně nabere do dlaně. Misku držte v jedné ruce a druhou ruku s nabraným olejem umístěte nad pupek břicha a z konečků prstů ho nechte stékat na kůži. Dávejte velký pozor na teplotu oleje a na to, aby olej na kůži nestékal příliš rychle. Ideální je, když kapičky teplého oleje stékají na kůži v tenkém proudu který usměrněte tak, aby stékal po zvětšující se spirále ve směru hodinových ručiček. Začínejte v okolí pupku, tomu se ale vyhněte. Někteří lidé jsou v nejbližším okolí pupku velmi citliví. Takto ve olej spirále naneste na celé bříško.

Ruka maséra se teplým olejem prohřeje a je příjemně teplá. Položte ruku na pupek masírované tak, aby prsty ruky byly spojené a společně s dlaní vytvořily plný dotek, ale jen lehký dotek. Rukou pomalu pohybujte po břiše ve směru hodinových ručiček po zvětšující se spirále.

Pohyb ruky musí být pomalý, lehký. plný a plynulý. Jedině tak dotekem docílíte navození pocitu bezpečí a vnitřního klidu. Při zvětšující se spirále tímto pohybem olej rozetřete po celém bříšku od podbřišku až po hrudní kost. Nevynechejte ani boční strany trupu, i zde budete olej při masáži břicha potřebovat. Pohyb ruky zakončete jejím dotažením až na hrudní dost, zde pohyb ruky ukončete. Ruku zde chvíli ponechte bez jakéhokoli pohybu. Doba tohoto lehkého, klidného, plného a přitom přesvědčivého doteku by mohla být tak 5 sekund. Ruku jemně sejměte...

 

Následuje:

Út, 04/02/2020 - 21:13
 
Nanášení oleje - přední strana těla - nohy

Nanášení oleje - přední strana těla - nohy

Nanášení oleje - přední strana těla - nohy

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

K nanášení a roztírání masážního oleje po přední straně nohy přistupujte jako k masážnímu rituálu.

Když se masírovaná otáčí na záda, musíte už mít misku s olejem na ohřívadle. Než se olej ohřeje na vhodnou teplotu, to chvíli trvá. Nikdy na kůži nenanášejte chladný nebo málo teplý olej. V konečném důsledku to výrazně sníží příjemné pocity a vyruší to z relaxace. Raději chvilku počkejte, vyplatí se to.

Přestože nanášení oleje na přední stranu těla již proběhlo, byl to především úvodní rituál pro třetí část ájurvédské celotělové olejové masáže. Pro techniku masáže nohou je však vhodné nanést olej přímo tam, kde bude masáž probíhat - tedy na nohy zepředu.

Před masáží nohou z přední strany musíme provést nanesení oleje na nohy. Masáž nohou pak bude mnohem příjemnější a plynulejší.

Pokud olej nanášíte na nohy, pak se jich dotýkáte v oblasti hned několika potenciálních erotogenních zón mužů a žen. To je nutné nejen vědět, ale také respektovat... Nanášení oleje ani vlastní masáž nemají mít erotický podtext. Vzhledem k tomu, že pro mnoho lidí je kontakt ruky maséra s chodidlem, lýtkem nebo vnitřní stranou stehna velmi příjemný až vzrušující, musí být masér "ohleduplný" a musí i k nanášení oleje přistupovat "ohleduplně"... Platí to jak pro ženy, tak také pro muže.

Jakse olej nanáší?

Nanášení oleje na přední stranu těla už proběhlo a nějaký masážní olej na kůži ještě zůstal. Pro vlasní masáž nohou ho však je potřeba více. Začneme na levé noze, pak proběhne masáž naolejované nohy a přejdeme ke druhé noze. Tam bude rituál nanášení oleje a jeho roztírání pokračovat. Celkový dojem z masáže nohou tak bude teplým olejem rozdělen na dva samostatné pocitové bloky.

Olej se nechá z dlaně ruky stékat přes prsty po kapkách nebo v tenkém proudu na koleno. Není ho potřeba mnoho, vystačíte si s jednou dávkou. Zbytek oleje zůstane na ruce a ten se pak samozřejmě také rozetře po kůži nohy. Oboustranně kolene položte obě ruce na nohu a na okamžik se zklidněte. Potom od kolene olej roztírejte současně jednou rukou směrem k tříslům a druhou rukou směrem ke chodidlu nohy. Technika se bude opakovat na horní straně nohy, potom na boční straně nohy a nakonec po vnitřní straně nohy.

Nespěchejte a plným pomalým dotekem olej rozetřete po povrchu nohy až do oblasti kyčle a na prsty chodidla nohy. Pohyb rukou se opakujte 3x na horní straně, potom 3x na vnější straně nohy a nakonec 3x na vnitřní straně nohy. U vnitřní roztírání oleje po vnitřní straně stehna se opatrně vyhněte pohlaví. Většina lidí nejintenzivnější pocity samozřejmě prožívá při roztíraní oleje po vnitřní straně lýtka a stehna. Vždy začínejte na koleni a na konci dráhy pohybu rukou pohyb ukončete lehkým sejmutím ruky do ztracena. Bude to tak jednodušší - ne každý totiž dokonale zvládá synchronizaci obou rukou.

Pocitově se jedná o velmi jemné a hladké hlazení nohy. Výsledkem je, že olej plynule nanesete po celé ploše přední části nohy až do oblasti nad kyčelní kloub. Nesnažte se masírovat, pouze olej jemně roznášejte. Masírovaná(-ný) tuto podobu olejování bude prožívat na úrovni doteku i probouzení emocí.

Po natření nohy olejem proběhne masáž naolejované nohy z přední strany. Po ukončení masáže se postavte k druhé noze a celou techniku nanášení oleje na přední strana nohy zopakujte. Po nanesení oleje bude pokračovat masáž druhé nohy z přední strany.

Používejte vždy jen teplý olej. Znamená to, že neustále musíte myslet na to, aby na ohřívadle byla stále položena jedna z vašich dvou misek s dostatkem oleje. Zdá se být jednoduché a samozřejmé, ale časem zjistíte, ža na kontinuální ohřívání oleje opravdu musíte dávat pozor.

 

Následuje masáž nohou z přední strany a po ní

Út, 04/02/2020 - 21:20
 
Nanášení oleje - přední strana těla - hrudník

Nanášení oleje - přední strana těla - hrudník

Nanášení oleje - přední strana těla - hrudník

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Technika nanášení oleje na přední stranu těla je velmi podobná té, kterou jsme prováděli jako první, když jsme hned na úvod ájurvédské masáže nanášeli olej na hrudník. Jeden, a to docela zásadní rozdíl však zde bude. Na úvod masáže jsme se dotýkali člověka který byl neklidná, měn problémy fyzické a ani jeho psychické rozpoložení nemuselo být dokonale vyrovnané. Nyní jsme ve třetí části celotělové ájurvédské masáže a dotýkáme se člověka, který prošel psychickým a fyzickým uvolněním, má odstraněné fyzické bloky a je v mnohem lepší fyzické i psychické kondici než na začátku masáže. Třetí část ájurvédské masáže je navíc zaměřena na zvýšení energie v těle a každý další dotek tuto energii zvyšuje a rozšiřuje. Proto nanášení oleje na hrudník v závěrečné části masáže masírovaný(-ná) vnímá úplně jinak než to úvodní.

Nanášení oleje na prsa ženy je v erotických představách mužů (někdy i žen) tou pomyslnou třešničkou na dortu... Zkušení maséři však ví, nanášení oleje na hrudník (prsa) ženy (v případě, že je masírována žena), není zrovna to, co by se s erotickou představou maséra nebo masérky mělo spojovat. Maséři se často obávají, aby si žena nemyslela něco "špatného" a masérky aby masírované žena nepochybovala o její sexuální orientaci. Muži pak spěchají "aby už to měli za sebou" a ženy techniku raději zjednodušují a zkracují ji jak jen to jde. Ten, kdo chce provádět ájurvédské masáže (nebo tantrické masáže) nesmí uvažovat o tom, která část těla je pro masáž vhodnější a která méně. Musí se soustředit na jediný cíl a tím je poskytnout masírované ženě nebo masírovanému muži co nejvíce příjemných pocitů. Pokud bude dávající v rozpacích, přijímající člověk to pozná a znejistí. Mohu Vás ujistit, že roztírání oleje po hrudníku i masáž hrudníku příjemné a někdy i vzrušující opravdu je... a to jak pro ženy, tak také pro muže...

Lidé chodí na masáže proto, že očekávají něco příjemného, Ti, kteří od masáže očekávají něco nepříjemného, si raději mohou zajít k zubaři na vrtání zubů...

Jak tedy nanášení oleje provádět?

Připravený, ohřátý (ne horký) olej v misce si masér ponořením prstů do misky nanese na prsty jedné ruky, případně olej opatrně nabere do dlaně. Ruku s olejem umístí nad hrudník masírované a z konečků prstů ho nechá stékat na kůži hrudníku. Dávejte velký pozor na teplotu oleje a na to, aby olej na kůži nestékal příliš rychle. Ideální je, když kapičky teplého oleje stékají na kůži v tenkém proudu. Takto se na hruď nanese dostatečné množství oleje. Ruka maséra se teplým olejem prohřeje a je příjemně teplá. Masér položí ruku na hrudník masírované tak, aby prsty ruky byly spojené a společně s dlaní na hrudi vytvořily plný dotek. Prsty směřují ke krku, dlaň leží na hrudní kosti, tedy v oblasti  srdeční čakry - Anáhata. Tento plný dotek teplou rukou je pro masírovanou nesmírně příjemný a navozuje pocit tolik potřebné důvěry.

Kontakt ruky s hrudníkem je bez jakéhokoli pohybu. Ruka pouze leží na hrudi, masér má zavřené oči a vnímá tělo masírované a to, jak dýchá. Doba tohoto klidného, plného a přitom přesvědčivého doteku by mohla být tak 5 sekund. Poté masér začne po horní straně hrudi roztírat olej, který tam předtím nechal ztéct z ruky. Roztírání oleje není masáž! Olej roztírejte pomalu a rozneste ho po celé horní straně hrudníku, na ramena i na boky prsou. Ideální je, když má masírovaná ruce trochu od těla, snadněji se pak olej nanáší i na boční stranu prsou. Nezapomínejte na ramena, šíji krku a klíční kosti. Buďte důslední a pomalu natřete kůži na celé horní straně hrudníku. Pokud bude oleje málo, klidně znovu do misky ponořte prsty ruky nebo olej lehce naberte do dlaně. Tato fáze - tedy roztírání teplého oleje po hrudníku, je nesmírně příjemná a pokud nebudete spěchat, navodí u masírované pohodu, klid a uvolnění napětí. Nejčastější chybou masérů (i masérek) je to, že spěchají. Často je to proto, si nejsou jisti sami sebou. Někteří se také stydí dotýkat hrudníku ženy a mají pocit něčeho nepatřičného. Tento neklid nebo nejistotu masírovaná žena pozná a znejistí... Pozor tedy na to, jak roztírání oleje provádíte a zda místo klidného pomalého roztírání oleje plochou celé ruky "nešmudlíte"...

Nanášení oleje na prsa musí být provedeno s velkým respektem. Olej roztírejte plným dotekem ruky s prsty u sebe. Prso je potřeba "pohladit" kolem dokola. Vyhýbejte se prsním dvorcům a bradavkám. Kůže prsu musí být "naolejována" tak, aby později, při masáži, nebylo nutné olej doplňovat a aby technika masáže byla plynulá, nepřerušovaná. Při masáži prsou je potřeba olej nanést i na hrudní koš pod prsa, tedy na žebra pod prsy. Po naolejování herní strany hrudníku a prsou je to poslední část hrudníku, kterou budete olejovat. Proto je potřeba se na tuto činnost soustředit a nepodléhat dojmu, že už těch hladivých kontaktů na hrudníku bylo dost... Použijte teplý olej a ten nechte ztékat z ruky na žebra zleva a pak zprava od hrudní kosti. Olej bude stékat po hrudníku po žebrech na jednu a pak na druhou stranu. Misku s olejem odložte na ohřívadlo a rukou, kterou jste si vyhřáli při nanášení oleje, pomalu přiložte na žebra pod prsy, Kolmo na osu těla plným dotekem s prsty u sebe olej rozneste od hrudní kosti až k masážnímu stolu. Poté se rukou po stejné dráze vracejte zpět k hrudní kosti, tady ruku otočte v zápěstí tak, aby prsty směřovala na druhou stranu. Pokračujte v pohybu ruky až se prsty opět dotknete masážního stolu , tentokrát však na druhé straně. Plným, plynulým a hladivým dotekem takto několikrát olej rozetřete pod prsy po obou stranách hrudníku (žeber). Otočení ruky v zápěstí provádějte plynule, bez zaváhání a to vždy až v oblasti hrudní kosti. Pozor, příliš netlačte, bylo by to nepříjemné!!! Tento pohyb je potřeba se naučit. Plným dotekem ruky s prsty u sebe pak olej rozetřete po žebrech až k zádům jedině tehdy, když budete mít prsty uvolněné a budete jimi kopírovat trvat hrudníku. Nespěchejte, rychlý pohyb svědčí o vaší nejistotě a o tom, že se na techniku nedokážete soustředit. Poslední pohyb ruky zakončete tak, že dlaň s prsty u sebe na hrudní kosti pootočte jen o polovinu otáčky a s prsty u sebe ji přesuňte na hrudní kost mezi prsy, kde pohyb ruky na srdeční čakře ukončíte. Pravděpodobně budete pod rukou vnímat zrychlený srdeční rytmus a na krční tepně budete vidět i zrychlený tep masírované ženy nebo někdy i muže. Prsty směřují k hlavě, dlaň kryje hrudní kost. Chvíli ruku ponechte v klidu a pak ji opatrně lehkým pohybem sejměte.

Tím je olejování hrudníku ukončeno a můžete přejít k poslední masážní technice a tou je "Technika ájurvédské masáže - přední strana těla - hrudník".

 

Následuje

Út, 04/02/2020 - 21:22
 
Nanášení oleje - přední strana těla - pro dlouhé tahy

Nanášení oleje - přední strana těla - pro dlouhé tahy

Nanášení oleje - přední strana těla - pro dlouhé tahy

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Pomalu se blížíme k závěrečným technikám ájurvédské celotělové olejové masáže. Zbývá provést "dlouhé tahy" na přední straně těla a pomalé "smetání" a hlazení.

Protože nejvíce nových pocitů z doteku přináší změna, budeme při posledním nanášení oleje na přední stranu těla kombinovat kapání teplého až teplejšího oleje s jeho roztíráním, Protože "dlouhé tahy" jsou vedeny přes celé tělo, musíme olej nechat stékat z ruky tak, aby se na ně pro poslední techniky masáže dostalo dostatečné množství oleje, a to na celou délku těla. Postup je stále stejný - do dlaně nabereme teplý až teplejší olej a necháme ho z ruky kapat na kůži těla. Olej může stékat i v tenkém souvislém proudu, tehdy však rychlost pohybu ruky nad tělem musí být větší. Nejde o to olej na tělo "nalévat", ale o to, aby tenký pramínek oleje dopadající na již hodně promaštěnou kůži v masírovaném člověku vytvářel pocit příjemného teplého proudu oleje rozlévajícího se po kůži. Kapající nebo rozlévající se olej po kůži tento pocit dokonale rozšíří po celém těle.

Poté masér olej jedním tahem od šlapky nohy až prsty ruky olej pomalu rozetře. Jen jeden tah jehož cílem je olej rozetřít na větší plochu kůže navíc zabrání jeho nekontrolovanému stékání na masážní stůl. Tím je roztírání oleje dokončeno. Jen znovu připomínám, že roztírání oleje není masáž! Olej roztírejte pomalým tahem a rozneste ho po celé jedné polovině těla, pak stejným druhým tahem po té druhé. Tím pocitově oddělíte roztírání oleje od masážní techniky "dlouhé tahy", která bude následovat.

 

Následuje technika 

Dokončením těchto dvou masážních technik je ukončena ájurvédská celotělová olejová masáž a následuje odpočinek po masáži.

Út, 04/02/2020 - 21:29
 
Nanášení oleje - zadní strana těla - pro dlouhé tahy

Nanášení oleje - zadní strana těla - pro dlouhé tahy

Nanášení oleje - zadní strana těla - pro dlouhé tahy

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Připravený, ohřátý (teplejší, ne však horký) olej v misce si masér ponořením prstů do misky nanese na prsty jedné ruky, případně olej opatrně nabere do dlaně.

Protože nejvíce nových pocitů z doteku přináší změna, budeme při nanášení oleje na zadní stranu těla kombinovat kapání teplého až teplejšího oleje s jeho roztíráním, Protože "dlouhé tahy" - zadní strana těla. jsou vedeny přes celé tělo, musíme olej nechat stékat z ruky tak, aby se na ně pro poslední techniky masáže dostalo dostatečné množství oleje, a to na celou délku těla. Postup je stále stejný - do dlaně nabereme teplý až teplejší olej a necháme ho z ruky kapat na kůži těla. Olej může stékat i v tenkém souvislém proudu, tehdy však rychlost pohybu ruky nad tělem musí být větší. Nejde o to olej na tělo "nalévat", ale o to, aby tenký pramínek oleje dopadající na již hodně promaštěnou kůži v masírovaném člověku vytvářel pocit příjemného teplého proudu oleje rozlévajícího se po kůži. Kapající nebo rozlévající se olej po kůži tento pocit dokonale rozšíří po celém těle.

Poté masér olej jedním tahem od šlapky nohy až prsty ruky olej pomalu rozetře. Jen jeden tah jehož cílem je olej rozetřít na větší plochu kůže navíc zabrání jeho nekontrolovanému stékání na masážní stůl. Tím je roztírání oleje dokončeno. Jen znovu připomínám, že roztírání oleje není masáž! Olej roztírejte pomalým tahem a rozneste ho po celé jedné polovině těla, pak stejným druhým tahem po té druhé. Tím pocitově oddělíte roztírání oleje od masážní techniky "dlouhé tahy", která bude následovat.

 

Následuje technika masáže - "dlouhé tahy" - zadní strana těla a pomalé "smetání" a hlazení.

Dokončením těchto dvou masážních technik je ukončena ájurvédská masáž poloviny těla. Pokud si masírovaná(-ný) bude přát, může pokračovat poslední část ájurvédské masáže a to na přední straně těla, která z ní udělá ájurvédskou celotělovou olejová masáž.

Út, 04/02/2020 - 21:31
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
Technika ájurvédské masáže - přední strana těla - nohy

Technika ájurvédské masáže - přední strana těla - nohy

Technika ájurvédské masáže - přední strana těla - nohy

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Třetí část Ájurvédské celotělové olejové masáže začíná technikou, rituálem nanášení oleje na přední stranu těla. Cílem není jen nanesení a rozetření oleje, ale také odhalení těla pokud možno tou nejrozumnější cestou, jak tak učinit bez toho, že by měla masírovaná žena (muž) pocit studu nebo obav. Proto je rituální a pomalé provedení této techniky nesmírně důležité pro další práci na celkové harmonizaci těla, duše i mysli. Když se bude člověk stydět, neuděláte s jeho uvolněním vůbec nic...

Pro vlastní masáž nohou je potřeba přidat olej a masírovanou připravit na techniky masáže. Olej na noze už sice je z nanášení oleje na přední stranu těla, ale je ho málo. Proto se rituálně nanese další, který už je ale určen pro techniku vlastní masáže. Jak se nanese je vysvětleno v článku "Nanášení oleje na přední stranu těla - nohy.

Cílem masáže nohou je uvolnění napětí svalů nohou, prokrvení nohou a rozproudění lymfatického systému nohou. Proto techniky masáže postupují od nártů nohy až do oblasti třísel a kyčlí. Lymfa se posouvá velmi pomalu a proto i techniky masáže a její plynulé posouvání směrem k srdci musí být pomalé a cílevědomé. Rozprouděná lymfa odvede produkty metabolismu a toxinů z kůže a podkoží do lymfatického systému těla - do lymfatických uzlin v tříslech a odtud budou odtékat do trupu. Výsledkem masáže bude rozprouděná krev a posílený pohyb lymfy z nohou směrem k srdci. Masírovaná (-ný) může pociťovat úlevu od bolesti nohou a jejich prohřátí. Teplý olej tomu napomůže...

Jak se masáž nohou provádí?

Až je olej nanesený a rozetřený, začneme s masáží. Masáž musí být od technik nanášení oleje pocitově oddělena. Toho se dá docílit velmi jednoduše - masírovanou nohu rukou sevřeme tak, aby prsty a palec svíraly nárt nohy. Prsty ruky tlačí do klenby nohy, palec je na protější straně zapřen nad kotníkem. Tím nohu pevně sevřeme, podobně jako jsme při masáži nohy zezadu na začátku masáže svírali mezi prsty Achillovu šlachu. Sevření udržíme tak 5 až 6 sekund a pak je uvolníme. Masírujeme od nártů, přes lýtko, koleno a stehno až do třísel a oblasti kyčle. Technika masáže je podobná jako byla použita při masáži nohy zezadu.

Začínáme u kotníku základní technikou masáže - hnětením a postupujeme směrem ke koleni. Kromě klasické masážní techniky povrchového hnětení se používá i varianta kruhového hnětení a střídavého hnětení s posouváním rukou. U všech těchto  způsobů masáže se technika provádí oběma rukama. Tlaková síla může být střední nebo malá. Použití síly nebo tlaku je závislé na objemu svalů, jejich pružnosti a svalovém napětí. Jinou silou a intenzitou se tato technika bude provádět na mladé ženě a jinak na muži, sportovci... Techniku hnětení si můžete připomenout v článku "Základní technika masáže - hnětení" v části která se týká masáže nohou. Techniku opakujte 6x.

U kolene se technika mění. Masáž kolene se provádí tak, aby se uvolnila podkolenní jamka a kolenní čéška Podkolenní jamku uvolníte pomalým hnětením konci prstů. Kolenní čéška se uvolní odsunutím palci od sebe a přisunutím k sobě prsty. Stejný pohyb opakujte ve směru ke tříslům a zpět ve směru k prstům nohy. Techniku opakujte 6x.

Následuje základní technika masáže - hnětením - tentokráte na stehnu. Techniku hnětení si můžete připomenout v článku "Základní technika masáže - hnětení" v části která se týká masáže nohou. Techniku opakujte 6x

Po uvolnění tkáně nohy následuje měkká masážní techniky (effleurage) která má za cíl posunout lymfu směrem k srdci a podpořit proudění krve v noze. Můžete ji uplatnit na celé noze 6x.

Poté se provede technika, která je zaměřena na uvolnění tukových buněk ze tkáně nohy. Dala by se popsat jako "hrábě". Podobně jako jste dělali techniku effleurage, budete lymfu tlačit směrem k srdci. Cestou zpět však oddálíte prsty rukou od sebe a tlakem je zaboříte do tkáně nohy od boku a kyčle a stehna. Do tkáně nohou zabořené prsty obou rukou táhnete dolů pod koleno, zde tlak uvolníte a celou plochou dlaní a prstů tlačíte krev a lymfu zpět směrem ke tříslům. Uvolněné tukové buňky lymfa odplaví a vnitřní orgány je zpracují. Tato technika patří mezi techniky které výrazně napomáhají k odvodnění nohou a k jejich "zeštíhlení" a vytvarování. Opakujete 9x.

Pak vše opět zklidníte a zakončíte měkkou masážní technikou (effleurage) vedenou od kotníků směrem k tříslům a srdci.

Celou masáž zakončíte stejným hmatem kterým jste masáž začínali - masírovanou nohu jednou rukou sevřete tak, aby prsty a palec svíraly nárt nohy. Prsty ruky tlačí do klenby nohy, palec je na protější straně zapřen nad kotníkem.

Jednu nohu máme namasírovanou.

Přejdeme na druhou stranu stolu a masáž bude pokračovat masáží druhé nohy. Nejdříve ji však musíme natřít olejem a ten pak rozetřít po celé ploše nohy tak, jak je popsáno v článku "Nanášení oleje na přední stranu těla - nohy.

Až je olej nanesený, můžeme druhou nohu masírovat stejně, jak je popsáno výše. Postup je naprosto stejný...

 

Následují techniky

Poznámka:

V rámci Základní ájurvédské masáže je na nohách prováděna pouze tlaková masáž nohou. Při Ájurvédské masáži poloviny těla je provedena tlaková masáž nohou a posléze proběhne i masáž nohou zezadu. Teprve při Ájurvédské celotělové olejové masáži budou nohy ošetřeny všemi technikami - tlakovou masáží nohou, masáží nohou zezadu i masáží mohou z přední strany těla.

Pá, 14/02/2020 - 10:52
 
Facesitting - nábytek pro facesitting

Facesitting - nábytek pro facesitting

Facesitting - nábytek pro facesitting

Hlavní téma: "Facesitting" a BDSM praktiky"
Pokračování článků "Polohy pro orální sex nebo orální milování" a "Facesitting" - poloha pro orální sex".

Někdy se používá speciální nábytek, jako je například "stolička queening" někdy nazývaná "smotherbox" (nebo dusící box).
Queening je nízká sedačka, která se používá pro plnění submisivní role při orálním sexu. Obsahuje otvor, který umožňuje orálně-genitální nebo orálně-anální stimulaci dominantního partnera vsedě. V moderním pojetí BDSM praktik, stolička queening umožňuje volný přístup k rozkroku vsedě. Poloha vsedě uvolňuje svaly pánevního dna a při roztažení ženiných nohou proto často dochází k rozevření velkých stydkých pysků a někdy částečně i malých stydkých pysků. Ženina vulva je tak velmi dobře přístupná pro intimní doteky jazykem a ústy. Svaly Gluteus Maximus a Ani Levator, hlavní svaly v rozkroku, jsou uvolněné a nejsou napínané, což umožňuje snadný přístup do pochvy ale i konečníku.

Umělecké ztvárnění smotherbox (http://en.wikipedia.org/wiki/Facesitting)

Smotherbox dává poskytuje silný zážitek pro oba partnery. Jedná se obvykle zakázkový kus nábytku, které pro jejich uživatele může mít silný erotický význam. Vetšinou jsou vyrobeny z drahého dřeva, případně jsou opatřeny sedátkem z pravé kůže. Smotherbox má dva otvory. Jeden z nich je ve svislé straně boxu pro vkládání hlavy, případně krku poskytujícího partnera, který tak může mít hlavu uvnitř boxu. V horní část bohu je druhý otvor nad který si přijímající partner sedne a zpřístupní své pohlaví pro stimulaci. Vnitřek boxu bývá upraven pro bezpečnou podporu krku a pohodlné uložení hlavy, aby stimulace pohlaví mohla být prováděna po dlouhou dobu. V případě, že je zařízení využíváno při BDSM praktikách, může být vnitřek boxu upraven méně pohodlně, případně zabraňuje pohybu hlavy. Výplň boxu většinou bývá polstrována, tím se utlumí hluk zvenčí, což má velmi zklidňující účinek a zároveň zesiluje vjemy ostatních smyslů.

 

Články s podobnou tematikou

Litaratura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: 
So, 15/02/2020 - 00:29
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
Pohlavně přenosné nemoci a infekce - přehled

Pohlavně přenosné nemoci a infekce - přehled

Pohlavně přenosné nemoci a infekce - přehled

Hlavní téma: "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby".

Všechny nemoci z tohoto seznamu mohou být přenášeny sexuálně. Některé z nemocí na seznamu jsou obvykle přenášeny i jiným způsobem než sexuálně, např. HIV i AIDS jsou též přenášené infikovanými jehlami u narkomanů a kandidóza, i když může být přenesena sexuálně, často se sexuální aktivitou nesouvisí.

Typy a jejich kauzativní organismy

 

Bakteriální

 • Syfilis (Treponema pallidum)
 • Kapavka (Neisseria gonorrhoeae)
 • Chlamydiová infekce (Chlamydia trachomatis)
 • (LGV) (Chlamydia trachomatis - serotypy L1, L2, L3.
 • Měkký vřed (Haemophilus ducreyi)
 • Granuloma inguinale či donovanóza (Klebsiella granulomatis)
 • Negonokokální uretritida (NGU) (Ureaplasma urealyticum nebo Mycoplasma hominis)

Virové

 • Herpes (Herpes simplex virus - HSV)
 • HIV, AIDS
 • Lidský papilomavirus (Human papillomavirus - HPV)
  • Některé kmeny HPV způsobují genitální bradavice. Nebezpečí genitálních bradavic spočívá především v tom, že potíže vyvolávají jen u malé části nakažených. U většiny lidí, kteří kteří nákazu nevědomky šíří, se nemoc může projevit až při oslabení organismu, například při jiné nemoci nebo velké stresové zátěži.
  • Některé kmeny HPV způsobují cervikální dysplazie, které mohou vést k cervikální rakovině
 • Herpes virus - virus slinné žlázy (Cytomegalovirus)
 • Hepatitida
      Hepatitida A je přenášena fekálně-orální cestou, ne sexuálně
      Hepatitida B
      Hepatitida C  pravděpodobně není sexuálně přenosná
      Hepatitida D
      Hepatitida E je přenášena fekálně-orální cestou, ne sexuálně 

Parazitické

 • Veš muňka (Phthirius pubis) - dobře se šíří při intimním kontaktu s nakaženou osobou. (Lidový název nemoci "Filcky")
 • Svrab (Sarcoptes scabiei)  - šíří se fyzickým kontaktem s infikovaným jedincem. K nákaze může dojít přes kteroukoli část těla, nejen dotekem genitálií.

Plísňové (Mykózy a kvasinkové infekce)

 • Kandidóza (Candida albicans) není striktně SPN ale může být přenesena sexuálním kontaktem…vulvitidy, vulvovaginitidy, balanitidy 

Protozoální (z prvoků)

 • Amebóza Entamoeba histolytica)
 • Giardióza (Giardia lamblia)
 • Trichomoniáza (Trichomonas vaginalis)

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

(AK)(Z)(L)

St, 19/02/2020 - 16:23
 
Sexuální potřeba

Sexuální potřeba

Sexuální potřeba

Tato část webu vznikla proto, že stále více dotazů do "Poradny sexuologa" žádá o pomoc s řešením problému nedostatku sexu nebo naopak nezvládání sexuálního apetitu partnera nebo partnerky. Na mnohé dotazy se opravdu těžko hledají odpovědi, které by vše vyřešily. Mnohdy týkají soužití lidí, kteří jsou ve svých sexuálních potřebách hodně vzdáleni nebo jejichž sexuální potřeby se zcela míjí. Ale takový je život a je zbytečné něco odsuzovat nebo zatracovat.

Potřeba sexu je pro lidi naprosto nezpochybnitelná. Většina lidí také sexu přikládá velký význam a snaží se najít partnera, který by mu vyhovoval po všech stránkách. Někteří lidé sice partnera nehledají, ale své sexuální potřeby samozřejmě nějak naplňují... Část lidí však sex ve svém životě k jeho plnohodnotnému naplnění nepotřebuje. Jiní své sexuální potřeby úmyslně nenaplňují a cíleně je potlačují. Pak je tady také skupina lidí, kterým běžné sexuální praktiky k sexuálnímu uspokojení nestačí nebo na ně mají své specifické požadavky... Do toho všeho se navíc musí započítat sexuální orientace lidí a mnoho dalších faktorů, které je nutné vzít do úvahy.

Z toho všeho je naprosto jasné, že jednoduchá a jednoznačná odpověď na sexuální potřebu lidí neexistuje a ani existovat nemůže.

Proto bude v této části problematika sexuálních potřeb lidí řešena tak, jak ji lidé vidí a prožívají. V článcích pod tímto tématem naleznete různé pohledy na sexuální potřebu lidí žijících single nebo ve vztahu.

Pokud se budete chtít se svými problémy svěřit nebo jste otázky sexuální potřeby museli řešit a vyřešili jste je k Vaší spokojenosti a budete ochotni se o něpodilit, napište prosím do "Poradny sexuologa". Rád na Vaše dotazy odpovím a pokud napíšete svůj příběh, rád ho anonymně zveřejním.

 

Články k tématu

Literatura a zdroje

Čt, 20/02/2020 - 12:06
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1
 
 
Stimulace vulvy prsty - poševní vchod a podbřišek

Stimulace vulvy prsty - poševní vchod a podbřišek

Stimulace vulvy - Venušin pahorek a stydké pysky

Hlavní téma: "Tantrické masáže joni".
Předcházela technika "Tantrická masáž joni - stimulační část masáže".


Jakákoli technika stimulace pohlaví ženy by měla být prováděna až po příjemné milostné předehře, která ženu naladí a vzruší. Také nezapomeňte na dodržení zásad pečlivé přípravy na stimulaci ženského pohlaví! "Hlazení Venušina pahorku a stydkých pysků" je jednou z technik přípravné části tantrické masáže joni.


Pokud chceme ve stimulaci vulvy pokračovat systematicky a přitom ženu pomalu připravovat na penetraci pochvy, musí být přirozeně vzrušená a lubrikovaná. Proto jsme se nejdříve zabývali technikami přípravné části masáže a následně stimulační části masáže.

Nyní je čas na pomalé rozproudění nahromaděné sexuální energie a její rozvedení do celého těla. Možná si budete myslet, že se vracíme tak trochu zpět a odpoutáváme pozornost od stimulace vulvy. Ano, přesně to je cílem techniky, kterou popisuje tento článek.

Ve stimulační části masáže se veškerá pozornost masírované ženy přirozeně soustředila na její pohlaví. Vzrušení se generovalo z jedné nejvýraznější erotogenní zóny na jejím těle - vulvy a klitorisu. Pokud by stimulace pohlaví dále pokračovala, nejspíš by vzrušení ženy dále narůstalo, až by přerostlo ve vyvrcholení. Jenže v tantře nejde o dosažení rychlého vyvrcholení, cílem tantry je cesta k němu...

Nyní je čas vše zklidnit a v závěru techniky pak zase pozornost ženy vrátit zpět k jejímu pohlaví. Tentokrát však bude žena prožívat pocity velmi lehké penetrace při zasouvání jednoho prstu do poševního vchodu.

Jak se stimulace poševního vchodu a podbřišku provádí?

Technika se provádí pomocí obou rukou. Levou ruku, přiložíte plochou dlaně na celou vulvu. Prsty budou směřovat k podložce. Pak pomalým pohybem ruky vulvu pohadíte směrem nahoru, k podbřišku. Kopírujte tvar vulvy a Venušina pahorku. Když ruku posunete až na podbřišek, jemně ji sejměte a současně s tímto pohybem na vulvu přiložte pravou ruku. Současně se sejmutím levé ruky z podbřišku zahajte pohyb pravé ruky, opět směrem k podbřišku. Ruce postupně střídejte až vytvoříte plynulý kontinuální pohyb obou rukou. Hladivý pohyb rukou opakujte minimálně 9x a hlavně nespěchejte a netlačte. Jedná se o stejnou techniku, kterou jsme použili v přípravné části masáže a kterou jsme popsali jako Stimulace vulvy prsty - "smetání energie". Opravdu jsme se vrátili zpět, na začátek masáže, ale rozpoložení a vzrušení je na zcela jiné úrovni. Tento zdánlivý návrat zpět je však potřeba.

Když techniku "smetání energie" dokončíte, soustřeďte se na jemné a pomalé kruhové hlazení podbřišku pravou rukou ve směru hodinových ručiček. Pohyb veďte plným dotykem přes podbřišek a horní část Venušina pahorku. Rukou nesmíte příliš tlačit - ženě by to mohlo být nepříjemné. Pohyb opakujte 9x a nespěchejte!


Nyní bude technika pokračovat s pomocí obou rukou. Na podbřišek zlehka položte levou ruku a pokračujte v jeho pomalém kruhovém hlazení ve směru hodinových ručiček. Hlazení provádějte stejně pomalu a soustředěně jako předtím pravou rukou.

Pravou ruku položte na vulvu prsty směrem k podložce. "Božím prstem" pomalu hlaďte  stydké pysky a klitoris a mezi stydkými pysky opatrně "hledejte" poševní vchod. Nemusí to být tak jednoznačné protože poševní vchod se může nacházet v různé vzdálenosti od klitorisu. Nebo se to dá také říct tak, že klitoris se nachází v různé vzdálenosti od poševního vchodu. Každá žena je anatomicky jiná a proto je potřeba postupovat pomalu a velmi citlivě.


Pro mnoho mužů (ale i žen) je problém současně provádět dvě rozdílné techniky současně. Levá ruka pomalu "krouží" na podbřišku a Venušině pahorku a pravá ruka pomocí "božího prstu" lehce stimuluje stydké pysky a klitoris a přitom mezi stydkými pysky "hledá" poševní vchod.

Jedná se o první pokus o vaginální stimulaci a proto považujte "nalezení" poševního vchodu za něco, co je v tantře považováno za "posvátné". Opravdoví tantričtí mistři dokonce před touto první penetrací ženu požádají o to, aby mohli do její joni vstoupit. Tak to v tantře je zvykem a myslím si, že vůbec není na škodu tuto starou tantrickou tradici dodržovat. Pokud se žena bude cítit na tuto změnu cítit připravena, určitě svolí. Pokud by však nesouhlasila, nesnažte se svoji vůli prosadit za každou cenu. V dnešní době tak můžete předejít nedorozuměním, které by později mohly vyústit v problémy. Při partnerské masáži to nemusí být takový problém, jako u masáže od profesionálního tantrického maséra nebo masérky.

Pokud přijímající žena se zasunutím prstu souhlasila, můžete velmi pomalu pokračovat ve stimulaci poševního vchodu a jeho okolí. Kdykoli se přitom můžete vrátit k hlazení stydkých pysků a klitorisu. Tato kombinovaná technika stimulace klitorisu, stydkých pysků a poševního vchodu je mimořádně vzrušující. Zasouvání prstu do poševního vchodu však omezte maximálně na zasouvání jediného článku "Božího prstu". Pohyb prstu může být kruhový, kývavý, kombinovaný s lehkým, mělkým zasouváním. Pečlivě sledujte reakce ženy, nespěchejte a buďte velmi jemní. Zasouváním prstu a jeho pohybem po okraji poševního vchodu dojde k jeho uvolnění a dovolí Vám to přenést přirozenou lubrikaci z pochvy mezi stydké pysky a na klitoris.


Jak jsem již uvedl, každá ruka dělá jiný pohyb. Pravá ruka stimuluje poševní vchod, stydké pysky a klitoris a levá ruka stimuluje podbřišek a Venušin pahorek. Poté, co prstem velmi měkce proniknete do poševního vchodu, pravou rukou začněte rozvádět vzrušení a sexuální energii do celého těla. Kroužky při hlazení postupně rozšiřte až na břicho a občas poklaďte i prsa. Nejdříve na jejich spodní straně, později můžete pohladit celá prsa a "pohrát" si s bradavkami a jejich dvorci.

Už z popisu je zřejmé, že na první pohled jednoduchá technika nemusí být v praxi tak snadno proveditelná. Každá ruka provádí jiný pohyb a má "jiný úkol". Nesnažte se vše zvládnout na první pokus. Každým dalším pohybem Vám to půjde lépe. Největší pozor dávejte na penetraci a to proto, že se jedná o první pokus o penetraci od začátku masáže. Pohyb levé ruky po Venušině pahorku, podbřišku, bříšku a prsou považujte za důležitý, ale ne zásadně důležitý. Stimulace vulvy pravou rukou, provázená první penetrací poševního vchodu je důležitější.

Další techniky masáže joni už budou více zaměřeny na penetraci a proto se této části masáže říká penetrační část masáže joni.

Následovat může "Stimulace vulvy prsty - dlaní Venušin pahorek, prsty bod G".

 

Články s podobnou tematikou

POZNÁMKA
Prstění (prstování, anglicky fingering, latinsky penetratio digitibus, odborně také digitální penetrace) je nepenetrační sexuální praktika (bez penetrace penisem) využívající jeden nebo více prstů ke stimulaci klitorisu, pochvy nebo konečníku. Společně se stimulací mužského penisu se jedná o nejběžnější formu autoerotiky nebo vzájemné masturbace. Lidově se pro tuto techniku používá název "prstění", "prstování" nebo "soulož prsty".

(AK)(Z)(L)

Štítky: 
St, 26/02/2020 - 19:32