-A A +A

Jste zde

Pondělí, Květen 14, 2018

Celý den
 
 
Před 01
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bezpečný sex - je sex s kondomem 100% bezpečný?

Bezpečný sex - je sex s kondomem 100% bezpečný?

Bezpečný sex - je sex s kondomem 100% bezpečný?

Volné pokračování článků "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)" a "Bariérová antikoncepční metoda - kondom".

Bohužel není.

Jediná spolehlivá ochrana proti početí a sexuálně přenosným chorobám je absolutní pohlavní zdrženlivost neboli CELIBÁT. Méně spolehlivá, ale jediná bezpečná je pak partnerská věrnost a hned za ní bych pak zařadil kondom. Vždy však existuje reálné nebezpečí selhání při jeho špatném použití nebo (zcela výjimečně) při jeho protrhnutí. Nemusí to však být problém kondomu, může to být a většinou to i bývá, problém s nedodržením techniky nasazování nebo používání.

Kondomy jsou díky latexu citlivé na oleje a proto pro ně nesmí být použit lubrikační gel na olejové bázi.

Všechny kondomy jsou před distribucí ve výrobním podniku přísně testovány. Jedna z metod testu kondomů na mikroskopické díry zahrnuje natažení testovaného kondomu na formu ve tvaru penisu a přes kondom nasazení druhé formy (obdoba pochvy (vaginy). Při testování na elektrickou vodivost mezi formami musí prezervativ zabránit přechodu elektrického proudu mezi oběma formami. Formy jsou z vodivého materiálu a kondom je jako izolant. Dojde-li k průchodu elektrického proudu, je prezervativ vadný. Pokud by se tedy někdo vymlouval na díru v kondomu z výroby, je to jen velmi, velmi málo pravděpodobné. Mnohem pravděpodobnější příčinou je poškození prezervativu nesprávným použitím.

Kondom, vzhledem ke své spolehlivosti uváděné až 99%, dokáže při správném použití poměrně spolehlivě ochránit proti nechtěnému početí a omezit nebezpečí přenosu mnoha pohlavních onemocnění. Dnešní kondomy jsou velice kvalitní a precizně kontrolované ve výrobě. Latex je velice odolný materiál s minimální pórovitostí. Pravděpodobnost průniku spermií stěnou kondomu je opravdu velmi malá. Podobně je to s ochranou proti tělním tekutinám ve kterých se mohou vyskytovat viry nebo zárodky pohlavních chorob. Existuje ale mnoho dalších nemocí, například herpes, genitální bradavice a další, před kterými kondom může ochránit jen částečně a to jen tu oblast penisu, kterou zakrývá. Je to způsobeno tím, že při pohlavním styku se penis a pochva (vagina) prakticky vždy dotknou částí penisu, kterou kondom nechrání a prakticky vždy kořenem penisu a okolím pubického ochlupení. Tyto doteky můžete při souloži rozpoznat prakticky vždy, zvláště pak při hlubokých průnicích penisu do pochvy (vaginy). Na těchto nechráněných místech je pak reálný přenos pohlavních chorob a to obousměrně! Jako vždy je nutné opakovat, že pokud se chcete chránit před přenosem pohlavních chorob, pak největší jistotou zůstává jen partnerská věrnost. Musí však být samozřejmě oboustranná.

Použití jakékoli vhodné ochrany při milování je nejen důkazem odpovědnosti proti neplánovanému otěhotnění ženy, ale samozřejmě také prevencí při ochraně proti nákaze sexuálně přenosnými chorobami.

Kondom a Femidom je však  jediná ochrana, která vás dokáže před sexuálně přenosnými nemocemi ochránit i když jen s určitým omezením. Nepoužitím kondomu při styku s nakaženým partnerem je pravděpodobnost přenosu nákazy velmi blízká jistotě!!!

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Poznámka:

 • Kondom (anglicky „condom“)
 • Kondom - prezervativ (slangově šprcka i šprcguma)

(AK)(Z)(L)

Po, 14/05/2018 - 10:35
 
Časté omyly související s kondomem

Časté omyly související s kondomem

Časté omyly související s kondomem

Volné pokračování článků "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)" a "Bariérová antikoncepční metoda - kondom".

 • Kondom snižuje sexuální prožitek - je to přímo mýtus, ale není to pravda. O snižování pocitů to rozhodně není. Problémem retardované ejakulace - opožděné ejakulace trpí jen malá část mužů, ale příčinou rozhodně není používání prezervativu. Pro většinu mužů, kteří naopak trpí problémem předčasné ejakulace, je kondom jistou formou záchrany, protože jim může, především psychicky, pomoci v jeho překonání. Jen omezeně sníží pocity intenzivní stimulace, která pak vede k předčasné ejakulaci nebo krátké souloži.
   
 • Kondom je možné koupit až od 18 let - rozhodně to není pravda!!! Kondom koupíte celkem bez rozpaků v každém věku. neexistuje žádné věkové omezení pro nákup barierové ochrany - kondomu. Omezení se týká pouze věkové hranice pro sex a tou je 15 let věku. Ochranu si však pro "výuku masturbace" mohou koupit i děti... A je to tak dobře. Seznamovat se s kondomem těsně před souloží opravdu není nejlepší nápad ...
   
 • Při orálním sexu není potřeba kondom - jedná se o velmi nebezpečný mýtus. Orální sex je bezpečný pouze se stálým a věrným partnerem. Nový partner nebo náhodný partner je rizikem! Orálním sexem se přenáší řada sexuálně přenosných nemocí. Je dost hloupé se domnívat, že zrovna vy jste proti nim imunní.
   
 • Nasazování prezervativu snižuje vzrušení - není to pravda. Prezervativ byste měli mít pře souloží připravený. Když ho v potřebnou chvíli začnete zuřivě hledat po skříních a šuplících, pak nespíš neochabne jen vaše erekce, ale i ženina trpělivost. Ke snížení vzrušení může dojít ale nejspíš také tehdy, když budete prezervativ nasazovat "proti srsti", tedy "naruby". To opravdu moc nejde a když boj s kouskem latexu trvá příliš dlouho, nebo se vůbec nepodaří, pak může dojít ke ztrátě erekce. Nasazení prezervativu správným způsobem trvá opravdu jen několik sekund.
   
 • Antikoncepce jako ochrana stačí - další smrtelně nebezpečný omyl. Antikoncepce chrání ženu před nechtěným otěhotněním. Prezervativ naopak tuto ochranu zdvojnásobuje. Sex je tedy z tohoto pohledu bezpečnější a jistější. Kondom má však také funkci barierové ochrany a ta chrání proti nákaze sexuálně přenosnými nemocemi - pohlavními chorobami.
   
 • Kondom stačí nasadit až těsně před orgasmem a ejakulací - jedná se o velmi nebezpečný mýtus. Pokud se penis bez ochrany spojí s ženským pohlavím, pak jeho jedinečná funkce barierové ochrany už ztratila smysl. Pokud poté prezervativ na penis nasadíte, zůstává už jen jeho funkce pro zabránění neplánovaného otěhotnění, tedy funkce antikoncepce. Pokud prezervativ budete používat při souloži tímto způsobem, nejste nijak chráněni proti sexuálně přenosným nemocem - pohlavním chorobám. Nejedná se tedy už o bezpečný sex. Navíc - žádný muž si nemůže být naprosto jistý, že prezervativ nasadí včas. Otěhotnět se dá i díky spermiím, které může obsahovat preejakulát, případně může dojít k předčasné ejakulaci, které většina mužů stejně neumí zabránit.
   
 • Prezervativy jsou všechny stejné - tak to rozhodně není pravda. Prezervativy vyrábí řada výrobců a každá výrobce se naopak snaží být co nejvíce odlišný od konkurence. Společné mají jen jedno a to tím, že se všichni snaží o co nejvyšší kvalitu. V sázce je totiž nejen zdraví lidí, ale i jejich další osudy. Dají se pořídit prezervativy různé tvarů, vzhledu, barvy, příchuti, struktury povrchu. Některé jsou extra silné, jiné extra jemné. ty silnější jsou vhodné pro anální sex, ty jemnější jsou tak jemné, že je při použití prakticky vůbec nebudete vnímat. Prezervativy se vyrábí různých velikostí, tedy průměrů a délek. Tu svoji si může snadno vybrat každý muž. Velikost prezervativu tedy nemůže být argumentem pro jeho nepoužívání.

Možná si vzpomenete na říkanku, kterou zná asi každý Čech:
Primeros je dobrá značka, ta ti ptáčka nepomačká!

 • Prezervativ omezuje cirkulace krve v penisu - není to pravda. Tak velký penis žádný muž nemůže mít! Muž, který se na to vymlouvá bude nejspíš bude trpět problémy s erekcí. Za ty však prezervativ rozhodně nemůže. Kondomy se totiž dají po obvodu natáhnout až na průměr blížící se 40 cm. Takovýto argument odzbrojí každého muže!

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Poznámka:

 • Kondom (anglicky „condom“)
 • Kondom - prezervativ (slangově šprcka i šprcguma)

(AK)(Z)(L)

Po, 14/05/2018 - 10:56
 
 
 
 
Nepenetrační sexuální styk má tradici...

Nepenetrační sexuální styk má tradici...

Nepenetrační sexuální styk má tradici...

Pokračování článku "Sex bez penetrace penisem".

Informace a zkušenosti s nepenetračním sexem se předávají z generace na generaci stejně, jako informace o všech ostatních formách sexu.

Názory na sex a sexuální chování národů v různých částech světa jsou však hodně odlišné. Každá země má své zvyklosti, své obecně přijímané modely sexuálního chování i svá tabu. Názory na sex a to, co je dobré a co ne, se časem mění, změny to však jsou spíše pomalé a projeví se až po delším čase. To, co je pro náš svět naprosto samozřejmé, může být v jiné zemi jen obtížně akceptovatelné nebo se stává přímo nepřijatelným.

 • V některých světových kulturách je nepenetrační sexualita považována za "nesexuální“ a tedy společensky nekonfliktní. Proto může být považována za přijatelný způsob sexuálního chování jak u lidí nesezdaných, tak i u lidí žijících v "řádném" vztahu.
 • Naproti tomu v jiných kulturách je obecně považována za chování nepřijatelné, považované za "nepřirozené“, "nedůstojné“, "ponižující“ a případně trestné. Takovéto hodnocení se může týkat jak chování párů nesezdaných, tak také lidí žijících v partnerském nebo manželském vztahu. Na tento názor může mít vliv především náboženství, tradice a místní zvyklosti.
 • V některých zemích může být i forma nepenetračního sexu považována u nesezdaných párů za trestnou.

Na základě těchto odlišných poznatků z různých částí světa je nesporné, že způsob jakým prožíváme sex u nás, je pouze výsledek sociálně-kulturních vlivů v naší kultuře. Nemá proto smysl posuzovat co je a co není správné. Je potřeba se přizpůsobit místním podmínkám a zvyklostem a respektovat je. Tento tolerantní přístup je naprosto nutné přijímat v situaci, kdy jsme se pracovně nebo jako turisté ocitli v zemích s odlišnými názory na lidskou sexualitu, než jsou ty, na které jsme zvyklí. Je potřeba si uvědomit, že ani v našich končinách nemusíme považovat všechny formy sexuálních aktivit za "normální" a přitom pro lidi, kteří je praktikují jsou samozřejmou součástí jejich života.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Po, 14/05/2018 - 12:26
 
 
 
 
Kondom a lubrikanty

Kondom a lubrikanty

Kondom a lubrikanty

Volné pokračování článků "Bariérová antikoncepční metoda - kondom" a "Lubrikanty a lubrikační gely".

Ani kondom se při souloži neobejde bez přirozené nebo dodatečné lubrikace. Přirozená lubrikace ženy je lepší jak umělá už z důvodu, že žena je hodně vzrušená a tedy nejspíš i dostatečně připravené na soulož. Jsou však situace, kdy se přirozená lubrikace nedostaví nebo nestačí. Mnohdy partneři k souloži přistupují už po krátké milostné předehře a nedostatečné vzrušení ženy nahrazují použitím lubrikantů. Je nezbytné vědět, jaké lubrikanty je při použití prezervativu nutné zvolit. Některé lubrikanty mohou narušit materiál prezervativu a způsobit jeho selhání. Není to pak chyba ani lubrikantu, ani kondomu, ale nesprávné volby lubrikantu pro konkretní prezervativ!!! Za selháním pak stojí lidský faktor, tedy většinou neznalost nebo nepozornost...

Lubrikanty bezpečné pro použití latexového prezervativu

Mezi lubrikanty, které jsou považované za bezpečné pro použití latexového prezervativu patří:

 • Sliny
 • Spermicidní lubrikanty a přípravky
 • Lubrikační přípravky s Aloe
 • Glycerin
 • Silikonová lubrikanty
 • Lubrikanty na vodní bázi vyrobené speciálně pro kondomy
 • Voda (velmi omezeně, vhodná k lubrikantům na vodní bázi)

Lubrikanty nevhodné pro použití latexového prezervativu

Mezi lubrikanty, které jsou považované za nebezpečné a nevhodné pro použití latexového prezervativu patří:

 • Masážní oleje
 • Dětské oleje
 • Opalovací oleje
 • Jedlé oleje (všechny druhy) - olivový olej, arašídový olej, kukuřičný olej, slunečnicový olej a další ...
 • Automobilové oleje (informace pro milovníky motorových vozidel a motocyklů)
 • Lékařská vazelína
 • Rostlinné nebo minerální oleje
 • Kosmetické přípravky na ruce a tělová mléka
 • Gely na léčení vaginálních infekci (v tomto případě se nedá spojit užitečné s příjemným)

 

Články s podobnou tematikou

Po, 14/05/2018 - 14:01
 
Kondom - historie, současnost a budoucnost

Kondom - historie, současnost a budoucnost

Kondom - historie, současnost a budoucnost

Volné pokračování článků "Bariérová antikoncepční metoda - kondom".

Historie a současnost

Původ slova kondom je obvykle spojován se jménem doktora Condoma nebo Quondama, který doporučoval používat k ochraně před početím střevo skopce. V letech 1660 – 1685 byl osobním lékařem anglického krále Karla II. Dr. Condom. Vzhledem k tomu, že král měl nejméně 14 nelegitimních dětí, dá se předpokládat, že tyto první "Condomy" ještě nebyly dokonalé nebo král při jejich použití nebyl důsledný.

Sériová výroba pryžových kondomů začala kolem roku 1850 po objevu technologie vulkanizace pryže, kterou objevil Charles Goodyear. První kondomy byly vyráběny jako omyvatelné a opakovaně použitelné. To se změnilo až příchodem latexových prezervativů v roce 1912. První lubrikované kondomy začaly být prodávány v roce 1957. V současné době se vyrábí kondomy nejrůznějších velikostí, barev, potisku i dokonce i příchutí. Před polovinou 20. století mnoho zemí zakázalo prodej kondomů a mnoho následně povolilo jejich prodej „jen na prevenci infekce“. Lokální dostupnost kondomů byla často potenciálním zákazníkům oznámena nepřímo, např. inzercí „gumových tamponů“.

Latexové kondomy jsou baleny v rolovací formě, jsou určeny k nasunutí na konec penisu a pak natažení přes penis v erekci. Mají "správnou" a "nesprávnou" stranu. Proto první věc, kterou musí uživatel udělat, je určit, která strana je která. Jakýkoli dotyk penisu na „nesprávné“ straně rolovaného kondomu před aplikací potenciálně 'kontaminuje' povrch tekutinou obsahující sperma, v tom případě by měl být kondom vyměněn.

První latexové kondomy byly téměř všechny stejné. Teprve na základě inovací některé modely začaly mít na konci nádržku - váček pro ejakulát.

Současnost a budoucnost prezervativů

Dnes se kondomy vyrábí v mnoha rozměrech, barvách a tvarech. V nabídce jsou však i varianty aromatické a speciální, u kterých se uvádí, že mají stimulující účinky. V nabídce pak najdete kondomy, které mají vlastnosti chladivé, hřejivé, voňaví nebo příjemně chutnají. S kondomem si můžete užít opravdu netradiční sex protože některé svítí, jsou barevné... S jejich netradičním tvary si můžete užít i legraci - jsou veselé a zábavné...

Stimulační modely mají většinou zvětšené konce nebo váčky pro snadnější přizpůsobení se žaludu a uložení ejakulátu. Vroubkované pak mají předpoklady pro intenzivnější stimulaci pochvy... takže žena by mohla zažívat větší vzrušení než "jen s obyčejným penisem"... Některé modely mají tkaninové povrchy, žebrování nebo výstupky pro zvýšení dráždění pochvy při pohlavním styku.

Pozitivní inovací je, že některé kondomy mají přidaný spermicidní lubrikant (lubrikant). Jedná se však jen o lubrikaci zlepšující použití kondomu. Pro použití spermicidu jako antikoncepčního prostředku, je nutné použít další dávku specializovaného antikoncepčního lubrikačního prostředku.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Poznámka:

 • Kondom (anglicky „condom“)
 • Kondom - prezervativ (slangově šprcka i šprcguma)

(AK)(Z)(L)

Po, 14/05/2018 - 14:36
 
Kondom pomáhá při předčasné ejakulaci

Kondom pomáhá při předčasné ejakulaci

Kondom pomáhá při předčasné ejakulaci

Volné pokačování článků "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)" a "Bariérová antikoncepční metoda - kondom".

Kondom nesnižuje sexuální prožitek. Může však pomoci mužům, kteří trpí problémem předčasné ejakulace. Nemusíte se obávat toho, že při použití kondomu se dostanete do kategorie mužů, kteří trpí retardovanou ejakulací, tedy opožděnou ejakulací. Takovýmto problémem trpí jen opravdu malá část mužů. Příčinou této poruchy však rozhodně není používání prezervativu!

Pro většinu mužů, kteří naopak trpí problémem předčasné ejakulace, je kondom jistou formou záchrany, protože jim může, především psychicky, pomoci v jeho překonání. Jen omezeně sníží pocity intenzivní stimulace, která pak vede k předčasné ejakulaci nebo krátké souloži.

Někteří muži dokonce, pro cílené snížení podnětů tření, používají dva kondomy současně. Pokud jim to pomůže při souloži psychicky překonat pocity neúměrně vysokého vzrušení, není to žádný problém.Víc, jak dva kondomy však současně nepožívejte...

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Poznámka:

 • Kondom (anglicky „condom“)
 • Kondom - prezervativ (slangově šprcka i šprcguma)

(AK)(Z)(L)

Po, 14/05/2018 - 14:46